Rekomendacja S 2014 - zmiany w kredytach hipotecznych

Rekomendacja S zakłada, iż wkład własny osoby ubiegającej się o kredyt na zakup nieruchomości musi wynosić od stycznia 2014 co najmniej 5%.

Rekomendacja S 2014 - zmiany w kredytach hipotecznych
Brak wkładu własnego uniemożliwi zaciągnięcie kredytu hipotecznego
  • kredyt hipoteczny a rekomendacja s
  • kredyt walutowy
  • wkład własny potrzebny?

Komisja Nadzoru Finansowego nowelizuje przepisy dotyczące działalności banków poprzez ustanawianie kolejnych rekomendacji. Dotycząca bezpośrednio kredytów hipotecznych i zasad ich przyznawania Rekomendacja S, zdaniem Komisji, zapewnia kredytobiorcy lepszą pozycję wyjściową w stosunku do banku i dba o prawa klienta instytucji kredytowej, dając tym samym podwaliny pod rzetelne finansowanie rynku nieruchomości.

 

Założenia Rekomendacji S

 

Rekomendacja S ma sprawić, iż indywidualni klienci, dla których zawarcie umowy kredytowej będzie znaczącym obciążeniem budżetu, nie ulegną presji banku i decyzję o zadłużeniu oprą na wiarygodnych informacjach.

 

Komisja Nadzoru Finansowego wychodzi z założenia, iż im większym wkładem własnym dysponujemy podejmując decyzję o zakupie nieruchomości, z tym mniejszym ryzykiem i kosztami wiąże się dla nas zaciągnięcie kredytu hipotecznego

 

Niższy wkład własny pociąga za sobą bowiem konieczność spłaty:

 

  • wysokich odsetek kredytu,
  • znaczącej wielkości marży kredytowej i, dodatkowo,
  • kosztów ubezpieczenie wkładu własnego.

 

Zgodnie z postanowieniami Komisji Nadzoru Finansowego wkład własny osoby ubiegającej się o kredyt na zakup nieruchomości musi wynosić co najmniej 5% (w kolejnym roku już co najmniej 10%). Dodatkowo, banki nie powinny zalecać swoim klientom kredytów obejmujących ponad 25-letni okres spłaty

 

Rekomendacja S a kredyt walutowy

 

Rekomendacja S ogranicza też zdolność banków do udzielania kredytów walutowych. Zgodnie z postanowieniami Komisji Nadzoru Finansowego, 

 

o kredyt walutowy mógłby się ubiegać jedynie klient zarabiający w obcej walucie. Co więcej, osoba zaciągająca kredyt walutowy, zgodnie z zaleceniami KNF, nie może poświęcić na spłatę raty kredytu więcej niż 42% swojego comiesięcznego przychodu.

 

Rekomendacja S ogranicza więc możliwość ubiegania się o kredyt hipoteczny wszystkim tym, którzy nie dysponują odpowiednio wysokim wkładem własnym (warto zauważyć, że minimalny próg wkładu własnego wynoszący od stycznia 2014 roku co najmniej 5% będzie z roku na rok wzrastał, by osiągnąć w 2017 roku 20%). Zmiana dotycząca kredytów walutowych nie odbije się znacząco na statystykach kredytowych, gdyż i do tej pory nie miały one większego udziału w rynku. O ile jednak uzyskanie kredytu w euro będzie jeszcze osiągalne (wielu pracujących za granicą Polaków zarabia w tej walucie), o tyle stosunkowo popularny do tej pory kredyt we frankach szwajcarskich znajdzie się poza zasięgiem ogromnej większości kredytobiorców.

 

Sprawdź również:

Kredyt hipoteczny - jakich dokumentów potrzebuję? »

Wynająć czy kupić mieszkanie - co lepsze dla młodych? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie