Praca za granicą: Irlandia

Praca za granicą wielu wydaje się przepustką do lepszego życia. Co warto wiedzieć o zatrudnieniu w Irlandii?

Praca za granicą: Irlandia
Poradnik emigranta zarobkowego

Praca za granicą to dla wyjeżdżających z kraju Polaków szansa na podniesienie jakości życia i wysokości zarobków. Czego mogą spodziewać się rodacy decydujący się na życie w Irlandii?
 

Wyjazd do Irlandii - formalności

Wyjeżdżający do pracy w Irlandii Polacy nie mają obowiązku meldunkowego, a jeśli ich pobyt zarobkowy na wyspie ma potrwać nie dłużej niż trzy miesiące, nie muszą też występować o pozwolenie na pobyt.

W przypadku dłuższych wyjazdów należy udać się do najbliższego urzędu imigracyjnego lub na posterunek policji. Wypełnienie odpowiedniego formularza i dostarczenie dokumentu potwierdzającego źródło dochodów wystarczą, by legalnie kontynuować pracę w Irlandii.

W celu podpisania oficjalnej umowy z pracodawcą niezbędny będzie natomiast numer ubezpieczenia społecznego, który otrzymać można w Wydziale Spraw Społecznych i Rodziny, przedkładając urzędnikom paszport, drugi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i zaświadczenie o miejscu zamieszkania.
 

Przydatne linki


 

Pracownicze normy prawne w Irlandii

Pracujących w Irlandii obowiązują dwie stawki podatku uzależnione od sytuacji rodzinnej i materialnej zatrudnionego.

Tygodniowy czas pracy nie może przekroczyć 48 godzin, a wszystkim zatrudnionym przysługuje 15 minut przerwy na każde przepracowane 4,5 godziny oraz co najmniej 11 godzin odpoczynku w ciągu doby.

Płaca minimalna w Irlandii jest jedną z najwyższych w całej Europie i wynosi około 1500 euro brutto miesięcznie. Od stycznia 2016 roku godzinowa stawka minimalna równa jest 9,15 euro brutto.

 

Dla kogo praca za granicą w Irlandii?

Irlandzki rynek pracy potrzebuje przede wszystkim specjalistów z branży IT, sektora rolnictwa, rybołówstwa i turystyki. Zainteresowani znajdą też oferty z branż finansowej oraz logistycznej.

Nieznający języka angielskiego Polacy mogą liczyć na zatrudnienie głównie w branży budowlanej i usługowej, łatwość porozumiewanie się w języku obcym zwiększa szanse na znalezienie dobrej pracy administracyjnej, w której dodatkowym atutem jest znajomość innych języków europejskich (przede wszystkim rosyjskiego i francuskiego). 
 

Gdzie szukać pracy?

Przed rozpoczęciem poszukiwań, konieczne będzie przygotowanie swoje CV w języku angielskim. Niektórzy pracodawcy mogą również poprosić o inne dokumenty w lokalnym języku, w ich przetłumaczeniu pomóc może polski konsulat. W przypadku posiadania określonych kwalifikacji ważnych w Polsce, warto zgłosić się do NARIC Ireland, który zajmuje się ich rozpoznawaniem na rynku irlandzkim.

Pracy szukać można już w Polsce na stronach internetowych z ofertami zatrudnienia, również polskich, lub dzięki pośrednictwu agencji specjalizujących się w rekrutowaniu pracowników dla irlandzkich pracodawców. 

Polecamy irlandzkie serwisy internetowe z ofertami pracy: Chociaż praca za granicą to nie małe wyzwanie, na wyjazd z kraju decyduje się wielu rodaków. Według nieoficjalnych danych w Irlandii pracuje dziś nawet 200 tysięcy Polaków.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie