Jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy?

Przygotowując się do odwiedzin powiatowego urzędu pracy, warto przygotować komplet potrzebnych dokumentów i dokonać bezproblemowej rejestracji.

Jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy?
Dokumenty potrzebne do rejestracji w PUP

Osoba bez stałego zatrudnienia może skorzystać z pomocy i asysty lokalnego urzędu pracy po dokonaniu rejestracji w bazie danych. 

Aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy, należy zgłosić się do powiatowego urzędu pracy, odpowiadającego naszemu miejscu zameldowania stałego albo tymczasowego.

Dokumenty potrzebne do rejestracji

Ci, którzy rejestrują się w urzędzie po raz pierwszy, muszą pamiętać, by mieć ze sobą odpowiednie dokumenty, to znaczy:

  • dowód tożsamości,
  • oryginał świadectwa ukończenia szkoły albo uczelni,
  • jeśli posiadamy konkretne kwalifikacje zawodowe, dokumenty, które to potwierdzają, na przykład zaświadczenia o ukończeniu szkoleń lub kursów,
  • umowy (o pracę, o dzieło, zlecenie), jeśli byliśmy wcześniej zatrudnieni,
  • jeśli nie możemy wykonywać określonych prac, dokument potwierdzający przeciwwskazania do wykonywania danego zawodu,
  • wypełnioną kartę rejestracyjną, którą można pobrać ze strony internetowej urzędu albo dostać ją na miejscu.

Osoby niepełnosprawne dodatkowo powinny przynieść dokument, który potwierdza stopień niepełnosprawności.

W przypadku, gdy już wcześniej rejestrowaliśmy się jako osoba bezrobotna, wystarczy przynieść ze sobą dowód tożsamości, wypełnioną kartę rejestracyjną i ostatnią umowę o pracę (o dzieło, zlecenie).

Rejestracja osoby bezrobotnej odbywa się w dniu przedstawienia kompletu dokumentów, po sprawdzeniu ich przez urzędnika i po poświadczeniu przez osobę bezrobotną o prawdziwości danych.

Jak unikać kolejek w urzędzie

W urzędach pracy działa system kolejkowy, w większości placówek trzeba pobrać numerek z dyspensera. Czas oczekiwania na rejestrację zależy od tego, ile osób w danym dniu zgłosiło się do urzędu. W dużych powiatach na rejestrację można czekać nawet kilka godzin. Dodatkowo trzeba pamiętać, że w niektórych miesiącach w urzędach pracy panuje większy ruch niż zazwyczaj, na przykład w czerwcu, gdy w urzędzie rejestrują się absolwenci szkół i uczelni, albo pod koniec lata, kiedy końca dobiegają prace sezonowe. Wtedy nierzadko numerki do rejestracji kończą się już po kilkudziesięciu minutach po otwarciu urzędu.

By uniknąć kolejek i kilkugodzinnego oczekiwania na rejestrację, wizytę w urzędzie można zarezerwować elektronicznie. Dziś już większość urzędów pracy oferuje taką możliwość. Na stronie urzędu, w zakładce o nazwie „elektroniczna rezerwacja”, po wcześniejszym zalogowaniu w systemie, można wybrać konkretną datę i godzinę wizyty. Niektóre PUP udostępniają również możliwość rejestracji przez internet.

Czytaj więcej:
Zwolnienie dyscyplinarne a prawa pracownika »
Jak Urząd Pracy pomaga bezrobotnym? »
Jak napisać list motywacyjny »
6 podstawowych kryteriów oceny oferty pracy »
Jak otrzymać wymarzoną pracę? 4 podstawowe zasady pisania CV »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie