Samochód używany na kredyt - komplet potrzebnych dokumentów

Zdecydowałeś się na zakup i po przemyśleniu możliwości wybierasz samochód używany. Jakie są formalności, czego potrzenujesz do uzyskania kredytu na sfinansowanie takiego pojazdu? Dowiedz się!

Samochód używany na kredyt - komplet potrzebnych dokumentów
Samochód używany na kredyt samochodowy - co potrzebne?

Przygotowujesz się na zakup samochodu. Zdecydowałeś, iż będzie to samochód używany. Wiadomo, iż zakup samochodu nie ogranicza się do jego wyboru oraz zapłaty. W przypadku tego zakupu musimy zadbać o szereg czynności, bez których nie będzie możliwe używanie zakupionego samochodu.

Tak więc na co musisz się przygotować? 

Jakich dokumentów potrzebuje bank, aby przyznać nam kredyt samochodowy?

Samochód, czy to nowy czy używany, ciężko kupić bez potrzebnych pieniędzy. Jednym z najprostszych i najbardziej korzystnych w takiej sytuacji dofinansowań jest kredyt samochodowy, dopasowany do potrzeb osób, szukających nowego auta.

Generalnie większość banków wymaga takich samych dokumentów, niektóre warunki mogą się różnić w szczegółach. Do standardowych dokumentów należą:

 • dowód osobisty wraz z drugim dokumentem potwierdzającym tożsamość, może to być np. prawo jazdy,
 • dokumenty, które weryfikują osiągane przez potencjalnego kredytobiorcę dochody - warto potwierdzić w banku, co jest wymagane przy konkretnych rodzajach dochodów,
 • umowa kupna-sprzedaży w przypadku zakupu auta od osoby prywatnej lub też faktura, jeżeli auto zostało zakupione w komisie,
 • kserokopia dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu,
 • zaświadczenie z sądu, iż pojazd nie znajduje się w rejestrze zastawów.
 

Jakie dokumenty musisz załatwić przy zakupie używanego samochodu?

 

Umowa kupna-sprzedaży

Zacznijmy od samego nabycia samochodu: potrzebna Ci będzie umowa kupna-sprzedaży lub też faktura, jeżeli auto zakupione zostanie w komisie. Należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu treści umowy, szczególnie danych sprzedającego i kupującego: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, numer dowodu osobistego. Obie strony muszą podpisać umowę.

PODATEK

Następnych formalności musimy dopełnić w Urzędzie Skarbowym. Jeżeli koszt zakupionego samochodu przekroczył 1000 zł, należy zapłacić podatek. Aby zapłacić podatek należy okazać umowę kupna-sprzedaży lub fakturę oraz deklarację. Deklarację można znaleźć w Internecie lub też wypełnić ją na miejscu w Urzędzie Skarbowym. Deklaracja zawiera dane kupującego oraz wszystkie dane samochodu. Podatek wynosi 2% wartości samochodu i na jego zapłacenie mamy 14 dni od dnia zawarcia umowy.

REJESTRACJA AUTA

Kolejnym krokiem jest udanie się do Urzędu Miejskiego w celu przerejestrowania samochodu na siebie. Aby tego dokonać musimy mieć przy sobie: 

 • umowę kuna-sprzedaży, 
 • dowód opłaty podatku - czyli kwit z Urzędu Skarbowego, 
 • dowód osobisty, 
 • tablice rejestracyjne, 
 • dowód rejestracyjny, 
 • kartę pojazdu oraz 
 • ksero ubezpieczenia OC. 

Na miejscu zostaniemy poproszeni o wypełnienie wniosku i otrzymamy dowód tymczasowy i nowe tablice rejestracyjne.

Ostatnim krokiem jest ubezpieczanie samochodu. Jego wysokość zależy od wielu czynników. Samochód używany będzie posiadał inną wysokość ubezpieczenia niż nowy.

Samochód używany może być dobrym interesem, ale niesie także ryzyko. Dość ciężko jest sprawdzić czy opis samochodu widniejący w ofercie jest zgodny z rzeczywistością. Warto mieć znajomego mechanika, który będzie mógł nam pomóc w wyborze samochodu.