Praca za granicą: Hiszpania

Praca za granicą? Hiszpania to atrakcyjne miejsce dla wszystkich zainteresowanych kulturą i zwyczajami mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego.

Praca za granicą: Hiszpania
Przewodnik emigranta o pracy w Hiszpanii

Od kiedy Hiszpania otworzyła granice swojego rynku pracy dla Polaków, nie potrzebujemy już pozwolenia na pracę w największym kraju Półwyspu Iberyjskiego.

Zachęcający klimat, piękne plaże, gorące latynoskie rytmy, pyszne jedzenie i zapierająca dech w piersiach architektura sprawiają, że wielu z nas marzy o życiu w Hiszpanii.

Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o pracy w jednej z hiszpańskich miejscowości?
 

Praca za granicą w Hiszpanii

Szukając pracy w Hiszpanii warto przyjrzeć się ofertom zamieszczanym na hiszpańskojęzycznych portalach – są one bardziej wiarygodne i często związane z lepszymi warunkami zatrudnienia niż te przedkładane przez pośredników w innych krajach.

Do popularnych portali o pracy należą:
 
Przed podjęciem decyzji o wyjeździe upewnij się, że otrzymałeś podpisaną przez pracodawcę umowę określającą wszystkie warunki zatrudnienia.

 

Kto znajdzie zatrudnienie w Hiszpanii?

Podstawą otrzymania zatrudnienia w Hiszpanii jest choćby podstawowa znajomość języka hiszpańskiego umożliwiająca codzienną komunikację. Hiszpania jest krajem otwartym na turystów, dlatego dużym atutem jest znajomość języków obcych, przede wszystkim angielskiego, niemieckiego i francuskiego.
 
  • Studenci i młodzi ludzie znajdą zatrudnienie w branży hotelowej, biurach podróży, restauracjach, barach i kawiarniach, na przyhotelowych basenach i plażach, w parkach rozrywki, gastronomii.
  • Hiszpanie coraz częściej poszukują również biegle władających językiem polskim pracowników do pracy w telekomunikacji, stoiskach call center, branży logistycznej, obsłudze klienta, księgowości czy szkołach uczących języka polskiego.
  • W Hiszpanii często poszukuje się również specjalistów z branży budowlanej – przede wszystkim architektów, operatorów maszyn, murarzy, tynkarzy, inżynierów drogowych, projektantów instalacji hydraulicznych.
  • Nietrudno załapać się również do wykonywania prac sezonowych polegających na zbieraniu truskawek czy oliwek.
  • W niektórych regionach Hiszpanii brakuje też lekarzy specjalistów i lektorów języków obcych.
 

Zarobki w Hiszpanii

Zarobki w Hiszpanii nie są tak wysokie jak w najbardziej zamożnych europejskich krajach, niższe są jednak również koszty utrzymania i życia.

Minimalne miesięczne wynagrodzenie w Hiszpanii wynosi niecałe 757 euro brutto.

Wysokowykwalifikowany pracownik może liczyć na średnie wynagrodzenie rzędu 2110 euro brutto miesięcznie, niskowykwalifikowany – 850 euro brutto miesięcznie. Poziom bezrobocia w Hiszpanii wynosi około 21%.

 

Życie codzienne

Średni koszt życia w Hiszpanii jest wyższy niż w Polsce. Wydatki zależne będą od regionu i wielkości miasta, w którym zamieszkamy.

Wynajem dwupokojowego mieszkania to koszt w granicach 400 - 650 euro. Do podstawy dodać należy media, które oscylują ok. 100 euro miesięcznie.

Wydatki na żywność również przewyższają te ponoszone w Polsce, jednak po początkowym rozeznaniu uda się znaleźć tańsze odpowiedniki.

 

O czym warto wiedzieć?

W wielu miejscach w Hiszpanii obowiązuję codzienna przerwa od pracy zwana siestą. Siesta trwa najczęściej od godziny 14h00 do godziny 17h00, wydłużając o dodatkowe godziny dzień pracy.

Hiszpanie zaczynają pracę około godziny 10 rano. Niektóre instytucje (np. międzynarodowe korporacje czy supermarkety) funkcjonują bez przerwy w ciągu dnia. Banki otwierają się już o 8h30, a zamykają około 13h30.

 

Przydatne linki

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie