Prawa i obowiązki kredytobiorcy

Stając się klientem banku, zobowiązujemy się nie tylko do regularnych spłat kredytu. Czy wiesz jakie prawa i obowiązki ma kredytobiorca?

Prawa i obowiązki kredytobiorcy
Jakie wymagania stawia się przed klientami banków?
  • kredytobiorca
  • umowa kredytowa
  • regularna spłata kredytu

Decyzja o zaciągnięciu kredytu, zwłaszcza, gdy jest to zobowiązanie wieloletnie jak kredyt hipoteczny, wiąże się z wieloma zobowiązaniami, jakie musi spełnić kredytobiorca. Jednak oprócz obowiązków ma on również prawa, o których nie zawsze wie.

 

Prawa kredytobiorcy

 

Zacznijmy zatem od praw kredytobiorcy. 

 

1.

Zanim dojdzie do podpisania umowy, osoba zaciągająca kredyt może uzyskać od banku, w postaci wydruku, harmonogram spłaty kredytu w kilku wersjach z różnymi okresami spłaty, co docelowo oznacza różną wysokość raty kredytu

  • Takie dokumenty generowane są po to, aby kredytobiorca wiedział, że może spłacić kredyt w wybrany przez siebie sposób. Jednocześnie takie dokumenty dają możliwość porównania oferty kredytowej kilku banków.

 

2.

Sama umowa kredytowa musi być zawarta w formie pisemnej. Kropka. Od tego prawa nie ma żadnych odstępstw - umowę kredytu w postaci ustnej można co najwyżej zawierać ze szwagrem, ale nie z poważną instytucją finansową.

 

3.

Podpisanie umowy kredytowej to nie dożywotni cyrograf - nawet od podpisanej umowy można odstąpić w ciągu 14 dni. Zaciągnięty kredyt można również wcześniej spłacić. Wówczas to bank ma 14 dni na to, aby rozliczyć kredyt i zwrócić ewentualną nadpłatę.

 

Obowiązki kredytobiorcy

 

Kredyt to również obowiązki kredytobiorcy. Najwięcej zobowiązań względem banku mają kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na kredyt hipoteczny.

 

W przypadku każdego kredytu, kredytobiorca zwykle jest zobligowany do ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń. Ma to zapewnić bankom możliwość odzyskania pożyczonych pieniędzy. 

  • I tak w przypadku kredytów ratalnych czy kredytów celowych, np. samochodowych, sytuacja jest jasna - zabezpieczeniem kredytu jest kupowany na raty sprzęt RTV, AGD, meble czy samochód
  • Kredyt hipoteczny zabezpiecza się wpisem do hipoteki, choć wymagana jest również cesja z ubezpieczenia na życie kredytobiorcy. W ten sposób banki mają zapewnioną spłatę pozostałego kredytu, gdyby kredytobiorca zmarł lub zachorował.

 

Bank powinien być informowany o wszelkich zmianach, związanych z miejscem zamieszkania. Podobnie warto informować bank o zmieniającej się sytuacji finansowej, także wtedy, gdy bank nie wymaga regularnego przedkładania zaświadczenia o zatrudnieniu. W sytuacji, gdy stracimy pracę, można w ten sposób negocjować odroczenie płatności kredytu lub czasowo zawiesić jego spłatę.

 

W dniu spłaty raty kredytu na rachunku, który został otworzony w celu rozliczania kredytu, muszą być środki na jego spłatę. Nawet jednodniowe opóźnienie płatności może spowodować, że bank zechce taką informację wpisać w BIK, co w przyszłości może utrudnić zaciąganie kolejnych kredytów.

 

Pamiętajmy, że tak jak prawa upoważniają nas do rzetelności banku, nasze obowiązki również muszą być dopełniane. Zachowując dobre relacje z kredytodawcą, możemy liczyć na lepsze warunki kredytowania i pomoc z przypadku problemów. 

 

Sprawdź również:

Zakończona spłata kredytu - co dalej? »

Jak wybrać odpowiednie zabezpieczenie kredytu? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie