Przychód i dochód pod jednym dachem

Dochód przychodem nie jest, chociaż bez niego nie istnieje. Czym zatem jest przychód i dochód? Skąd czerpiemy zysk? Znaczenie tych finansowych pojęć warto poznać, w końcu mówimy o naszych pieniądzach.

Przychód i dochód pod jednym dachem
Jaka jest różnica między przychodem a dochodem?

W pierwszych miesiącach nowego roku, często poruszanym tematem są oczywiście podatki i konieczność rozliczenia się z fiskusem. Każdy podatnik ma zatem obowiązek uważnie przyjrzeć się swoim zeszłorocznym finansom, co czasami do prostych zadań nie należy, szczególnie biorąc pod uwagę mnogość wielu podobnie brzmiących pojęć, bez których ciężko zrozumieć i przeanalizować nasze fundusze. Najczęściej mylonymi słowami są przychód i dochód, które dla wielu z nas mają to samo znaczenie. W obu przypadkach mówimy o naszych pieniądzach, jednak różnice lepiej znać.

 

Co to jest przychód?

 

Zacznijmy od przychodu. Przychód to całkowita kwota pieniędzy, które udało nam się uzyskać. Każda suma pieniędzy, którą zarobimy czy otrzymamy może być wliczona do przychodu. Najczęściej do przychodu wlicza się wszelkie środki trwałe rzeczywiście uzyskane, jednak w przypadku działalności gospodarczych, doliczone mogą również zostać nieotrzymane, lecz spodziewane należności. 

 

Jak dochód jest zależny od przychodu?

 

Przychód i dochód są pojęciami nierozłącznymi. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: bez przychodu nie ma dochodu

 

W najprostszych słowach dochód jest to przychód bez kosztów własnych, które ponieśliśmy w celu uzyskania pieniędzy. Innymi słowy, dochód jest czystym zyskiem jaki nam się należy, a tym samym odzwierciedleniem naszej prawdziwej sytuacji finansowej. Jeśli koszty uzyskania przychodu będą zbyt wysokie, teoretycznie nasz dochód może być ujemny. Dochód zatem zależy w dużej mierze tak od wysokości całkowitego przychodu, jak i poniesionych przez nas kosztów jego otrzymania. 

 

Podatek dochodowy a przychód

 

Przychód i dochód to główne zmienne przy wyliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych czy prawnych, który każda pracująca osoba lub spółka są zobowiązana zapłacić raz do roku. Podatek zmienia się w zależności od wysokości dochodu uzyskanego w poprzednim roku. Obniżenie podatku, który płacimy jest możliwe dzięki ulgom podatkowym odliczanym od podatku, które można uzyskać poprzez np. darowizny na działalności charytatywne lub cele pożytku publicznego. 

 

Podsumowując, przychód i dochód to dwa oddzielne pojęcia, które odnoszą się do uzyskanych przez nas pieniędzy. Przychód to ogół otrzymanych środków, natomiast dochód to czysty zysk, który zależy od wysokości przychodu oraz kosztów jego uzyskania. Pamiętajmy zatem, im taniej zdobędziemy nasz przychód, tym większy będzie nasz zysk.

 

Warto przeczytać:

Płaca minimalna w Europie »

Krótki poradnik jak założyć firmę i otrzymać kredyt dla firm na start »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie