Co wybrać: przedszkole niepubliczne czy publiczne?

Czy przedszkole niepubliczne to dobry wybór dla dziecka? A może lepiej powierzyć je opiece placówki publicznej?

Co wybrać: przedszkole niepubliczne czy publiczne?
Poradnik dla rodziców przedszkolaka

Wybór odpowiedniego miejsca dla malucha to decyzja mająca ogromny wpływ nie tylko na rozwój dziecka, ale również samopoczucie jego rodziców. Wszyscy chcemy zapewnić naszym pociechom jak najlepsze warunki kształcenia, zabawy i obcowania z malcami w podobnym wieku.

Poszukiwania odpowiedniej placówki stawiają nas często przed wyborem: przedszkole niepubliczne czy publiczne?
 

Jakie przedszkole wybrać: niepubliczne czy publiczne?

Główna różnica pomiędzy placówkami prywatnymi a publicznymi sprowadza się do źródeł ich finansowania.

► Przedszkole niepubliczne zawdzięcza swoje istnienie środkom finansowym pochodzącym z zasobów firm, stowarzyszeń, osób prywatnych bądź fundacji.
► Przedszkola publiczne finansowane są przez gminy lub samorządy.

Zarówno placówki niepubliczne, jak i publiczne, podlegają jednak kontroli Ministerstwa Edukacji Narodowej – odgórnie sprawdzane są zarówno jakość i forma programu kształcenia, wykształcenie i umiejętności kadry oraz szczegółowe wymogi stawiane przed tego typu miejscami przez Sanepid.

 

Nierówności społeczne?

Często uważa się, że przedszkole niepubliczne to miejsce podkreślające nierówności społeczne.

O prywatnych placówkach przyjęło się myśleć jako o przeznaczonych dla dzieci bogatych rodziców, w których każda inność i niedopasowanie zostaną wytknięte. Przedszkolom prywatnym często zarzuca się też wychowywanie dzieci pod kloszem z dala od rzeczywistych problemów, takich jak alkoholizm, przemoc w rodzinie czy rozwody.

Powszechne opinie nie muszą mieć jednak wiele wspólnego z prawdą – również w przedszkolach publicznych dzieci trafić mogą do różnych grup i spotkać się z wymagającymi sytuacjami.

Równie krzywdzącą opinią może być ta, że w placówkach publicznych dzieci nie mogą liczyć na tak troskliwą opiekę, jak w tych droższych, prywatnych. Pamiętajmy, że wszystko zależy od przedszkola, pomysłu na jego prowadzenie, umiejętności kadrowych personelu i ich miłości do dzieci.

Status przedszkola niepublicznego lub publicznego najczęściej ma drugorzędne znaczenie.

 

Cena na życzenie

Oczywistą różnicą między placówkami publicznymi i prywatnymi jest cena.

Czesne i wpisowe w wielu przedszkolach niepublicznych mogą wynieść nawet 1000 złotych. Jeśli szukamy tańszej opcji z pewnością wygodniej będzie skorzystać z usług przedszkola publicznego.

►Pamiętajmy jednak, że w większości publicznych placówek zajęcia edukacyjne prowadzone są przez 5 godzin dziennie.
► W tych niepublicznych grafik jest elastyczniejszy, a w ramach kosztów ponoszonych przez rodziców dzieci mogą skorzystać z wielu zajęć dodatkowych (np. taniec, śpiew czy zabawy sportowe).

Jeśli więc zamierzamy odbierać dziecko z placówki publicznej o godzinie 13.00, a później zawieźć na dodatkowy, płatny kurs języka angielskiego czy baletu, być może ceny w ujęciu miesięcznym się wyrównają.

 

Jak wybrać przedszkole?

Szukając idealnego miejsca dla malucha warto bazować przede wszystkim na opiniach znajomych rodziców, których dzieci uczęszczają do przedszkoli. Najważniejszym powinno być nie tylko zadowolenie dorosłych z jakości kształcenia i form zabaw proponowanych przez placówkę, ale przede wszystkim samopoczucie dziecka chodzącego do przedszkola.

Jeśli wspomnienie o zajęciach i kolegach przywołuje na twarz dziecka uśmiech, a codzienne wyjścia do przedszkola są źródłem radości, z pewnością warto rozważyć opcję skorzystania z usług tej samej placówki.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie