Poradnik emigranta: Praca w Irlandii

Praca w Irlandii to w przekonaniu wielu Polaków decydujących się na emigracyjny wyjazd zarobkowy szansa na lepsze zarobki i poprawę jakości życia. 

Poradnik emigranta: Praca w Irlandii
Irlandia? Dlaczego nie!

Statystyki pokazują, że w Irlandii pracuje już nawet 140 tysięcy Polaków, których do wyjazdu zachęciły wyższe zarobki i lepsze warunki życia. 

Chociaż w dobie kryzysu i napływu imigrantów z europejskiego bloku wschodniego o zatrudnienie na wyspie jest znacznie trudniej niż jeszcze parę lat temu, praca w Irlandii wciąż wydaje się wielu z nas kuszącą opcją. O czym warto wiedzieć?

Zatrudnienie w Irlandii

 • Osoby zainteresowane pracą tymczasową, niewymagającą specyficznych umiejętności, nie powinny mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia na miejscu. 
 • Ogłoszenia pojawiają się na witrynach sklepowych, tablicach w domach handlowych, restauracjach czy w lokalnych gazetach. 
 • Warto wcześniej zadbać o CV w języku angielskim, w niektórych przypadkach pomóc może również list motywacyjnych czy referencje od poprzednich pracodawców. 
 • Planując wyjazd do Irlandii warto skontaktować się ze znajomymi, którzy tam mieszkają lub znają osoby pracujące na wyspie. Z pewnością udzielą one cennych wskazówek dotyczących szukania zatrudnienia, ale również samego kraju czy miasta, do którego się wybieramy. 
 • NIE PRZEGAP:
  Szukasz pracy w Irlandii? Sprawdź najświeższe oferty pracy za granicą u nas.
 • Zawsze możemy też skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy, która zorganizuje nam zajęcie odpowiadające naszym kwalifikacjom. 
 • Jeśli mamy taką możliwość, postarajmy sobie zorganizować zatrudnienie jeszcze przed wyjazdem za granicę, szczególnie jeśli chcemy zadbać o rozwój własnej kariery zawodowej i szukamy pracy odpowiadającej naszemu doświadczeniu i wykształceniu. 
 • W celu zapoznania się z irlandzkimi wymaganiami wobec przedstawicieli różnych profesji warto odwiedzić strony internetowe związków zawodowych wybranych grup. Dzięki temu dowiemy się, czy spełniamy prawne i techniczne wymagania stawiane przed reprezentantami konkretnych zawodów.

Legalna praca w Irlandii

Aby praca w Irlandii przyniosła nam pełnię korzyści, musimy zadbać, najlepiej zaraz po przyjeździe, o wyrobienie numeru identyfikacyjnego PPS – bez niego możliwym będzie co prawda uzyskanie legalnego zatrudnienia, ale obciążeni zostaniemy podatkiem dochodowym wynoszącym 42%, a więc dwukrotnie więcej niż wynosi jego bazowa stawka. 

 • Personal Public Service Number umożliwi nam nie tylko rozliczenie podatku, ale również otrzymanie świadczeń socjalnych, podjęcie kształcenia czy wyrobienie dokumentów. 
 • Wykaz instytucji, w gestii których leży przyznanie nam numeru, znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej Social Welfare – pamiętajmy, by udać się do oddziału korespondującego z naszym adresem zamieszkania i wziąć ze sobą niezbędne dokumenty potwierdzające tożsamość i rezydencję (mogą to być rachunki wysyłane na nasze nazwisko, pisma z banku czy zaświadczenie osoby wynajmującej nam lokum mieszkalne).

Praca w Irlandii to obecnie możliwość uzyskania co najmniej 8,65 euro za godzinę – tyle wynosi bowiem krajowa stawka minimalna. Najniższe pensje otrzymują najczęściej mało wykwalifikowani pracownicy sektora usług handlowych czy restauracyjnych, na najlepsze wynagrodzenie liczyć mogą natomiast przedstawiciele branży informatycznej, farmaceutycznej i osoby zajmujące stanowiska kierownicze.

Irlandia jest krajem o rozbudowanych świadczeniach socjalnych i przyjaznym najbiedniejszym i najmniej zarabiającym systemie podatkowym. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe warto zapoznać się również z lokalnymi cenami i kosztami życia. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Poradnik emigranta: Praca w Norwegii »
Poradnik emigranta: Praca w Niemczech »
Praca za granicą: Gdzie emigrują Polacy? »
Podwójne opodatkowanie i dochody uzyskane za granicą »
Deklaracja PIT-37, a dochody uzyskane za granicą »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie