Praca za granicą: Francja

Praca za granicą to wybór wielu Polaków. Co oferuje wyjeżdżającym francuski cel emigracji?

Praca za granicą: Francja
Przewodnik dla emigranta

Praca za granicą to krok, na który decyduje się coraz więcej Polaków. Według ostatnich szacunków Francja przyciągnęła ponad milion naszych rodaków szukających lepszych warunków zatrudnienia i pensji na europejskim poziomie. Co warto wiedzieć o pracy w kraju nad Loarą?
 

Praca za granicą – dla kogo Francja?

Otwarty od 2008 roku francuski rynek pracy jest szczególnie nastawiony na wykwalifikowanych pracowników branż farmaceutycznych, związanych z szeroko pojętą ochroną zdrowia i opieką medyczną, bankowości, przemysłu energetycznego czy finansów i ubezpieczeń. Poszukiwania specjalistów trwają też w sektorze ochrony środowiska, rozkwitającym obszarze energii odnawialnej oraz branżach wydobywczych i eksploatujących paliwa kopalniane.

Podstawą zdobycia pracy we Francji jest znajomość języka – tylko nielicznym międzynarodowym korporacjom wystarcza znajomość języka angielskiego u zatrudnionych na dobrych pozycjach pracowników. Komunikatywna znajomość francuskiego jest często wymagana nawet od mniej wykwalifikowanych pracowników - jeszcze przed wyjazdem warto więc zainwestować w dobry intensywny kurs językowy. Nieznający języka mogą szukać zatrudnienia w pracach sezonowych – przy zbiorach borówek czy cebulek szalotek.

 

Zarobki we Francji

Praca za granicą to opcja wybierana przede wszystkim na liczących na lepsze pensje pracowników. Minimalne płaca wynosi we Francji 1458 euro brutto i jest jedną z najwyższych w Europie, szczególnie gdy uwzględnić fakt, że tydzień roboczy w kraju nad Loarą obejmuje 35 godzin. Godzinowe wynagrodzenie legalnie zatrudnionego we Francji pracownika nie powinno być niższe niż 9,61 euro brutto, a średnie miesięczne zarobki wynoszą około 2650 euro brutto.

 

Jak znaleźć pracę we Francji?

Legalna praca za granicą wymaga często dużego zaangażowania w poszukiwania jeszcze w Polsce. Oferty zatrudnienia znaleźć można w Internecie na stronach polskich i zagranicznych agencji zatrudnienia, sieci EURES, francuskich portali branżowych czy witrynach administracji publicznej. Do przydatnych stron internetowych należą:
 
Wyjeżdżający bez wcześniejszego zadbania o znalezienie pracy mogą posiłkować się francuskimi gazetami o lokalnym zasięgu lub pomocą biur służb zatrudnienia.

We Francji obowiązują dwa rodzaje umów o pracę:
 
  • CDD (Contrat à Durée Déterminée) o maksymalnej długości 18 miesięcy, który następnie może zmienić się w CDI
  • CDI (Contrat à durée indéterminée) to odpowiednik umowy o pracę na czas nieokreślony
 

Praca we Francji - formalności

Podejmując się legalnej pracy we Francji nabywamy prawa i obowiązki wynikające z tamtejszego kodeksu zatrudnienia. Składki emerytalne i zdrowotne będą więc automatycznie potrącane z wynagrodzenia, a nam przyznany zostanie numer ubezpieczenia społecznego.

Pracodawca ma obowiązek zgłoszenia nas do URSSAF, odpowiednika polskiego ZUSu. Po rejestracji, otrzymamy pocztą nasz numer identyfikacji podatkowej oraz kartę Carte Vitale, uprawniająca nas do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej i uzyskanie zwrotu kosztów. Oprócz publicznego ubezpieczenia, warto zainteresować się prywatną opcją Mutuelle, która pokryje różnice w kosztach pokrywanych przez rząd. 

Za wypracowane w tygodniu nadgodziny przysługuje odpowiednia wypłata pieniężna lub prawo nabycia dodatkowych dni urlopu.

 

Przydatne linki:

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie