Rower elektryczny w mieście

Rower elektryczny w mieście
Ekologiczny i przyjemny środek transportu

Rower elektryczny to ciekawe rozwiązanie dla wszystkich fanów jednośladów i zdrowego trybu życia, którym nieobojętne jest dobro środowiska naturalnego.

Rower elektryczny może doskonale sprawdzić się w przeładowanych zmotoryzowanym ruchem ulicznym mieście, w którym pokonać musimy wiele kilometrów dzielących nas od zakładu pracy, szkoły czy ulubionej pływalni. Kiedy warto i jak to wszystko działa?
 

Rower elektryczny w pigułce

Choć wyglądem niewiele różni się od klasycznego jednośladu, rower elektryczny to nowa jakość przejażdżek. Siłę pracujących mięśni wspiera akumulator zasilający silnik elektryczny.

Rower elektryczny pomaga więc pokonywać długie, nieregularne trasy z większą prędkością, wspomagając zdrowe spalanie kalorii i wysiłek fizyczny.

Taki środek transportu, wbrew pozorom, wcale nie rozleniwia. Silnik elektryczny wyłącza się za każdym razem, gdy przestajemy pedałować lub zatrzymujemy jednoślad, a pracuje tylko wtedy, gdy pracują również nasze nogi.

Pomaga jednak uniknąć niepotrzebnej zadyszki podczas trudnych podjazdów pod górkę czy po przejechaniu 10 kilometrów trasy bez przerwy.

 

Jak naładować akumulator?

Akumulator roweru miejskiego można bez problemu zdemontować i naładować w domu, podłączając go do zwykłego gniazdka elektrycznego.

W zależności od modelu roweru i akumulatora, jego ładowanie zająć może od kilku do nawet 10 godzin.

W pełni naładowany akumulator powinien wystarczyć na przejechanie 100 kilometrów miejskich tras, warto jednak każdorazowo zapoznać się z ulotką producenta dotyczącą konkretnego modelu.

 

Zalety kontra wady


Zalety
 
  • Niewątpliwą zaletą rowerów elektrycznych jest możliwość przejechania dłuższych tras na zdrowym poziomie wysiłku fizycznego.
  • Wspomaganie włącza się zawsze wtedy, gdy „wyczuwa” większy opór ze strony podłoża, a kolejne jego tryby przekazują więcej mocy kołom, ułatwiając ruszanie czy wspinanie się pod górkę.
  • Zalety roweru elektrycznego są też tożsame z zaletami użytkowania zwykłego jednośladu – zdrowa dawka ruchu, unikanie korków ulicznych, ekologiczny wybór, oszczędność pieniędzy wydawanych na paliwo czy bilety komunikacji miejskiej.
  • Rower elektryczny można bez przeszkód stosować również w czasie deszczu, nie posiada on bowiem elementów narażających użytkownika na niebezpieczeństwo.

Wady
 
  • Największą wadą roweru elektrycznego może okazać się jego cena – jednorazowy zakup wiąże się z wydatkiem rzędu kilku, a często nawet kilkudziesięciu złotych w przypadku bardziej zaawansowanych modeli wyposażonych w dodatkowe funkcje.
  • Rowery elektryczne bywają też cięższe od klasycznych jednośladów. Silnik i akumulator mogą ważyć kilka kilogramów, w przypadku tańszych modeli rower elektryczny będzie więc cięższy nawet o 10 kilogramów od standardowego jednośladu.
  • Do wad e-rowerów można też zaliczyć wyczerpywalność akumulatora. Jeśli przypadkiem zdarzy nam się zapomnieć o doładowaniu lub nie naładować go w pełni, musimy liczyć się z tym, że funkcja wspomagania zawiedzie nas po przejechaniu parunastu kilometrów.
  • Po wyczerpaniu akumulatora możemy jednak nadal korzystać z roweru jak z normalnego jednośladu, siłą mięśni wprawiając go w ruch.
     
 

Chcesz sprawdzić? Wypożycz

W przekonaniu się do roweru elektrycznego mogą pomóc wypożyczalnie sprzętu. W warszawskiej wypożyczalni rower elektryczny można wypożyczyć na jeden dzień za około 100 złotych.

Jeśli wolimy przetestować system wspomagający na własnym rowerze, możemy zainstalować na dowolnym jednośladzie przyczepkę z silnikiem.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie