Rodzaje kredytów hipotecznych

Na rynku dostępnych jest kilka produktów finansowych, które mogą być zabezpieczone hipoteką na nieruchomości. Nie oznacza to jednak, iż uzyskane pieniądzę muszą być przeznaczone na wydatki z nią związane.

Rodzaje kredytów hipotecznych
Czy kredyt hipoteczny ma tylko jeden typ?

Każdy z nas ma mniejszą lub większą wiedzę na temat kredytu hipotecznego, jednak najczęściej wydaje nam się, że jedynym przeznaczeniem tego produktu bankowego jest zakup mieszkania, kawałka ziemi lub budowa domu. Kredyt hipoteczny występuje jednak w kilku formach i może być wykorzystany także do innych celów, nie związanych z nieruchomościami.

Hipoteka jako zabezpieczenie

Bez względu na rodzaj kredytu hipotecznego, najważniejszą kwestią jest forma zabezpieczenia takiego zobowiązania, którą zawsze jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości zaakceptowanej przez bank. Oznacza to, iż do księgi wieczystej danej nieruchomości zostanie dokonany prawomocny wpis zawierający informację o danym zabezpieczeniu. Zostanie on usunięty na wniosek kredytodawcy po uregulowaniu zobowiązania przez klienta.

Rodzaje kredytów hipotecznych:

KREDYT MIESZKANIOWY – pozwala na sfinansowanie interesującej nas nieruchomości, którą może być mieszkanie z rynku pierwotnego/wtórnego, dom lub grunt pod budowę domu. W takiej sytuacji pieniądze nie trafiają do klienta a są przekazywane bezpośrednio do sprzedawcy. Taki kredyt może być również przeznaczony na remont lub rozbudowę posiadanej nieruchomości. 

KREDYT BUDOWLANY – przeznaczany jest na wybudowanie domu przez klienta, którym może być osoba fizyczna, deweloper lub spółdzielnia. Środki wypłacane są w transzach w trakcie lub po zakończeniu poszczególnych etapów budowy oraz w zależności od potrzeb budującego. 

KREDYT REFINANSOWY – to kredyt przeznaczany na spłatę hipotecznego zobowiązania zaciągniętego w innym banku, który oferuje gorsze warunki kredytowania i nie wyraża chęci negocjacji.  

KREDYT KONSOLIDACYJNY – pozwala na połączenie kilku innych posiadanych kredytów w jeden i dzięki temu obniżenie miesięcznej raty oraz zmniejszenie ilości terminów. Dodatkowo klient może wydłużyć posiadany okres kredytowania.

POŻYCZKA HIPOTECZNA – może być przeznaczona na dowolny cel, jednak posiada inne warunki kredytowania niż kredyt gotówkowy w związku z odmienną formą zabezpieczenia.

Ponadto, część kredytów hipotecznych pozwala na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych, które najczęściej można przeznaczyć na koszty związane z zakupem nieruchomości, jej wykończeniem lub dowolny cel. 

Warto dodać, iż kredyt hipoteczny może być zaciągnięty w innej niż polska walucie a okres kredytowania jest najczęściej wieloletni.

Sprawdź również:
Kredyt hipoteczny - jakich dokumentów potrzebuję? »
Kredyt konsolidacyjny - co to jest? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie