Praca za granicą - jak znaleźć?

Praca za granicą kusi. Nie tylko ze względu na lepsze zarobki, ale również dzięki coraz większej ciekawości świata młodych Polaków. Wybór jest ogromny i szanse na wyjazd też niemałe. Sprawdź jak i gdzie szukać!

Praca za granicą - jak znaleźć?
Gdzie szukać pracy za granicą?
  • praca za granicą

Wielu Polaków zdecydowało się już, lub dopiero rozważa, wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Powód jest prosty - w kraju nie zarobią tyle pieniędzy, ile proponuje się im za granicą. Nie jest prawdą, że taką opcję wykorzystują tylko osoby, które na pracę w Polsce nie mogą liczyć. Bardzo często taką formę pracy wybierają ludzie o różnych profesjach, także tych prestiżowych: lekarze, uczeni, prawnicy, informatycy, kucharze itd. W jaki sposób należy szukać pracy w innych krajach? Jakie możliwości są do wyboru?

Praca za granicą jest oferowana za pomocą:

  • agencji pracy,
  • Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej (EURES),
  • międzynarodowych oraz lokalnych portali internetowych,
  • znajomych i rodziny.

Praca za granicą poprzez agencje pracy

Wybierając agencję pośrednictwa pracy lub agencję pracy tymczasowej, mamy pewność, że pracujemy uczciwie, nasze składki są opłacane, a okres zatrudnienia jest wliczany do emerytury. Agencje pracy w większości nie pobierają prowizji za załatwianie wszystkich formalności. Ponadto agencja, którą wybierzemy powinna posiadać odpowiedni certyfikat świadczący o tym, że posiada ona wpis do rejestru agencji zatrudnienia. Możliwością są również zagraniczne agencje pracy tymczasowej. W przypadku każdej z agencji, przyszły pracownik podpisuje z nią umowę cywilnoprawną. W treści takiej umowy powinny znaleźć się takie informacje, jak: okres zatrudnienia, warunki pracy i wynagrodzenie.

EURES

Innym wariantem jest EURES, czyli specjalna sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia dla krajów, które należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Korzystanie z tej sieci jest bezpłatne. Praca za granicą jest poszukiwana tu na dwa sposoby: przeglądania w systemie wybranych ofert pracy z zakresu interesującego nas zawodu lub zarejestrowania CV w bazie portalu i udostępnienie go dla przyszłych pracodawców.

Na portalach internetowych

Kolejnym sposobem na znalezienie pracy za granicą są ogólnodostępne portale internetowe. Po wybraniu zawodu i państwa pozwalają na wyszukiwanie konkretnych ofert pracy. Do najbardziej popularnych portali należą: Pracuj.pl, LinkedIn, Indeed, Infopraca. To bardzo wygodna forma, pozwalająca na poszukiwanie pracy w warunkach domowych. 

Z polecenia

Praca za granicą jest wreszcie możliwa dzięki rodzinie oraz znajomym. Wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę, ponieważ wcześniej ktoś z rodziny już podjął tam zatrudnienie i jest to sprawdzona praca. Oczywiście, dużo korzystniejsza dla nas sytuacja jest wtedy, kiedy znana nam osoba zarekomenduje nas przyszłemu pracodawcy. Najlepiej osobiście pojechać do zakładu pracy za granicą, porozmawiać z kierownikiem lub właścicielem i uzgodnić warunki. 

Sprawdź również:
Jakie wady i zalety ma umowa o dzieło?  »
Jakie wady i zalety ma umowa o pracę?  »
Jak szukać pracy w internecie? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie