Przewodnik: Tabela rozmiarów butów

Właściwy dobór butów to nie tylko kwestia gustu, ale również rozmiaru. Tabela rozmiarów pomoże uniknąć ci nietrafionych zakupów obuwia.

Przewodnik: Tabela rozmiarów butów
Dopasuj buty idealne dla siebie!

W sklepie wydają się pasować idealnie. Zdarza się jednak, że po pierwszych próbach noszenia ich zakup nie zawsze bywa zadowalający. Zbyt ciasne, niewygodne, za duże… mowa oczywiście o butach, których kupno często stanowi nie lada wyzwanie. Tabela rozmiarów butów pomoże dobrać obuwie właściwie dopasowane do stopy.
 

Tabela rozmiarów: SPRAWDŹ SWÓJ numer BUTA

Aby prawidłowo dobrać rozmiar butów, trzeba przede wszystkim wykonać poprawne pomiary.

Jak zmierzyć swoją stopę?
Jednym z najprostszych sposobów to po prostu odrysowanie stopy długopisem na kartce papieru. Następnie mierzymy w centymetrach odległość od pięty do najdłuższych palców tj. między dwoma najbardziej wystającymi punktami odrysu. Tabela rozmiarów butów pomoże nam zinterpretować uzyskany wynik.

 

WYGODA PRZEDE WSZYSTKIM

Pamiętajmy, że uzyskany w centymetrach wynik odpowiada długości wkładki buta. Dla podniesienia komfortu chodzenia warto dodać od 0,5 cm do 1 cm do uzyskanej długości stopy. Aby być całkowicie pewnym co do rozmiaru, można również porównać długość wkładki buta, w którym aktualnie chodzimy.

Dodatkowa przestrzeń jest szczególnie ważna w przypadku butów do biegania – im dłuższy dystans pokonujemy, tym więcej „zapasowej” przestrzeni powinniśmy zapewnić stopom.

Więcej na temat butów do biegania możesz przeczytać w artykule Niezbędnik biegacza.

 

POMOCNE WSKAZÓWKI

Podpowiadamy, w jaki sposób dobierać obuwie:
 
  • buty należy mierzyć późnym popołudniem bądź wieczorem – stopa jest lekko opuchnięta po całym dniu chodzenia i mamy wtedy pewność, że zakupione obuwie zapewni wygodę noszenia przez cały dzień;
  • zawsze warto przymierzyć oba buty i przejść w nich kilka kroków - stopy nie są symetryczne i nie zawsze oba buty są jednakowo wygodne;
  • należy unikać mierzenia butów na gołą stopę – cienkie skarpetki to higieniczne rozwiązanie, które uchroni nas przed przykrymi niespodziankami, np. grzybicą;
  • najlepiej kupować buty wykonane z naturalnych materiałów, co zapewni właściwe oddychanie stóp oraz uchroni je przed poceniem.
     
 

BUTY IDEALNIE DOBRANE

Tabela rozmiarów butów to pomocne narzędzie podczas zakupów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Należy mieć na uwadze, że podane konwersje rozmiarów są przybliżone. Dopasowanie buta do stopy danej osoby może się różnić w zależności od wybranej marki czy modelu obuwia bądź indywidualnych preferencji kupującego.

Warto więc również dowiedzieć się, czy dany sklep lub marka nie posiada własnej rozmiarówki, dzięki czemu dobór obuwia będzie jeszcze pewniejszy.

 

SYSTEM EUROPEJSKI

Istnieje wiele systemów rozmiarowych używanych na świecie. Z racji położenia geograficznego posługujemy się tzw. systemem europejskim, który wbrew pozorom nie zawsze jest jednolity. W niektórych krajach Europy obowiązuje nieco inny system rozmiarowy, niż ten stosowany w Polsce.

Uważajmy podczas zakupów obuwia m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji czy we Włoszech, gdyż te rozmiarówki mogą się nieco od siebie różnić.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie