Prawa konsumenta: Zwrot towaru zakupionego przez Internet

Każdy konsument robiący zakupy przez Internet powinien znać swoje prawa. Obowiązkiem sprzedającego jest o nich poinformować w regulaminie sklepu, jednak to co tam znajdujemy nie zawsze pokrywa się z tym jak być powinno wg Praw Konsumenta. Poznaj swoje prawa!

Prawa konsumenta: Zwrot towaru zakupionego przez Internet
Kupujesz przez Internet? Masz prawo do zwrotu!

Kto z nas w dzisiejszych czasach nie kupuje produktów przez Internet? Buty? Elektronika? Używane? Nowe? Allegro? Amazon? Wszystko można znaleźć, i to najczęściej taniej niż w sklepach i centrach handlowych. Jedyny problem to pojawiające się w związku z tym niejednokrotnie ryzyko kupna tzw. „kota w worku”. Mimo niezliczonych, zweryfikowanych sprzedawców online, nie zawsze mamy pewność, że kupujemy dokładnie to, czego potrzebujemy, że rozmiar jest odpowiedni oraz, że produkt nie okaże się uszkodzony. Głównie z tego względu wielu nie kupuje online.

 

Problem byłby zdecydowanie mniejszy, gdyby wszyscy dobrze wiedzieli jakie mają prawa w związku ze zwrotem zakupionego towaru...

 

Oto główne wątpliwości pojawiające się wraz z tematem zakupów online:


1. Czy mam prawo zwrócić towar zakupiony przez Internet?


Tak, masz takie prawo. Zakup towaru przez Internet jest traktowany jako zawarcie umowy na odległość zgodnie z ustawą z dnia 2 marca 2000 roku o ochronie praw konsumentów. Według tej ustawy konsument ma prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, w ciągu 10 dni od doręczenia towaru konsumentowi.

 

2. Na jakich warunkach mogę zwrócić zakupiony przez Internet towar?


Możesz zwrócić towar zamówiony przez Internet w ciągu 10 dni od jego dostarczenia. Nie musisz nawet podawać przyczyny, masz prawo do zwrotu niezależnie od powodów.

Towar musi być jednak zwrócony w niezmienionym stanie, chyba że taka zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu, czyli zmiana będąca wynikiem normalnego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem towaru.

 

3. Jak należy postępować, aby zwrócić towar?


  • Złóż oświadczenie o odstąpieniu od umowy na piśmie w ciągu 10 dni od otrzymania towaru lub od dnia zawarcia umowy, jeśli dotyczy ona świadczenia usług. Razem z oświadczeniem należy złożyć również dowód zakupu.

  • Po odstąpnieniu od umowy należy zwrócić w stanie niezmienionym wszystko co zostało otrzymane na jej podstawie, chyba, że zmiana była konieczna w ramach zwykłego zarządu (patrz pytanie 2). Zwrot powinien być natychmiastowy, jednak masz na niego maksymalnie 14 dni.

 

4. Których towarów lub usług nie obejmuje prawo odstąpienia od umowy?

 

  • Usług, których świadczenie zostało rozpoczęte za pozwoleniem konsumenta, nawet przed upływam 10 dni na odstąpienie od umowy.
  • Nagrań audio oraz wizualnych i zapisanych na informatycznych nośnikach danych, jeśli zostało usunięte ich oryginalne opakowanie.
  • Świadczeń, których cena zależna jest od ruchu na rynku finansowym.
  • Świadczeń, którego właściwości zostały zamówione wcześniej przez konsumenta, określonych i związanych z jego osobą.
  • Świadczeń, których charakter powoduje to, że nie można ich zwrócić lub, których przedmiot ulega szybkiemu zepsuciu.
  • Prasy.
  • Usług związanych z grami hazardowymi.

 

5. Czy potrzebny jest paragon, aby zwrócić zakupiony na odległość towar?


Aby odstąpić od umowy zakupu towaru na odległość w terminie 10 dni wymagane jest przedstawienie dowolnego dowodu zakupu. Paragon nie jest jedynym możliwym dowodem zakupu  towaru na odległość, może być to również np. wyciąg z konta. Jednak sprzedawca ma obowiązek przesłać towar razem z paragonem (art. 9 ust. 3 ustawy wymienionej w pytaniu 1), dlatego też jest to najczęściej wykorzystywany dowód zakupu.

 

Więcej na ten temat drogi konsumencie możesz znaleźć przede wszystkim na stronie internetowej UOKiK dotyczącej zakupów przez Internet.

Dodatkowa pomoc dla konsumentów: Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich.

 

Pamiętaj, że jako konsumenci mamy swoje prawa. Regulaminy sklepów internetowych nie mogą być z nimi sprzeczne.

 

Warto przeczytać:

Pensje pod lupą - Jak zmieniły się Twoje zarobki w ciągu ostatnich 5 lat? »

Tania benzyna dla wszystkich, ale nie w Polsce »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie