Bezstresowe rozliczenie podatkowe w 5 krokach

Rozliczenie podatkowe to dla wielu chaotyczny i stresujący proces zachodzący na chwilę przed ostatecznym terminem złożenia deklaracji. Jak uniknąć podatkowego rozgardiaszu?

Bezstresowe rozliczenie podatkowe w 5 krokach
Jak spokojnie złożyć roczny PIT?

Dane gromadzone przez Urzędy Skarbowe dobitnie pokazują, że wielu z nas zwleka ze złożeniem deklaracji rocznej PIT do ostatniego momentu, a ogromna liczba zeznań wpływa tuż przed północą 30 kwietnia. Inne przychodzą jeszcze później – wysłane pocztą docierają do urzędów w pierwszych dniach maja, a ponieważ data stempla potwierdza ich czasowe wysłanie podatnicy nie muszą obawiać się kar.

Rozliczenie podatkowe wypełniane na ostatnią chwilę może jednak nie tylko przysporzyć nam niepotrzebnego stresu, ale i stać się źródłem błędów lub pominięcia istotnych informacji. Jak zadbać o to, by rozliczenie podatkowe było w tym roku bezstresowe?
 

Bezproblemowe rozliczenie PIT

 

Zgromadź niezbędne dokumenty

Aby uniknąć chaotycznego wypełniania deklaracji podatkowej na ostatnią chwilę, z odpowiednim wyprzedzeniem zadbajmy o przygotowanie dokumentów niezbędnych przy wypełnieniu formularzy PIT.

Musimy posiadać przede wszystkim dane o uzyskanych w minionym roku podatkowym dochodach i przychodach, kosztach uzyskania przychodu, zaliczkach pobranych na rzecz podatku dochodowego od osób fizycznych i wysokości opłaconych składek ubezpieczeniowych. Upewnijmy się, że pracodawca wysłał nam poprawnie wypełniony PIT 11 – poświęćmy chwilę na zweryfikowania zawartych w dokumencie informacji, by w razie ewentualnych pomyłek mieć czas na interwencję u przełożonego.

 

Rozeznaj się w ulgach

Rozliczenie podatkowe daje prawo skorzystania z szeregu ulg i odliczeń. Przed wypełnieniem stosownych formularzy warto zapoznać się z obejmującą wszystkie przysługujące podatnikom ulgi i odliczenia listą, by wybrać spośród nich te, które uwzględnić możemy w rocznym zestawieniu.

Z wyprzedzeniem zadbajmy o przygotowanie dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z ulg i odliczeń – wydatki poniesione na opłacenie dostępu do Internetu mogą być uwzględnione, jeśli posiadamy fakturę od dostawcy usług, prawo do otrzymania darowizny za oddaną honorowo krew czy osocze mają posiadający zaświadczenie z centrum krwiodawstwa, a ulga rehabilitacyjna przysługuje legitymującym się dokumentem potwierdzającym stopień niepełnosprawności.

 

Przygotuj program

Przed przystąpieniem do wypełniania formularzy PIT warto zaopatrzyć się w program wspomagający rozliczenie podatkowe. Darmowe wersje dostępne są w Internecie, często stanowią również załącznik do gazet codziennych i rubryk finansowych. Wątpliwości pomogą rozwiać również dostępne na stronach internetowych szczegółowe opisy kolejnych kroków wypełniania deklaracji.

 

Zaktualizuj dane

Zanim zabierzemy się za rozliczenie podatkowe pamiętajmy o zaktualizowaniu danych w przypadku, gdy w minionym roku zmieniliśmy stan cywilny, nazwisko, adres zameldowania czy numer konta bankowego. Dzięki temu unikniemy pomyłek, a urząd nie wypłaci nadpłaconego podatku na nieistniejący rachunek.

 

Daj sobie czas

Rozliczenie podatkowe to często pracochłonny proces. Upewnijmy się, że przed przystąpieniem do wypisywania PIT mamy wszystkie niezbędne dokumenty, arkusze i faktury oraz zaświadczenia uprawniające do skorzystania z ulg.

Wypełnieniu deklaracji poświęćmy czas w momencie, gdy jesteśmy wypoczęci i skoncentrowani. Znajdźmy zaciszny kąt i nie pozwólmy się rozpraszać głośnej muzyce czy dźwiękom dobiegającym z włączonego telewizora. Jeśli czujemy się rozproszeni i nie mamy siły na więcej, odłóżmy pracę na kolejny dzień. Nie zapomnijmy o sprawdzeniu uzupełnionych formularzy.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie