Praca za granicą: Australia

Praca za granicą to coraz częściej wybierana opcja. Idealnym wyborem dla znających język angielski może okazać się Australia.

Praca za granicą: Australia
Przewodnik dla emigranta po pracy w Australii

Australia to niezwykle atrakcyjny turystycznie kierunek wyjazdu, a przyjazna polityka pracy kraju sprawia, że zatrudnienia dla emigrantów, studentów i przyjezdnych wciąż przybywa. Czy decydując się na pracę za granicą warto pomyśleć o odległym kontynencie?
 

Praca za granicą - dlaczego Australia?

Australia pozwala na znalezienie pracy w niemal każdej branży – studenci mogą liczyć na legalne zatrudnienie w sklepach, restauracjach czy ośrodkach wypoczynkowych, bardziej wykwalifikowani pracownicy – w specjalnościach odpowiadających ich umiejętnościom. Dobra znajomość języka angielskiego otwiera drzwi do lepszych form zatrudnienia.

Australia to również miejsce, w którym osiągane zarobki pozwalają na życie na dostatnim poziomie ze względu na stosunkowo niskie koszty utrzymania. Piaszczyste wybrzeża, fale idealne dla miłośników surfingu, kosmopolityczne miasta i słoneczna pogoda gwarantują, że każdy znajdzie dla siebie odpowiednie formy spędzania wolnego czasu.
 

Jak znaleźć zatrudnienie w Australii

Ofert szukać można na polskich stronach z ogłoszeniami – wbrew pozorom jest ich coraz więcej. Skorzystać można również z pośrednictwa jednej z agencji zajmujących się pozyskiwaniem zatrudnienia dla polskich studentów czy absolwentów, trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami usługi. Najłatwiej dostępnym źródłem dostępnych ofert są jednak strony internetowe z wyszukiwarkami wakatów:
 

W znalezieniu pracy pomoże przygotowanie CV w języku angielskim i pozyskanie referencji z wcześniejszych miejsc pracy – Australijczycy bardzo cenią sobie poprzednie doświadczenia i umiejętność ich potwierdzenia.

Na miejscu skorzystać można z biur pośrednictwa pracy bądź samodzielnie przeglądać ogłoszenia w centrach handlowych, lokalnych sklepach czy na uczelnianych tablicach. Problemu nie stanowi również zasięgnięcie języka w mijanych kawiarniach, barach czy restauracjach. Zainteresowani prowadzeniem własnej działalności gospodarczej bez większych trudności uzyskają niezbędne pozwolenia, nawet jeśli przebywają w Australii jedynie na wizie studenckiej.
 

Kto może liczyć na pracę w Australii?

Bezrobocie w Australii od wielu lat nie przekracza 6%, a o pracę naprawdę nie jest trudno, choć jej jakość zależeć będzie od posiadanego doświadczenia, indywidualnych cech charakteru oraz poziomu znajomości języka angielskiego (dodatkowe języki będą atutem).

Najbardziej poszukiwanymi profesjami w Australii są obecnie lekarze, inżynierowie, pielęgniarki i dentyści, graficy komputerowi i specjaliści z branży IT.

Osoby zatrudnione w obszarach niewymagających dobrej znajomości języka angielskiego mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 10 – 16 dolarów australijskich za godzinę pracy. Do lepiej płatnych zawodów należą te związane z branżą budowlaną – malarze i tynkarze liczyć mogą na stawki sięgające 28 dolarów australijskich za godzinę pracy. Lepsza znajomość języka obcego otwiera drzwi do lepiej płatnych zawodów.
 

Wyjazd do Australii – formalności

Polacy wyjeżdżający do Australii będą musieli postarać się o wizę. Wizy dzielą się na tymczasowe i stałe.
 
  • Wydawana na okres 12 miesięcy wiza turystyczna pozwala na parokrotne odwiedzenie Australii – jednorazowy pobyt nie może jednak przekroczyć 3 miesięcy.
  • Wiza Work & Holiday przyznawana jest osobom pomiędzy 18 a 31 rokiem życia i pozwala na roczny pobyt w Australii z zastrzeżeniem, że okres przepracowany u jednego pracodawcy nie wyniesie więcej niż 6 miesięcy.
  • Wiza studencka to z kolei opcja dla podejmujących naukę na australijskich uczelniach wyższych.

Australijski NIP, czyli numer identyfikacji podatkowej Tax file number, można uzyskać przez internet. Posiadanie TFN pozwala na płacenie niższych podatków oraz korzystanie z rządowych dofinansowań.

Przydatne strony:

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie