Prawo pracy: Kiedy ZUS może skontrolować zwolnienie lekarskie

Musimy liczyć się z tym, że ZUS może w dowolnym momencie skontrolować nasze zwolnienie lekarskie i uzasadnienie jego wykorzystania.

Prawo pracy: Kiedy ZUS może skontrolować zwolnienie lekarskie
Wykonujesz pracę zarobkową na L4? Uważaj!
  • L4
  • zwolnienie lekarskie
  • świadczenie chorobowe

Polacy bez oporów korzystają ze zwolnień lekarskich będących w dyspozycji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Niestety, coraz częściej zdarza się, że nadużywamy przysługującego nam prawa do przebywania na zwolnieniu, pobierania w tym czasie zasiłku chorobowego i wykonywania jednocześnie innej pracy zarobkowej przynoszącej nam dodatkowe korzyści finansowe. Koszty ponosi zarówno państwo, jak i przedsiębiorstwa (zakłady zatrudnienia). ZUS ma prawo w dowolnym momencie sprawdzić, czy zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane w sposób zgodny z celem jego wystawienia oraz czy w trakcie jego trwania nie wykonujemy pracy zarobkowej.

 

Zwolnienie lekarskie – kogo ZUS skontroluje w pierwszej kolejności?

 

1. Na szczególną kontrolę ze strony ZUS narażone są osoby, które częściej, niż można by to uznać za normalne, przebywają na zwolnieniu. 

 

2. Pod lupą znajdą się również ci, którym zwolnienie lekarskie wystawiają różne placówki i coraz to nowi lekarze (rodzinni, pracy itd.). 

 

3. Szczególna uwaga zostanie poświęcona tym, których wcześniej „przyłapano” na wykorzystaniu przysługującego okresu zwolnienia do prowadzenia działalności zarobkowej

 

4. Zastrzeżenia mogą wystąpić również w stosunku do osób, którym zdarzyło się już spóźnić z dostarczeniem na czas zwolnienia swojemu pracodawcy (mamy na to 7 dni od momentu wystawienia L4, spóźnienie skutkuje obniżeniem wysokości pobieranego zasiłku chorobowego o 25%). 

 

5. Pamiętajmy również o tym, że kontrola ze strony ZUS może się odbyć na polecenie pracodawcy wypłacającego świadczenia chorobowe, gdy postawa zatrudnionego wzbudzi pewne podejrzenia co do nieprawidłowego korzystania z L4.

 

Nawet jeśli nie znajdujemy się w powyższej „grupie wysokiego ryzyka”, musimy liczyć się z tym, że ZUS może skontrolować nasze zwolnienie lekarskie i uzasadnienie jego wykorzystania.

 

Sprawdź również:

Czy płaca minimalna należy się każdemu pracownikowi? »

Od czego zależy wynagrodzenie brutto w Polsce? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie