Remont kuchni: Na co zwracać uwagę?

Remont kuchni spędza wielu z nas sen z powiek. O czym pamiętać, urządzając jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu?

Remont kuchni: Na co zwracać uwagę?
Jak przygotować się do remontu kuchni?

Remont kuchni to jedno z największych wyzwań stojących przed wszystkimi planującymi urządzenie mieszkania od nowa – to do kuchni przenosi się ostatnio życie rodzinne i towarzyskie, a sama kuchnia otwiera się coraz częściej na inne części domu. O czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę, planując remont kuchni?
 

Wskazówki jak wyremontować kuchnię

 

Funkcjonalność przestrzeni

Planując remont kuchni warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jej wielkość i niezbędne wyposażenie, by móc funkcjonalnie zaplanować rozmieszczenie mebli, lodówki, zmywarki czy kuchenki.

Remontując wcześniej używaną kuchnię musimy pamiętać o pewnych ograniczeniach narzuconych przez układ gniazdek elektrycznych czy połączeń hydraulicznych – nie wszystkie sprzęty uda nam się umieścić w innych niż dotychczas miejscach.

Wybierzmy najbardziej odpowiadający nam układ mebli – w mniejszych przestrzeniach sprawdzi się ten w kształcie litery U czy L, w dużej kuchni możemy pozwolić sobie na wyspę.

 

Nie tylko jakość

W kuchni najczęściej nie chodzi jedynie o jakość szafek, ale również o ich ilość.

Planując remont kuchni pamiętajmy, że wybrane meble pomieścić będą musiały nie tylko garnki, sztućce czy zapasy żywności, ale również większe sprzęty (sokowirówki, tostery, opiekacze). Wybierając funkcjonalne meble postarajmy się też zaplanować, co będziemy w nich przechowywać, by zapewnić sobie łatwy dostęp do najważniejszych przedmiotów codziennego użytku.

 

Blat to podstawa

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni jest blat. Powinien on nie tylko trafiać w nasze estetyczne upodobania, ale również być solidny, trwały i odporny zarówno na zabrudzenia, jak i uszkodzenia mechaniczne. Nie oszczędzajmy na blacie – wybierzmy taki, który latami nie straci swoich cech użytkowych.

 

Uwaga na ścianę nad kuchenką

Osoby lubiące gotować i robiące to często powinny dwa razy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego materiału wykończeniowego na ścianę znajdującą się bezpośrednio za kuchenką czy blatem.

Jest ona najbardziej narażona na zabrudzenia, a nie ze wszystkich powierzchni łatwo usuniemy tłuste sosy czy sok z kolorowych owoców i warzyw.

 

Stół i krzesła

Wybór odpowiednich mebli kuchennych uzależniony jest głównie od metrażu pomieszczenia.

Małych przestrzeni nie warto dodatkowo zapychać dużym stołem i sześcioma krzesłami – jeśli cała rodzina nie zmieści się przy stole kuchennym, celebrowanie posiłków warto przenieść do pokoju dziennego.

Właściciele dużych kuchni mogą sobie pozwolić na wybór przestronnego stołu i dodatkowych krzeseł. Dobrym kuchennym rozwiązaniem są również taborety, które łatwo schować można pod stołem.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie