Dostępne rodzaje kart kredytowych

Karty kredytowe klasyfikuje się według różnych kryteriów. Czy słyszeliście o srebrnej albo platynowej karcie? Brzmi znajomo, ale nie do końca wiadomo, o co chodzi? Zapraszamy do świata kart płatniczych.

Dostępne rodzaje kart kredytowych
Klasyfikacja kart kredytowych na rynku

Karty kredytowe, czyli karty płatnicze, które opierają się na określonym przez bank limicie kredytowym do wykorzystania, nie wymagają zwykle posiadania rachunku u wydawcy. Co miesiąc bank przesyła posiadaczowi karty kredytowej zestawienie transakcji ze wszystkich wykonanych operacji łącznie z informacją o spłacie. Zazwyczaj limit kredytowy kart jest oprocentowany wyżej niż linie kredytowe zwykłych rachunków rozliczeniowych.

Grace period – co to takiego?

Jeżeli zastanawiacie się nad wnioskowaniem o kartę kredytową, musicie poznać pojęcie grace period. Jest to inaczej okres bezodsetkowy. W praktyce oznacza to, że jeśli w tym okresie spłacimy całe zadłużenie wykazane przez bank na wyciągu transakcji, to nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty odsetek. Grace period dotyczy jednak wyłącznie transakcji bezgotówkowych.

Kiedy wypłacamy na przykład gotówkę z bankomatu, zawsze musimy zapłacić odsetki.
 

Podział kart płatniczych ze względu na zamożność ich posiadaczy

 1. Zacznijmy od tak zwanych kart Classic, czyli inaczej kart klasycznych.

Są to zupełnie standardowe karty, które posiadają podstawowe funckcje. Niestety coraz rzadziej spotyka się ofertę bezpłatnego upezpieczenia klasycznych kart.

 1. Nazwę kolejnych na pewno znacie. Mowa o kartach srebrnych.

Są to produkty bankowe dla osób o wyższym poziomie dochodów. Karty Silver posiadają szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej i bardzo często zwalniają z opłat.

 1. Karty złote, inaczej Gold są kartami przeznaczonymi dla osób z wysokimi dochodami.

Oczywiście oferują one ochronę ubezpieczeniową dla posiadaczy oraz jego bliskich, a także gwarantują róże zniśki u parterów banku. Najczęsciej spotkać się także można ze zwolnieniami z opłat.

 1. Słowo Platinum to określenie kolejnych w hierarchi kart.

Karty platynowe, czyli produkty przeznaczone dla bardzo zamożnych klientów nie tylko zapewniają ochronę ubezpieczeniową, ale także bardzo wysoki limit kredytowy. Poza tym można liczyć na różnego rodzaju usługi dodatkowe.

 1. Ostatnią, najbardziej ekskluzywną z kart jest karta dla klientów VIP

Oferuje ona najszerszy zakres zarówno ubezpieczeń jak i usług. Bardzo często wykonana jest ze spacjalnych materiałów. Przykładem niech będzie rosyjska Visa Infinite, która wykonana jest ze złota! American Express natomiast oferuje kartę wykonaną z tytanu!
 

Tęcza kolorów w banku

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, skąd pomysł na nadawanie kolorów kartom kredytowym i co tak naprawdę za tym stoi?
Przede wszystkich chodzi o dodanie prestiżu właścicielom kart. Poza atrakcyjnością posiadacze kart złotych czy platynowych uznawani są z całą pewnością za jednych z najlepszych klientów banku. Wysokie limity kredytowe na kartach to główna korzyść, jakie gwarantuje „kolorowy” produkt. Czy wiedzieliście, że istnieją nawet karty, które nie posiadają jakiegokolwiek limitu?!

Poza prestiżem i wysokimi limitami są jednak wady – bardzo wysokie opłaty za wydanie karty oraz opłaty za jej utrzymanie. Co roku możecie być proszeni o kilkaset złotych za roczną obsługę.  

Istnieją jednak także usługa dodatkowa, jaką jest posiadanie Centrum obsługi klienta. Dzwoniąc pod specjalny numer możemy wypożyczyć luksusowe auto, zarezerwować pięcio-gwiazdkowy hotel na Hawajach czy umówić błyskawiczną wizytę lekarską. W wielu przypadkach usługi te są dodatkowo płatne.

Inną zaletą złotych i platynowych kart są atrakcyjne pakiety zniżek, które obowiązują w wybranych sieciach sklepów, bardzo często tych z luksusowymi towarami. Banki mają także zniżki na bilety wybranych linii lotniczych w pierwszej klasie.

Wydanie srebrnej karty kredytowej nie kosztuje więcej niż kilkadziesiąt złotych, a jej limit kredytowy może osiągać kilkudziesiąt tysięcy złotych.
 

Karty kredytowe w praktyce

A teraz zobaczmy, jak to wygląda w praktyce. Przykładowo srebrna karta kredytowa w banku BZWBK oferuje następujące korzyści:

 • Nie musimy wychodzić z domu, aby o nią wnioskować, wszystko załatwia się przez Internet
 • Istnieją specjalne promocje dla tych, którzy mają kredyt hipoteczny
 • Bank oferuje oprocentowanie 8,99% w ciągu pierwszego roku, kiedy przeniesiemy zadłużenie karty z dowolnego banku
 • Mamy możliwość zwiększenia limitu na karcie przez Internet, telefon albo w odziale banku, co ważne: bez prowizji
 • Otrzymacie kartę dodatkową, czyli rodzina może korzystać z limitu na kartach
 • Możliwość robienia przelewów z karty na dowolny rachunek
 • Usługa Ratio, czyli rozłożenie na niskoprocentowe raty transakcji bezgotówkowych i gotówkowanych oraz przelewów z rachunku karty
 • Wspomniane powyżej, darmowe ubezpieczenie
 • Limit kredytowy aż do 50 tysięcy złotych w zależności od rodzaju karty
 • Okres bezodsetkowy do 54 dni
 • Atrakcyjny program rabatów i zniżek
 

Kto może wnioskować o kartę kredytową?

W banku PKO BP, aby wnioskować o srebrną kartę musicie być osobą pełnoletnią, osiągać miesięczny dochód netto w wysokości minimum 1500 złotych.

Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany, macie możliwość otrzymania kredytu od 1500 do nawet 30 tysięcy złotych.

Aby otrzymać kartę złotą, musimy zarabiać minimum 3000 złotych netto miesięcznie, a limit kredytowy ustalany jest indywidualnie i może osiągać nawet do 50 000 zł.

 
DO PRZECZYTANIA:
Rodzaje kart płatniczych »
Koszty karty kredytowej »
Darmowa karta kredytowa? »
Karta kredytowa - jak płacić i nie stracić? »
Jak oszczędzać z kartą kredytową? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie