Zalety i wady pracy w startupie

Styl pracy w firmie typu startup znacząco różni się od pracy w korporacji czy w stabilnej, prywatnej firmie. Zanim zdecydujesz się na podjęcie tego typu zatrudnienia, przeczytaj więcej o czekających na ciebie wyzwaniach.

Zalety i wady pracy w startupie
Czy jesteś gotowy na tego typu pracę?

Startup definiujemy jako młode przedsiębiorstwo bądź organizację działające zazwyczaj w branży nowych technologii i poszukujące własnego modelu biznesowego, a które jeszcze nie zdążyło zaistnieć na rynku. To co odróżnia startup od zwykłej firmy to przede wszystkim wysokie ryzyko niepewności. Startup opiera się na hipotezie, że dany pomysł będzie w stanie rozwiązać problem bądź zaspokoić potrzebę danej grupy klientów, a tym samym zdobyć niezależność finansową i przekształcić się w zwykłą firmę. Jakie są więc zalety i wady pracy przy takim przedsięwzięciu?
 

STARTUP Z PUNKTU WIDZENIA PRACOWNIKA

Każda praca ma swoje zalety i wady. Jedni mogą cenić sobie niezależność i prowadzenie małej firmy, inni odnajdą się pracując na etacie w dużej, międzynarodowej korporacji. Bez względu na to, jakie plany zawodowe masz przed sobą, warto byś poznał plusy i minusy pracy w startupie. Być może taki rodzaj pracy zainspiruje cię do zmian zawodowych bądź pomoże w podjęciu decyzji o rozpoczęciu własnego biznesu. Czego więc możesz się spodziewać?
 
 

– CZAS PRACY

Niekoniecznie ściśle określony. Musisz być przygotowany na nadgodziny i ciągłe myślenie o firmie. Dynamika wydarzeń wymusza na pracownikach szybkie działania, a tym samym pracę w niestandardowych godzinach.

 

+ / – DYNAMIKA PRACY

Dzień pracownika jest nieszablonowy. Startup podlega ciągłym zmianom, pomysł jest stale rozwijany i nierzadko może przybrać inny kierunek niż początkowo zamierzony. Osoby otwarte na zmiany, elastyczne i żądne wyzwań z pewnością odnajdą satysfakcję w takiej pracy.

 

+ / – WIELOZADANIOWOŚĆ

Pracownik startupu musi liczyć się z tym, że jego największymi atutami będą: pomysłowość, proaktywność, szerokie kompetencje i nieustająca chęć do uczenia się. Niewątpliwą zaletą będzie umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach takich jak publiczne wystąpienia (tzw. pitch). Musisz być również przygotowanym na to, że z powodu (początkowo) nikłych środków finansowych firmy będziesz wykonywać różne obowiązki w zależności od tego, co aktualnie jest potrzebne. Jedna osoba może być więc odpowiedzialna za tworzenie bazy klientów, spotkania biznesowe i sprzątanie biura jednocześnie.

 

+ MOŻLIWOŚĆ AWANSU

Szybko rozwijający się startup w ciągu zaledwie kilku miesięcy może przekształcić się w dużą, świetnie prosperującą firmę. Kierownicze i dobrze płatne stanowiska zazwyczaj obejmują osoby, które od samego początku działają w firmie i najlepiej znają oferowany produkt lub usługę.

 

+ CIĄGŁY ROZWÓJ

W początkowym okresie firma nie posiada wystarczających środków finansowych na zatrudnienie specjalistów w każdej dziedzinie. Jest to doskonały czas na poszerzanie już posiadanych kompetencji oraz ekspresowe zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności. W krótkim czasie jesteśmy w stanie nauczyć się więcej niż na niejednych kursach czy szkoleniach zawodowych. Startup to prawdziwa szkoła przedsiębiorczości.

 

+ WPŁYW NA KREOWANIE ATMOSFERY FIRMY

Ze względu na specyfikę pracy często panuje nieformalna atmosfera. Współpracownicy spędzają ze sobą wiele czasu i początkowo nikt nie posiada określonych stanowisk pracy, co zbliża do siebie ludzi. Każdy pomysł jest wartościowy, każde zadanie jest jednakowo ważne. Cechą charakterystyczną jest brak sztywnych zasad i odgórnych reguł.

 

– BRAK BENEFITÓW PRACOWNICZYCH

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne, karta sportowa, karnet na wydarzenia kulturalne czy darmowy lunch to tylko przykłady benefitów, których w startupie nie otrzymasz. Największym benefitem będzie prawdopodobnie satysfakcja z dobrze wykonanego zadania i wizja sukcesu firmy.

 

– RYZYKO UPADKU

Pracując w startupie musisz brać pod uwagę ryzyko jakie niesie ze sobą nowo powstająca, innowacyjna firma. Nie każde przedsiębiorstwo jest w stanie dotrzeć do punktu przełomowego jakim jest osiągniecie ciągłego i stabilnego dochodu. Trzeba być przygotowanym na ewentualne słowa przełożonego, w których poinformuje, że nasz startup przynosi więcej wydatków niż zamierzonych dochodów i nie jest w stanie dalej działać.


Powyższe przykłady z pewnością pomogą nakreślić wyobrażenie siebie jako pracownika startupu. To co dla jednych jest zaletą, dla drugich będzie wadą. Sam musisz podjąć decyzję czy taki rodzaj pracy spełni twoje oczekiwania zawodowe.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie