Przeniesienie numeru telefonu: Tak czy nie?

Przeniesienie numeru do innego dostawcy usług telekomunikacyjnych może przynieść wiele korzyści. Czy jednak zawsze warto?

Przeniesienie numeru telefonu: Tak czy nie?
Czy zmiana operatora to zawsze dobry pomysł?

Przeniesienie numeru telefonu od jednego operatora do drugiego, gwarantującego niższe rachunki bądź tańsze połączenia z wybranymi użytkownikami, to częsta praktyka. Dlaczego decydujemy o przeniesieniu numeru? Czy zawsze warto?
 

Przeniesienie numeru – prosta droga do zmiany

Przeniesienie numeru do innego operatora wymaga dopełnienia kilku prostych formalności.

Przede wszystkim wybrać musimy formę złożenia wniosku o przeniesienie numeru – możemy zdecydować się na osobistą wizytę w salonie operatora lub złożyć wniosek drogą telefoniczną bądź przez Internet.

Wypełnienie wniosku nie powinno stwarzać większych problemów – zwróćmy jednak uwagę na to, by podstawowe dane weryfikowane przez operatora, czyli nasze imię, nazwisko, PESEL, adres korespondencyjny bądź REGON, adres i nazwa przedsiębiorstwa w przypadku klientów firmowych, są w pełni zgodne z tymi zapisanymi w bazie danych operatora. Unikniemy w ten sposób sytuacji, w której operator odrzuci wniosek ze względu na niezgodność danych.

 

Dlaczego przenosimy numer?

Głównym powodem motywującym przeniesienie numeru do innego dostawcy usług telekomunikacyjnych jest pragnienie otrzymywania niższych rachunków. Operatorzy często przygotowują kuszące oferty dla nowych klientów, próbując pozyskać ich od konkurencji. W cenie obejmującej miesięczny abonament proponują wiele dodatkowych opcji, których nie mieliśmy u poprzednich dostawców.

O przeniesieniu numeru decydują również ci, których znajomi bądź członkowie rodziny zmienili operatora – połączenia wewnątrz jednej sieci są często tańsze niż te zewnętrzne, często za wiadomości czy rozmowy nie zapłacimy wcale.

Przeniesienie numeru to również działania charakterystyczne dla konsumentów pozostających przez długi czas lojalnymi klientami wybranej sieci, którzy czują, że lata wierności operatorowi nie przynoszą im żadnych wymiernych korzyści.

Do zmiany może zachęcać również wciąż aktualizowana oferta operatorów – spośród nowości warto wybrać tę najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom. Dodatkowe pakiety danych, nowoczesne telefony w niższych cenach czy krótsza umowa to tylko niektóre z coraz częściej spotykanych promocji.

 

Na co uważać przenosząc numer?

Składając wniosek o przeniesienie numeru pamiętajmy o określeniu daty, która miałaby oznaczać rozpoczęcie okresu rozliczeniowego u nowego operatora. Na przeniesienie najlepiej zdecydować się nie wcześniej niż na 30 dni (tyle najczęściej wynosi okres wypowiedzenia umowy) przed wygaśnięciem kontraktu z obecnym dostawcą usług.

Przeniesienie numeru bez zachowania okresu wypowiedzenia może wiązać się z koniecznością uregulowania specjalnej opłaty naliczonej przez obecnego dostawcę usług, której wysokość oscylowałaby w okolicach skumulowanej wartości pozostających do opłacenia rachunków. W konsekwencji musielibyśmy opłacać dwa niezależne rachunki – od starego i nowego operatora.

Sytuacja wygląda nieco prościej w przypadku osób korzystających telefonów na kartę - brak umowy pozwala im na wybranie dowolnego terminu zmiany operatora.

Przed wyborem nowego operatowa warto upewnić się, iż jesteśmy właścicielami danego numeru telefonu - zapytajmy aktualnego usługodawcy jak zarejestrować numer pod naszym imieniem i nazwiskiem.

Nie zapomnijmy również o dokładnym zapoznaniu się z warunkami nowej umowy. Czasowe obniżenie abonamentu lub dodatkowy pakiet danych mogą wygasnąć i okaże się, iż nowo wybrana oferta poza okresem promocyjnym jest gorsza niż dotychczasowa. A może warto zapytać znajomych i zapoznać się z opiniami innych użytkowników przed podjęciem decyzji?


⇒ Przydatny Poradnik: Krok po kroku: Jak czytać umowy przed podpisem


Przeniesienie numeru może okazać się dobrą decyzją, która odbije się korzystnie na naszym portfelu i kontaktach towarzyskich bądź zawodowych. Pamiętajmy jednak o podaniu aktualnych danych w składanym wniosku i określeniu daty przeniesienia w celu uniknięcia kar za przedwczesne rozwiązanie umowy.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie