Rodzina a budżet domowy - jak wspólnie oszczędzać?

Budżet domowy to finanse całej rodziny, dlatego w jego planowanie warto zaangażować wszystkich członków, nie zapominając o dzieciach. Poznaj kilka prostych sposobów jak zainteresować najmłodszych analizowaniem wydatków.

Rodzina a budżet domowy - jak wspólnie oszczędzać?
Kto z rodziny wydaje najwięcej?

Budżet domowy to częsty temat rozmów rodzinnych, szczególnie pomiędzy małżonkami lub partnerami życiowymi mieszkającymi razem, którzy wspólnie zarabiają pieniądze na utrzymanie i dzielą się wydatkami. Wiele osób pomija w finansowych dyskusjach najmłodszych członków rodziny a przecież stare polskie przysłowie „czym skorupka za młodu nasiąknie…” ma w sobie sporo prawdy. Zapoznanie i wspólne rodzinne planowanie naszego budżetu domowego jest dobrym początkiem nauki naszych dzieci zarządzania pieniędzmi i oszczędzania. W poniższym artykule przedstawiamy kilka pomysłów jak zaangażować całą rodzinę w budżet domowy.

Naucz dzieci oszczędzać

Najważniejsze to na początku zmienić swoje przyzwyczajenia finansowe, aby móc dać naszym pociechom dobry przykład. Zacznijmy zatem od dorosłych członków rodziny i ustalmy jak powinno wyglądać comiesięczne planowanie budżetu, wybierzmy osobę odpowiedzialną za analizę wydatków, zbieranie paragonów czy sumowanie wspólnych dochodów oraz zdecydujmy, kiedy najlepiej organizować spotkanie rodzinne. 

Dla wielu osób problemem może być zachęcenie dzieci do rozmów o finansach. Warto zatem spokojnie wyjaśnić czym jest budżet domowy, co to są wydatki i dochody i na przykład wliczyć kieszonkowe do naszych wspólnych wydatków, jednocześnie pozwalając dziecku prowadzić własną analizę dostępnych środków. 

Jak motywować dzieci do oszczędzania?

Wprowadzenie młodych osób do tematu rodzinnych finansów jest bardzo ważne i przydatne, ponieważ pozwala wypracować pewne przyzwyczajenia, przydatne w późniejszym wieku. Warto zatem rozmawiać z dzieckiem o jego potrzebach czy marzeniach i tym samym motywować do oszczędzania. 

Jak? Rozwiązań jest kilka.

  • Jednym z najprostszych jest zaproponowanie dziecku swego rodzaju premii za odłożenie ustalonej kwoty lub zgoda na dołożenie się do upragnionego roweru czy komputera, pod warunkiem samodzielnego zebrania części pieniędzy.
  • Pamiętajmy, że kieszonkowe to pewnego rodzaju dochód, który młoda osoba powinna otrzymać za swoją pracę. Wytłumaczmy dziecku skąd mamy pieniądze na życie rodzinne i utrzymanie.
  • Zabierając naszą pociechę na zakupy warto wspólnie dodawać ceny, podzielić wybierane produkty na potrzebne i przyjemne czy pozwolić dziecku zapłacić za wybraną rzecz ze swoich pieniędzy. Każdy paragon traktujmy jako dokument, który wprowadzimy do naszej analizy wydatków, przeprowadzanych wspólnie. Pamiętajmy, cały system opiera się na systematyczności, którą z pewnością osiągniemy z czasem.

Zaangażowanie całej rodziny w planowanie budżetu domowego to również sposób na spędzenie czasu z naszą drugą połówką i dziećmi. Największymi korzyściami płynącymi ze wspólnej analizy dochodów, kosztów i wydatków to z pewnością oszczędności, które będziemy mogli przeznaczyć na cieszący nas wszystkich cel.

Warto przeczytać:
“Maluch na uczelni” dla młodych rodziców »
ABC Karty Dużej Rodziny »
Kariera czy rodzina: co wybierają młodzi Polacy? »
Naucz dziecko jak oszczędzać »
Jak wprowadzić dziecko do świata finansów? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie