Praca za granicą: Anglia

Praca za granicą to z roku na rok coraz częściej obierana droga życiowa przez Polaków. Nieprzerwanie od wielu lat najpopularniejszym docelowym krajem emigracji jest Anglia. 

Praca za granicą: Anglia
Mini-poradnik dla osób wyjeżdżających do pracy do Anglii

Coraz większa liczba Polaków masowo wyjeżdża do Anglii w poszukiwania lepszych zarobków i wyższego standardu życia. Gdzie rozglądać się za pierwszą pracą i jakiego wynagrodzenia się spodziewać? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę poszukując pracy w ojczyźnie Szekspira.     
 

Praca za granicą: KIERUNEK ANGLIA

 

POŻĄDANE PROFESJE

Poszukując pracy za granicą powinniśmy mieć na względzie branże w jakich występuje największy niedobór pracowników. W Anglii są to głównie zawody powiązane ze służbą zdrowia (pielęgniarka, asystent medyczny), edukacją (nauczyciel) oraz opieką społeczną (opiekun osób starszych).
 
Kolejnym sektorem, który otwiera nowe możliwości na ryku pracy jest dział IT oraz marketing i obsługa klienta. Malejąca liczba kandydatów na studia wyższe związana z inżynierią również przyczynia się do zwiększenia zapotrzebowania inżynierów budowalnych oraz wykwalifikowanego personelu z dziedziny elektryki, elektroniki i mechaniki. Praca za granicą coraz częściej uosabiana jest z profesjonalistami znającymi swą wartość na rynku pracy. 

 

NIEZBĘDNE DOKUMENTY

Wyjeżdżając do Anglii trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą podstawowych dokumentów, jakimi są:
 
 • ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
 • prawo jazdy,
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
 • akt urodzenia,
 • dokumenty dotyczące obecnych lub poprzednich związków małżeńskich (akt zawarcia małżeństwa bądź orzeczenia rozwodowe),
 • dokumenty potwierdzające doświadczenie zawodowe,
 • certyfikaty językowe,
 • świadectwo pracy od ostatniego pracodawcy oraz posiadane referencje,
 • umowy oraz korespondencje zawarte z przyszłym pracodawcą.
   
 

REZYDENTURA TYMCZASOWA: WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ

Jeżeli wiążemy swoją przyszłość z Anglią to pomimo braku obowiązku, koniecznie powinniśmy złożyć wniosek o rezydenturę tymczasową (UK residence card). Posiadając tymczasową rezydenturę ułatwimy sobie możliwość otrzymania rezydentury pełnej (permanent residence card), a co za tym idzie dostępu do praw jakie posiadają rodowici Brytyjczycy, m.in. większe szanse uzyskania kredytu czy łatwiejszy dostęp do ewentualnych zasiłków.
 
Wszystkie warunki jakie musimy spełnić, aby móc złożyć wniosek o rezydenturę tymczasową opisane są TUTAJ.  

 

GDZIE I JAK SZUKAĆ PRACY w Anglii?

Pracy w Anglii możemy szukać zarówno w Polsce, jak i będąc już za granicą. Istnieje wiele różnych sposobów na poszukiwanie zatrudnienia, jednak bezwzględnie należy wystrzegać się płatnych pośredników, którzy mogą nas po prostu oszukać.

Praca za granicą - posady szukajmy bezpiecznie za pomocą:
   
Popularnym sposobem na znalezienie pracy jest również samodzielne przeglądanie ofert pracy będąc już na miejscu: w centrach handlowych, restauracjach, hotelach czy lokalnych sklepach bądź jeżeli mamy taką możliwość – z polecenia znajomych lub rodziny już mieszkających w Anglii.

 

MINIMALNE WYNAGRODZENIE

Wyjeżdżając za granicę warto zaznajomić się z minimalną kwotą jaką jaka obowiązuje w danym kraju za przepracowaną godzinę. Stawki Krajowej Płacy Minimalnej (National Minimum Wage) w Anglii zmieniają się każdego roku w październiku i ogłaszane są na stronie gov.uk/national-minimum-wage-rates.
 

Od 1 kwietnia 2016 roku NMW wynosi odpowiednio:
 
 • 7,20 GBP za godzinę dla pracowników w wieku 25 lat i starszych,
 • 6,70 GBP za godzinę dla pracowników w wieku od 21 do 24 lat,
 • 5,30 GBP za godzinę dla pracowników w wieku od 18 do 20 lat,
 • 3,87 GBP za godzinę dla pracowników w wieku poniżej 18 lat.
   
 

Przydatne linki

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie