Samochody poleasingowe: plusy i minusy

Samochody poleasingowe: plusy i minusy

Czy warto kupić używany samochód z leasingu?

Samochody poleasingowe to często gratka dla szukających niedrogiego auta z drugiej ręki. Czy warto zdecydować się na ich zakup?

Decydując się na zakup auta wybieramy często samochody poleasingowe. Ich głównym atutem jest cena, często parokrotnie niższa od cen nowych aut. Jakie są inne zalety zakupu samochodu z drugiej ręki? O jakich ich wadach należy pamiętać?
 

Inwestycja w samochody poleasingowe

 

Zalety

 • Niewątpliwą zaletą wyboru używanego auta jest jego cena – niejednokrotnie od kilku do kilkunastu razy niższa od ceny nowego auta.
 • Samochody poleasingowe nie tracą też tak szybko na wartości jak wschodzące gwiazdy motoryzacyjnego firmamentu.
 • Ze sprzedawcą auta używanego mamy też szansę targować się co do ostatecznej ceny nabywanego pojazdu – co w autoryzowanych salonach sprzedaży największych motoryzacyjnych marek jest praktycznie niemożliwe.
 • Zaufane firmy leasingowe najczęściej sprzedają auta nie mydląc nabywcom oczu co do przeszłości wypadkowej samochodów czy ich niskiego faktycznego przebiegu.
 • Zakup samochodu poleasingowe jest najczęściej oparty na wystawionej przez sprzedającego fakturze VAT z pełną stawką.
 • Wystawione przez firmy leasingowe na sprzedaż samochody są też z reguły oceniane przez fachowców, a z wystawioną im oceną można zapoznać się przed dokonaniem zakupu.
 • Jednym z wymogów stawianych firmom posiadającym samochody leasingowe jest też obowiązek dokonywania regularnych przeglądów aut w autoryzowanych salonach – możemy mieć więc pewność, że stan techniczny samochodu był rzetelnie sprawdzany u fachowców.
   
 
Czy wiesz, że...
Nie tylko samochody możesz wziąć w leasing. Sprawdź jak jeszcze możesz wspomóć swoją firmę dzięki leasingowi.

Wady

 • Zakup auta po leasingu może okazać się ryzykownym przedsięwzięciem. Biorąc pod uwagę, jak sprytnie sprzedawcy kamuflują wszelkie usterki i jak sprawnie opowiadają historie o niezawodności używanych samochodów, zakupowi poleasingowego auta poświęcić będziemy musieli zdecydowanie więcej czasu niż zakupowi auta nowego.
 • W celu uniknięcia nabycia auta z niewidocznymi na pierwszy rzut oka usterkami mechanicznymi albo wadami prawnymi czy samochodu powypadkowego, warto skorzystać z pomocy zaufanego fachowca, który przyjrzy się oferowanym pojazdom i oceni ich faktyczną wartość.
 • Poleasingowe samochody warto też kupować od zaufanych osób bądź autoryzowanych dilerów firm leasingowych.
 • Samochody poleasingowe, jak pokazują statystyki, wykazują też większą tendencję do psucia się, co oznacza, że utrzymanie auta może nas wynieść więcej niż w przypadku zakupu auta nowego, którego producenci oferują nabywcom co najmniej trzyletnią gwarancję bezusterkowego użytkowania.
 • Decydują się na zakup auta poleasingowego warto też przyjrzeć się firmie, której własnością był samochód. Jeśli był to koncern budowlany musimy mieć świadomość, że auto zapewne było wykorzystywane w trudnych warunkach drogowych i może być bardziej narażone na usterki.
 • Pamiętajmy też o tym, że samochody poleasingowe często nie mają łatwego życia u swoich poprzednich właścicieli – tendencją jest niestety traktowanie przez kierowców firmowego auta gorzej niż własnego samochodu.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie