Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype: Porady

Nowoczesna rekrutacja bardzo dynamicznie się rozwija, a rozmowa kwalifikacyjna za pośrednictwem wideokonferencji staje się już normą. Jak się do niej przygotować?

Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype: Porady
W poszukiwaniu nowych perspektyw, czyli jak skutecznie przygotować się do rozmowy o pracę.

Jeżeli szukamy nowych perspektyw zawodowych i praca w innym mieście czy kraju jest dla nas ekscytującą opcją, przygotujmy się na możliwość rekrutacji na odległość.

Aktualny proces rekrutacji bardzo się zmienił i otworzył na rozwój technologii. Rozmowa kwalifikacyjna wcale nie musi tradycyjnie odbywać się w siedzibie firmy, ale możemy zostać zaproszeni na spotkanie za pośrednictwem aplikacji Skype.
 

Krok po kroku: Rekrutacja przez Skype

Przyjęło się myśleć, że aplikacja Skype to głównie narzędzie do użytku prywatnego. Nie zapominajmy jednak o tym, ze rozmowa kwalifikacyjna przez Internet to spotkanie biznesowe i rządzi się takimi samymi prawami jak tradycyjna rozmowa o pracę w biurze. Przygotowanie zatem powinno być tak samo rzetelne, co więcej – należy pamiętać o szczegółach, które często umykają.

Nie martwcie się – przygotowaliśmy podręcznik, który ułatwi przejście przez proces rekrutacyjny na odległość bez stresu.

 

1. Nazwa użytkownika Skype

Jeżeli zostaliśmy zaproszeni na spotkanie rekrutacyjne za pośrednictwem Skype, upewnijmy się, czy nasz login ma profesjonalną formę. Jeżeli posiadamy jedynie prywatną nazwę użytkownika, która nie brzmi poważnie, radzimy stworzyć nową, najlepiej taką, która składa się z imienia i nazwiska.

Nowy login stworzycie  pod adresem www.skype.com/pl lub po zainstalowaniu programu na swoim komputerze czy urządzeniu przenośnym.

 

2. Czas

Rozmowa kwalifikacyjna przez Internet, podobnie jak tradycyjna rozmowa o pracę, odbywa się zazwyczaj w czasie godzin pracy, czyli od 8:00 do 18:00. Istnieją jednak przypadki, kiedy mamy do czynienia z nawiązaniem połączenia z kimś, kto znajduje się na innym kontynencie. W takiej sytuacji, pamiętajmy o tym, aby dokładnie zanotować godzinę zaplanowanego spotkania, biorąc pod uwagę kwestie różnicy czasu.

Inną ważną sprawą jest zwrócenie uwagi naszym domownikom, że o konkretnej godzinie będziemy mieli rozmowę. Ważne, aby termin spotkania nie kolidował z powrotem dzieci ze szkoły, obiadem czy kolacją.

 

3. Miejsce

Rozmowa kwalifikacyjna za pośrednictwem Skype to najczęściej perspektywa wideokonferencji przeprowadzanej z naszego domu. Pamietajmy o tym, aby wybrać klasyczne, uporządkowane miejsce. Najlepszym pomysłem jest ustawienie się na tle jasnej ściany w spokojnej tonacji.

W zależności od rodzaju stanowiska, na które aplikujemy, możemy wykorzystać wnętrze naszego mieszkania.

♦ Przykładowo, jeżeli zależy nam na zaprezentowaniu się jako osoby oczytane i elokwentne, możemy ustawić się na tle biblioteczki z kolekcją literatury. W momencie rozmowy o pracę w charakterze opiekunki do dzieci, dobrze jest otoczyć się ciepłymi barwami, może nawet zdjęciem dziecka czy brata.

Ważne, aby drzwi do pomieszczenia były zamknięte – unikniemy niepotrzebnych hałasów oraz ryzyka wejścia do pokoju domownika, który zapomniał o naszym spotkaniu.

 

4. Odpowiedni wygląd

Traktujmy spotkanie tak samo, jakby przeprowadzana była twarzą w twarz. Niech nasz ubiór będzie naszą wizytówką: elegancka koszula, spodnie, garsonka. Pamiętajmy o tym, aby nie koncentrować się tylko na części od pasa w górę, gdyż czasem zdarza się, że musimy wstać – a wtedy faux pas gwarantowane.

Zadbajmy o włosy, makijaż, dłonie. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej przez Internet nasz rozmówca zwraca często uwagę na detale, na które nie zwróciłby uwagi podczas standardowej rowmowy w biurze.

Wyglądajmy profesjonalnie i elegancko, ale pamiętajmy o tym, aby czuć się swobodnie.

 

5. Jakość rozmowy

Jeżeli jakość połączenia internetowego w naszym pokoju pozostawia wiele do życzenia, wybierzmy pomieszczenie, w którym znajduje się router.

Dostosujmy tempo mówienia do jakości wideokonferencji. Dobrym sposobem jest przetestowanie rozmowy wcześniej, dzwoniąc do znajomych czy rodziny. Dzięki temu unikniemy ryzyka katastrony z przyczyn technicznych.

Na początku rozmowy warto również poprosić rekrutera o potwierdzenie jakości oraz sprawdzenie czy nie ma np. opóźnienia w przesyłaniu obrazu lub dźwięku - pamiętajmy, iż jakość połączenia nie zależy jedynie od nas.

 

6. Telefon i inne urządzenia

Na czas rozmowy kwalifikacyjnej, wyłączmy bądź wyciszmy nasz telefon komórkowy i stacjonarny. Niech nikt nie przeszkadza nam podczas spotkania biznesowego.

Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego stresu. Upewnijmy się, że w domu nie ma włączonego radia, zmywarki czy pralki. Niepotrzebny hałas tylko nas rozproszy i utrudni spotkanie.

 

7. Ustawienie kamery, mikrofonu i dźwięku

Pozycja, w jakiej znajdować się będzie kamera jest bardzo ważna. Radzimy ustawić ją na wysokości naszych oczu.

Pamiętajmy, aby komputer czy tablet był usytuowany na stabilnym podłożu. Unikajmy prześwietlenia – najlepiej wykonajmy próbę i przetestujmy jak aplikacja skonfigurowana jest na poziomie jasności i kontrastu.

Ważnym elementem rozmowy jest również mikrofon. Jeśli korzystamy z tego zintegrowanego w laptopie czy tablecie, sprawdźmy jego usytuowanie i upewnijmy się, że mikrofon nie jest przysłonięty np. obudową. Pamiętajmy również o ustawieniu odpowiedniej czułości mikrofonu i dostosowaniu do naszego głosu.

Kolejną ważną kwestią jest dźwięk. Sprawdźmy głośność urządzenia, z którego korzystamy oraz ustawienia głośników. Może warto będzie skorzystać ze słuchawek lub podłączyć zewnętrzne głośniki?

 

8. Światło

Oświetlenie to również bardzo istotny element, bez którego dobra rozmowa kwalifikacyjna za pośrednictwem Skype nie byłaby możliwa.

Pamiętajmy o tym, aby światło padało na nas z przodu - najlepiej usiąść przy oknie i skorzystać z naturalnego oświetlenia. Jeśli rozmowa przeprowadzona będzie wieczorem, upewnijmy się, że wybrane oświetlenie nie jest zbyt mocne lub zimne.

 

9. Korzystanie z notatek

Zaletą spotkań rekrutacyjnych przez Skype jest możliwość swobodnego korzystania z notatek. Zeszyt z ważnymi punktami możecie położyć pod ręką, ale poza obszarem kamery. Dyskretne zerkanie nie będzie niczym niepoprawnym i na pewno pomoże nam w trakcie rozmowy.

Dobrym pomysłem jest wydrukowanie swojego CV i w razie potrzeby, posiłkowanie się notatkami.

Jeżeli rozmowa kwalifikacyjna odbywać się będzie w języku angielskim bądź innym, warto przygotować sobie słowa-klucze czy przydatne zwroty, o których często zapominamy w stresujących momentach, a które mogą się przydać.

 

10. Relacja z rekruterem

  • Nawiążmy kontakt wzrokowy z osobą, która przeprowadza z nami rozmowę. Nie unikajmy spojrzenia. To bardzo istotny element spotkań biznesowych.
  • Uśmiechajmy się! Nie bójmy się pokazać z ludzkiej strony. Rekruter przekona się dzięki temu, że ma do czynienia z osobą, która potrafi radzić sobie ze stresem i jest pozytywnie nastawiona do życia.
  • Pamiętajmy o grzecznościowych formach podczas rozmowy. Przywitajmy się uprzejmie, po zakończeniu rozmowy podziękujmy za szansę poznania firmy oraz rekrutera oraz zapytajmy o dalsze etapy procesu rekrutacji.

Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo ważny element całego procesu rekrutacyjnego, pamiętajmy o tym, aby odpowiednio się przygotować i postarać się, aby wywołać pozytywne wrażenie.

Aplikacja Skype daje dużo możliwości, dzięki którym możemy kontrolować całe spotkanie, a także potencjalny stres. Nie bójmy się tego typu spotkań, wręcz przeciwnie – pokażmy, że jesteśmy osobami otwartymi na rozwój technologii i nie straszne nam nowe doświadczenia.
 

Powodzenia!

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie