Potrzebujesz gotówki?

Wybierz kwotę i okres spłaty, wypełnij formularz, a nasi doradcy bezpłatnie wybiorą dla Ciebie kilka najlepszych propozycji.

Klikając, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz otrzymywanie informacji handlowych za pomocą telefonu, sms oraz e-mail, wysyłanych przez firmę Adclick Lda (będącej właścicielem portalu mojportalfinansowy.pl) oraz Partnerów.

DALEJ

Rekomendacja T - zmiany 2013

Zmiany w udzielaniu kredytów konsumenckich

Rekomendacja T, przygotowywana przez Komisję Nadzoru Finansowego, reguluje między innymi udzielanie kredytów konsumenckich przez banki działające w Polsce. Rekomendacja ulegnie zmianie w 2013 roku.

Rekomendacje KNF

Rekomendacje wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego mają na celu określenia konkretnych zasad, które regulują działalność banków w Polsce, na przykład sposób udzielania kredytów konsumenckich klientom.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy pojawiły się plany zmiany rekomendacji T, która reguluje między innymi jak powinna być wyliczana zdolność kredytowa osób zainteresowanych uzyskaniem pieniędzy z banku. Zamiarem zmodyfikowania treści rekomendacji i uproszczenia procedury ustalania zdolności jest przede wszystkim uatrakcyjnienie oferty kredytowej banków. 

Zmiany w Rekomendacji T

Jedną z najważniejszych zmian jest zniesienie konieczności dostarczania przez klienta zaświadczeń o zarobkach uzyskanych w miejscu pracy i umożliwienie przedstawienia oświadczenia o dochodach złożonego w odpowiedniej formie.

Banki w dalszym ciągu będą mogły sprawdzać potencjalnego klienta w bazach danych informacji międzybankowych, jednak zmiana ta zmniejszy czas potrzebny na przygotowanie kompletu dokumentów dołączanych do wniosku kredytowego. Taką możliwość będą mogły zaoferować najbezpieczniejsze banki działające na polskim rynku, jednak wymogi przedstawione przez Komisję aktualnie spełnia około 90% instytucji z tego sektora.

Uproszczenie procedury kredytowej będzie mogło być jednak stosowane jedynie przy stosunkowo niewielkich kwotach i może być uzależniona od długości trwania relacji klienta z bankiem, co oznacza zniknięcie tzw. kredytów na dowód. Posiadanie konta w banku, z którego korzystamy od dłuższego czasu będzie zatem oznaczać więcej korzyści w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu w tej samej instytucji.

Dochód a kredyt

Kolejną zmianą będzie zniesienie aktualnie obowiązującego wskaźnika określającego proporcje długu do dochodu klienta, który aktualnie wynosi 50% dla osób, których wynagrodzenie nie przekracza połowy średniego krajowego wynagrodzenia oraz 65% dla pozostałych klientów.

Po wprowadzeniu rekomendacji, banki będą mogły ustalać taki limit indywidualnie, co oznacza złagodzenie wymogów kredytowych i stosowanie swoich modeli obliczeń zdolności potencjalnych kredytobiorców, np. z uwzględnieniem innych źródeł dochodów

Komisja pragnie także przywrócić limity okołokredytowych kosztów, między innymi prowizji, która podnosi wysokość całkowitego zadłużenia. Obsługa kredytu przez banki również ma podlegać nowym zarządzeniom, które uregulują koszty każdej operacji. 

Dodatkowo, rekomendacja zrównuje w prawach banki polskie z oddziałami instytucji zagranicznych, które dotychczas nie musiały stosować się do wszystkich zarządzeń wydawanych przez Komisję. 

Zmiany mają wejść w życie w roku 2013. Aktualnie Komisja oczekuje na uwagi i opinie banków, które otrzymały wstępny tekst rekomendacji do wglądu.