Z okazji nowego roku obniżamy oprocentowanie pożyczki o 50%
RRSO 10,56%
Sprawdź koszty kredytu

Przykład reprezentatywny dla wariantu 10 000 zł na 24 miesiące: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 10,56%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 10 000 zł, całkowita kwota do zapłaty: 11 083,10 zł, oprocentowanie stałe: 4,74%, całkowity koszt kredytu: 1083,10 zł (w tym: prowizja: 554,09 zł (5,25%), odsetki: 529,01 zł), 24 równe, miesięczne raty w wysokości 461,79 zł. Kalkulacja została dokonana na 30.12.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.
Ostateczne warunki kredytowania zależą od wiarygodności kredytowej Klienta, daty wypłaty kredytu oraz daty płatności pierwszej raty. Wartość oprocentowania i prowizji jest obniżona o 50% w stosunku do standardowej oferty pożyczki. Pożyczkę na dowód mogą otrzymać osoby mające relację z Bankiem oraz uzyskujące dochody m.in. z umowy o pracę, umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. Aby otrzymać Pożyczkę na dowód, niezbędne jest posiadanie adresu e-mail. Szczegóły oferty w placówkach i na www.aliorbank.pl.

Zwiń

Pułapki umowy kredytowej

Zanim przystaniemy na warunki banku, prześledźmy dokładnie zapisy umowy kredytowej i skonsultujmy wzbudzające wątpliwości kwestie. 

Pułapki umowy kredytowej
Na co zwrócić uwagę czytając umowę kredytową?

Umowy o kredyt to najczęściej strony wypełnione zawiłymi formalnymi stwierdzeniami, zapoznanie się z którymi wymaga od nas nie tylko czasu, ale i samozaparcia. Zanim jednak złożymy swój podpis na dokumencie potwierdzającym zawarcie umowy z bankiem, prześledźmy dokładnie wszystkie zapisy. Dzięki temu unikniemy pułapek kredytowych, wyjaśnimy ewentualne niejasności i będziemy mieli szansę negocjować z przedstawicielami banku zmianę wzbudzających nasze wątpliwości ustaleń.

Na co zwrócić szczególną uwagę przed podpisaniem umowy o kredyt?

Oprocentowanie kredytu

Przed podpisaniem umowy o kredyt warto szczególnie uważnie przyjrzeć się zapisom omawiającym sposoby obliczania przez bank oprocentowania.

  • Jeśli zachęciła nas oferta o niezwykle konkurencyjnym w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku propozycjami oprocentowaniem, przeanalizujmy jej szczegóły.
  • Powinniśmy dowiedzieć się, czy jest to oferta promocyjna, jaki okres obejmuje ulga i w jaki sposób oprocentowanie naliczane będzie po upływie tego czasu.
  • Sprawdź, ile wynosi marża banku, by w przyszłości nie zdziwić się, jeśli ulegnie ona zmianie.
  • Dopytaj o rodzaj rat, uwzględniony w umowie oraz od czego zależy ich wysokość lub jak często będzie ona aktualizowana w przypadku rat zmiennych. 

Kary za spóźnienie spłaty

Prześledź dokładnie zapisy traktujące o odsetkach karnych naliczanych za każdy dzień zwłoki w spłacie rat kredytu. Jeśli wydadzą ci się zbyt wysokie, spróbuj negocjować z bankiem warunki umowy. Pamiętaj, że bank może również naliczać opłaty za same powiadomienie o spóźnieniu - upewnij się jak wygląda sytuacja w twoim przypadku.

Ubezpieczenie kredytu

Jeśli skusi nas oferta bezprowizyjnego kredytu, miejmy świadomość, że bank może sobie odbić niepobranie prowizji innymi kosztami, najczęściej ubezpieczeń. Dokładnie prześledźmy zapisy umowy, by zapoznać się z wartością miesięcznych składek ubezpieczeniowych, kosztami związanymi z rezygnacją z ubezpieczenia czy konsekwencjami niewykupienia ubezpieczenia. Być może wysokie opłaty zniwelują korzyści płynące z konkurencyjnego oprocentowania.

Koszty odstąpienia od umowy

Zapoznajmy się z informacjami określającymi możliwość odstąpienia od umowy kredytowej i kosztami lub innymi konsekwencjami, które w związku z tym poniesiemy. 

Opłaty i prowizje

Zanim podpiszemy umowę powinniśmy szczegółowo zapoznać się z tabelą opłat i prowizji. Zwróćmy uwagę na koszty związane z mogącą się pojawić koniecznością przewalutowania kredytu lub chęcią jego wcześniejszej spłaty. Możemy postarać się, by bank zawarł najistotniejsze dla nas zapisy z tabeli również w umowie, by mieć gwarancję, że pewne wartości nie ulegną zmianie w trakcie trwania umowy.

Zmiana stopy procentowej

W przypadku kredytów o oprocentowaniu zmiennym dokładnie przyjrzyjmy się zapisom dotyczącym sposobów informowania przez bank o kolejnych zmianach stóp procentowych.

Pamiętajmy, by przed podpisaniem umowy skonsultować wszystkie wątpliwości z bankiem. Uważajmy też, by nie podpisać standardowego dokumentu umowy, jeśli wcześniej negocjowaliśmy indywidualne warunki kredytowania. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie