Rodzina 500+: Na co przeznaczyć dodatkowe środki?

Program Rodzina 500+ i wypłacane w jego ramach świadczenia na drugie i kolejne dziecko to spore ułatwienie finansowe dla wielu rodziców i opiekunów.

Rodzina 500+: Na co przeznaczyć dodatkowe środki?
Poprawa budżetu domowego dzięki dofinansowaniu

500 złotych otrzymywane na każde drugie i kolejne dziecko to spore ułatwienie dla wielu zapracowanych rodziców. Uruchomiony w kwietniu bieżącego roku program Rodzina 500+ spotkał się z dużą aprobatą społeczną, a pierwsze wyrównania za trzy miesiące 2016 roku wpływają już na konta wnioskodawców. Na co przeznaczyć dodatkowe 500 złotych?

► Nie przegapRodzina 500+: Zasady programu
 

Jak wydamy pieniądze z Rodzina 500+?

 

500+ zgodnie z przepisami

W ustawie regulującej program dopłat dla rodziny, nie zostały wyróżnione konkretne wydatki, które należałoby pokrywać dodatkowymi środkami. Zbieranie dokumentacji dotyczącej wykorzystania otrzymanej kwoty również nie jest obowiązkowe.

⇒ Twórcy programu 500+ powtarzają, iż dopłata powinna zostać przeznaczona “na dziecko” i jego potrzeby.

W przypadku podejrzenia marnotrawienia pieniędzy, organy odpowiedzialne za wypłaty mają możliwość weryfikacji na co środki są przeznaczane. W skrajnych przypadkach dopłata może zostać wstrzymana.

 

500+ na przyszłość

Twórcy programu Rodzina 500+ zachęcają rodziców otrzymujących dodatkowe wsparcie finansowe do podjęcia prób odłożenia choć niewielkich sum każdego miesiąca na rzecz przyszłych wydatków związanych z edukacją czy usamodzielnianiem się dzieci.
 
  • Eksperci wyliczają, że regularne odkładanie 100 złotych przez 18 lat życia dziecka przyniesie rodzicom ponad 21 tysięcy złotych zysku. Odłożenie tych samych pieniędzy na koncie oszczędnościowym to już zysk wysokości około 26 tysięcy złotych.
  • Inwestycja w fundusz, w zależności od stopnia obciążającego go ryzyka, może natomiast przynieść od 29 do nawet 32 tysięcy złotych.
  • Jeśli mielibyśmy możliwość odłożenia pełnej kwoty otrzymywanego na jedno dziecko świadczenia, a więc całych 500 złotych, po 18 latach moglibyśmy zgromadzić od 130 tysięcy do 163 tysięcy złotych w zależności od wybranego produktu bankowego wspomagającego budowanie kapitału (konta oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne).

Zaoszczędzone pieniądze mogłyby pozwolić na zakup małej kawalerki lub sfinansowanie studiów dziecka.

 

500+ na bieżąco

Nie wszystkie rodziny mogą sobie pozwolić na długofalowe oszczędzanie. Na co warto przeznaczyć dodatkowe 500 złotych w bieżącym budżecie?

Rodzice deklarują, że większą część otrzymywanych świadczeń pragną przeznaczyć na zaspokojenie konkretnych potrzeb dzieci – zakup podręczników szkolnych, książek i zabawek edukacyjnych, karnet na basen czy bilet komunikacji miejskiej.

Wśród wydatków wymieniają również te związane z dziecięcą rozrywką – rodzice chcą, by 500 złotych otrzymywanego dofinansowania pozwoliło dzieciom na zabawę i odpoczynek w kinie, podczas rowerowych wycieczek czy leniwych spacerów po mieście.

Spora część rodziców pragnie również zainwestować w hobby dziecka lub rozwijanie konkretnego talentu. 500 złotych z powodzeniem pokryje miesięczne opłaty za szkółkę tenisową, zajęcia muzyczne lub naukę pływania.

Rodzice często wspominają również o przeznaczęniu niewielkiej części dodatkowych środków na kieszonkowe.

17% świadczenia planujemy przeznaczyć na bieżące wydatki – opłatę rachunków, zakup produktów żywnościowych czy kosmetyków. Z otrzymywanych pieniędzy pragniemy też wyodrębnić kwoty na zakup nowego lub wymianę starego, niespełniającego już swoich funkcji, sprzętu AGD czy RTV.

6% z rodziców bądź opiekunów dzieci otrzymujących świadczenie programu Rodzina 500+ myśli o spłacie kredytu, a 5% o wakacjach dla dzieci. Pieniądze mogą nam też pomóc w sfinalizowaniu remontu mieszkania czy renowacji domu.


Świadczenia otrzymywane w ramach programu Rodzina 500+ zostaną wydane zgodnie z potrzebami rodzin je otrzymujących, a te mogą okazać się bardzo różne. Pamiętajmy jednak, że zawsze warto ubezpieczyć się na przyszłość i zadbać o łatwiejszy start dzieci w dorosłość. Odkładanie choćby niewielkich sum z otrzymywanego świadczenia może w tym znacząco pomóc.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie