Prawo pracy: Jakie prawa ma pracująca mama?

Jeżeli jesteś u progu zakończenia urlopu macierzyńskiego, zapoznaj się z przywiljami, jakie zapewnia prawo pracy świeżo upieczonej mamie.
 

Prawo pracy: Jakie prawa ma pracująca mama?
Powrót z urlopu macierzyńskiego

1 Stanowisko

Prawo pracy gwarantuje, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego, pracująca mama musi zostać przyjęta na dokładnie to samo stanowisko, które zajmowała przed porodem.

Jeżeli w związku z reorganizacją firmy i zlikwidowaniem pewnych stanowisk nie będzie to możliwe, obowiązkiem pracodawcy jest zatrudnienie powracającej mamy na stanowisku równorzędnym lub takim, które odpowiada jej kwalifikacjom zawodowym. 

2 Wynagrodzenie

Kobieta, która wraca do firmy musi otrzymywać wynagrodzenie nie mniejsze niż przed urodzeniem dziecka. W przypadku przebywania na urlopie wychowawczym, pracodawca może powrócić do wynagrodzenia z dnia podjęcia określonego stanowiska. 

3 Miejsce pracy

Prawo pracy mówi poza tym, że osoba taka nie możę zostać oddelegowana poza stałe miejsce zatrudnienia. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy młoda mama sama wyrazi zgodę na taką zmianę.

4 Godziny pracy

Kobieta, która wraca z urlopu nie może pracować w godzinach nadliczbowych, nocnych oraz w systemie przerywanego czasu pracy. Prawo pracy zapewnia takie warunki aż do ukończenia przez naszą pociechę czterech lat.

W szczególnych przypadkach mamy mogą pracować w elastycznych godzinach, ale zależy to od negocjacji z pracodawcą i musi być szczególnie uzasadnione. W zależności od typu wykonywanych obowiązków oraz wewnętrznej polityki firmy, niektóre mamy otrzymują zgodę na pracę z domu.

PRACUJĄCY RODZICE?
Zastanawiasz się jaką opiekę zapewnić swojemu dziecku w godzinach pracy? Sprawdź nasze porównanie co wybrać: żłobek czy nianię?

Kobieta ma prawo wnioskować o zmniejszenie ilości czasu spędzanego w pracy. Istnieje możliwość obniżenia go maksymalnie do połowy pełnego wymiaru. Mamy jednak obowiązek poinformować pracodawcę na dwa tygodnie przed terminem rozpoczęcia o tym, ile godzin dziennie chcemy pracować i jak długo taki okres ma trwać. Taką możliwość mogą wybrać jednak jedynie mamy, które nie zdecydowały się na urlop wychowawczy. W przypadku złożenia wniosku o obniżony wymiar pracy, pracodawca ma obowiązek go uwzględnić. 

Warto podkreślić, iż w okresie korzystania z tego przywileju kobieta objęta jest szczególną ochroną przed zwolnieniem, analogicznie jakby korzystała z urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

5 Karmienie

Pracujące mamy mają także prawo do przerw na kamiermienie:

  • Dwie przerwy trwające pół godziny każda, które mogą być udzielone łącznie albo odrębnie w zależności od preferencji mamy.
  • W sytuacji, kiedy posiadamy więcej niż jedno dziecko, przerwy mogą wynosić po 45 minut.

Większość wymienionych wyżej praw i obowiązków zarówno pracodawcy, jak i pracownika, dotyczy powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim. Pamiętajmy, iż każdy rodzic ma prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego.

DO PRZECZYTANIA:
Rośnie popularność urlopu tacierzyńskiego! »
ABC Karty Dużej Rodziny »
Życie rodzinne a kariera, czyli zachowaj work life balance »
"Becikowe" 2016: 12 tysięcy złotych dla rodziców »
Najlepsze polskie miasta dla rodzin z dziećmi »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie