Praca za granicą: Norwegia

Praca za granicą motywowana jest głównie poszukiwaniem godnych warunków życia i dobrze płatnej pracy. Celem zarobkowych wyjazdów Polaków coraz częściej staje się Norwegia.

Praca za granicą: Norwegia
Skandynawskie możliwości zdobycia zatrudnienia

Praca za granicą to dla wielu z nas szansa na znalezienie lepiej płatnego zajęcia, naukę języka obcego i zdobycie cennego doświadczenia. Jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków wyjazdów zarobkowych jest Norwegia. Ten Skandynawski kraj co roku zajmuje wysokie pozycje w rankingach najlepszych państw do pracy czy życia. Co warto wiedzieć o pracy w tym skandynawskim państwie?
 

Praca za granicą: legalny pobyt w Norwegii

Wszyscy emigranci przybywający do Norwegii w celach zarobkowych mają trzy miesiące na dopełnienie wszelkich formalności – po tym okresie pobyt niezarejestrowanego pracownika w Norwegii staje się nielegalny.

Jakich formalności należy dopełnić po przyjeździe do pracy?
 
  • Norwegia wymaga rejestracji na lokalnym posterunku policji – możliwa jest ona również przez Internet oraz za pośrednictwem Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych.
  • Planujący dłuższy niż trzymiesięczny pobyt pracownicy muszą też zadbać o rejestrację w urzędzie skarbowym oraz wydanie karty podatnika oraz numeru ewidencyjnego.
  • Większość szczegółów związanych z otrzymaniem niezbędnych dokumentów znajdziemy na stronie norweskiego fiskusa, która bez problemu działa również w angielskiej wersji językowej.
Każdy zarejetrowany rezydent może liczyć na wysokiej jakości opiekę zdrowotną, związaną z publicznym ubezpieczeniem, pokrywanym z pobieranych podatków. Jednym z interesujących faktów jest roczny dostęp do 100% wynagrodzenia w przypadku zwolnienia lekarskiego w przypadku poważnych problemów ze zdrowiem. Norweski ZUS zapewnia również darmowy dostęp do opieki szpitalnej oraz bezpłatną pomoc dentystyczną dla nieletnich i studentów. 

 

Praca w Norwegii: dla kogo?

Norwegowie szukają głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów – problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni więc mieć lekarze, informatycy, prawnicy, pielęgniarki, inżynierowie związani z przemysłem wydobywczym czy kierownicy budów.

Wiele ogłoszeń dotyczy również ofert dla pracowników przemysłu rybnego, budowlańców, robotników leśnych, cieśli i stolarzy, ogrodników, operatorów maszyn, mechaników i pomocy domowej.

Warto zaznaczyć, iż bezrobocie w Norwegii od wielu lat wynosi ok. 3 - 4%. Średnie zarobki natomiast wynoszą ok. 4500€.

Od wykwalifikowanych pracowników wymaga się najczęściej przynajmniej komunikatywnej znajomości języka norweskiego, choć czasami za wystarczającą uznaje się biegłą znajomość języka angielskiego. Na coraz lepsze warunki pracy mogą liczyć również tłumacze znający język polski i norweski – ze względu na wciąż rosnącą liczbę pracujących w Norwegii Polaków zatrudnienia dla nich nie brakuje.

Szukający dorywczych zajęć bądź prac sezonowych mogą załapać się na letnie prace związane ze zbieraniem jagód i truskawek bądź podjąć się pomocy w gospodarstwach czy prac naprawczo-remontowych.

 

Praca za granicą: jak znaleźć zatrudnienie w Norwegii

Choć wielu Polaków decyduje się na wyjazd do Norwegii, nie mając wcześniej zorganizowanego miejsca pracy, warto pamiętać, że znalezienie zatrudnienia na miejscu, szczególnie dla osób nie znających języka norweskiego, może okazać się dość trudne. Większość ogłoszeń publikowana jest w języku kraju, a pracodawcy często korzystają z pośrednictwa agencji.

Szukając pracy, warto zajrzeć na:
 
Na polskich stronach gromadzących ogłoszenia pracodawców pojawia się wiele ofert z Norwegii – warto przejrzeć je przed podjęciem decyzji o wyjeździe, aplikując na wybrane pozycje. Można też skorzystać z pomocy polskich agencji pośrednictwa współpracujących z Norwegią – a tych powstaje u nas coraz więcej – zadbawszy wcześniej o sprawdzenie ich wiarygodności i rzetelności.

Popularność wyjazdów do Norwegii motywowana jest głównie wysokimi zarobkami – pracujący za granicą Polacy są w stanie w krótkim czasie odłożyć pokaźne sumy. Zagranicznych pracowników obowiązują w Norwegii te same przepisy i prawa, co obywateli tego państwa. Choć minimalne wynagrodzenie ustalane jest każdorazowo przez związki zawodowe i pracodawców na mocy umów dwustronnych, Polacy mogą zarobić od kilku do kilkunastu razy więcej niż w Polsce za wykonanie tych samych czynności. Norwegia kusi również pięknymi krajobrazami i możliwością prowadzenia wygodnego życia nawet przy stosunkowo niewysokich jak na tamtejsze standardy zarobkach.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie