Prawdy i mity, czyli kredyt dla firm na start

Kredyt dla firm na start to dla wielu nowych przedsiębiorców główny sposób sfinansowania wydatków z wiązanych z początkami działalności. Czego właściciele młodych firm powinni się spodziewać?

Prawdy i mity, czyli kredyt dla firm na start
Kto może liczyć na kredyt dla firm na start?

Zakładanie własnej firmy wiąże się z wieloma wyzwaniami, do których bez wątpienia należy sfinansowanie pierwszych kroków nowego przedsiębiorstwa. Jakie zatem mamy dostępne możliwości?

Na wstępie zaznaczmy, iż każdy właściciel nowej firmy staje przed dwoma scenariuszami.

Po pierwsze, osoby posiadające własny kapitał do zainwestowania w swój biznes, który wystarczy na pokrycie założeń zawartych w biznesplanie, zazwyczaj nie muszą martwić się zdobyciem pieniędzy na rozpoczęcie działalności.

Po drugie, mamy świeżo upieczonych przedsiębiorców, którzy pragną otworzyć prężnie działającą firmę bez wystarczającego kapitału własnego. Co w takiej sytuacji? Po dofinansowanie najczęściej udają się do banku.
 

Kto może uzyskać kredyt dla firm na start?

Sprawdźmy.

Bez względu na rodzaj interesującego nas kredytu, bank zawsze pragnie sprawdzić zdolność kredytową kredytobiorcy, co pozwala ocenić ryzyko przekazania pieniędzy klientowi. Firma rozpoczynająca swoją działalność tak naprawdę nie posiada historii finansowej czy kredytowej, co w znacznym stopniu utrudnia sprawdzenie jej płynności finansowej, a tym samym wypłacalności przedsiębiorstwa.

 

Czy kredyt dla firm na start jest mitem?

Nie! Prawdą jest, iż coraz więcej banków wychodzi naprzeciw potrzebom nowych przedsiębiorców, którzy celem odnalezienia swojego przeznaczenia, zdecydowali się na otwarcie własnej firmy, ponieważ klient biznesowy to z reguły rentowna inwestycja.

Kredyt dla firm na start jest prawdziwym produktem bankowym, który przygotowany został z myślą o klientach biznesowych nie posiadających bogatych danych księgowych. Niewątpliwie mniej zachodu czeka przedsiębiorców, którzy swoją firmą zarządzają już kilka miesięcy, ponieważ łatwiej będzie otrzymać kredyt dla firm półroczniakowi czy roczniakowi.

Takie kredyty na start dla firm w swojej ofercie mają BZ WBK, Meritum Bank czy FM Bank, jednak czasami wystarczy przedstawienie jakiegokolwiek dowodu uzyskania przychodu, dołączonego do wniosku kredytowego.

 

Wymagania banku

Właściciele nowo otwartych firm muszą uzbroić się w cierpliwość i ze spokojem przejść przez procedury, szczegółowo sprawdzające w tym przypadku ich osobistą historię kredytową. Banki często poproszą o przygotowanie i przedstawienie biznesplanu, z uwzględnieniem celu przeznaczenia pieniędzy, oraz danych szacunkowych związanych z zakładanymi dochodami firmy. Od takich założeń będzie przede wszystkim zależeć jaki rodzaj i jak wysoki kredyt dla firm na start uda nam się uzyskać.

 

Zabezpieczenie kredyt dla firm na start

Najczęstszą formą zabezpieczenia jest nadal hipoteka, która umożliwia otrzymanie wysokiej kwoty oraz stosunkowo długiego okresu spłaty. Takie zabezpieczenie będzie najczęściej wymagane przy kredycie inwestycyjnym.

W przypadku kredytu obrotowego lub obciążeniowej karty kredytowej, również ważny jest czas obecności na rynku, jednak co raz częściej takie formy kredytowania można otrzymać już po załatwieniu wszelkich formalnych kwestii, związanych z rozpoczęciem działalności. Taką ofertę, najczęściej związaną z otwarciem konta firmowego, można spotkać w Getin Banku, mBanku czy MultiBanku.

Wiemy zatem, że kredyt dla firm na start otrzymać można. Jednak czy warto?

Przygotowując rzetelny biznesplan, który pozwoli nam oszacować rzeczywiście potrzebną kwotę, spłacenie otrzymanego kredytu będzie jedynie formalnością a pomoże w rozpoczęciu działalności z pełną energią. Sprawdź zatem, który kredyt dla firm na start dopasowany jest do aktualnej sytuacji Twojej firmy.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie