Przewalutowanie kredytu hipotecznego - kiedy warto?

W zależności od zmian zachodzących na rynku, kredytobiorcy hipoteczni rozważają przewalutowanie swojego zobowiązania. Kiedy warto podjąć taki krok?

Przewalutowanie kredytu hipotecznego - kiedy warto?

Decydując się na kredyt hipoteczny, często mamy do wyboru więcej niż jedną walutę, w której nasze zobowiązanie zostanie skredytowane. Warto rozważyć wszystkie dostępne możliwości, sprawdzić, która opcja będzie dla nas najbardziej korzystna i czy taka pozostanie przez cały okres kredytowania. Trudno jednak dokładnie przewidzieć wszelkie zmiany jakie mogą zaistnieć na rynku finansowym w przyszłości, szczególnie w dzisiejszych nie do końca stabilnych czasach. Z każdej sytuacji jest jednak wyjście, dlatego banki udostępniają swoim klientom możliwość przewalutowania zaciągniętego kredytu. Pozostaje jednak pytanie: kiedy tak naprawdę warto podjąć taki krok? Sprawdźmy.

 

Przewalutowanie może nas zainteresować w dwóch sytuacjach. Klienci posiadający kredyty hipoteczne mogą posiadać kredyt w złotówkach i zastanawiać się nad wybraniem waluty obcej. Inni mogą być w sytuacji odwrotnej, czyli wyrazić chęć posiadania kredytu w krajowej walucie. W obu przypadkach trzeba zwrócić uwagę na aktualne i przewidywane kursy walutowe, które są jednym z najważniejszych wskaźników wpływających na naszą decyzję. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, każda zmiana kursu walutowego oznacza zmiany w wysokości naszego zadłużenia oraz zwiększenie lub zmniejszenie naszych ogólnych kosztów kredytowych. Nie zapomnijmy jednak, że przewalutowanie następuje po kursie spłaty, jednak kredyt będziemy spłacać po kursie sprzedaży. Posiadając kredyt w złotówkach, często rozważamy przewalutowanie w związku ze znacznie niższymi stopami procentowymi kredytów w walutach obcych, takich jak frank szwajcarski, dolar czy euro. Dla nas oznacza to przede wszystkim zmniejszenie comiesięcznej raty, czyli odciążenie domowego budżetu. Taka decyzja będzie dla nas korzystna jeśli polski złoty nie straci na wartości i dodatkowo będzie się umacniał. W przypadku rozważania przewalutowania kredytu na naszą rodzimą walutę, należy również uważnie przeliczyć wszelkie koszty. Nawet jeśli nasza aktualna rata po przeliczeniu na złotówki zaczęła wzrastać, czasami zmiana waluty nie opłaca się. Taka operacja będzie korzystna tylko w przypadku, gdy aktualne kursy walut są znacznie niższe niż od tych z dnia podpisania umowy kredytowej.

 

Dodatkowymi kosztami może być prowizja za przewalutowanie lub podpisanie aneksu do umowy, jednak większość banków rezygnuje z pobierania takich opłat od klientów. Możemy również rozważyć zmianę banku i przeniesienie naszego kredytu do instytucji oferującej korzystniejsze warunki, jednak nie zapomnijmy, iż nowy kredytobiorca ponownie sprawdzi naszą zdolność kredytową, co liczy się z oczekiwaniem oraz dostarczeniem zaktualizowanych dokumentów.

 

Mój Portal Finansowy pozwala Ci na darmowe porównanie ofert kredytów hipotecznych oraz sprawdzenie w jakich walutach dany kredyt jest udzielany.

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie