Pamiętne skandale 2015

Problemy wizerunkowe znanych i często lubianych wpisały się w coroczne rankingi, podsumowujące mijający rok. Czym zaskoczył nas 2015?

Pamiętne skandale 2015
Gorące nagłówki 2015

Koniec roku skłania do podsumowań. Ostatnich 12 miesięcy obfitowało w całkiem niechlubne wydarzenia, które na stałe zapiszą się na kartach historii, często zmieniając oblicze cieszących się do tej pory dużym zaufaniem społecznym instytucji i firm. Jakie skandale poruszyły nas w 2015 roku?

Skandaliczny rok 2015 - podsumowanie

 

Zawartość sportu w sporcie

W 2015 roku problemy świata sportu przyćmiły sam sport, gdy w maju czternastu działaczy i przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej FIFA oskarżonych zostało przez prowadzące śledztwo w sprawie korupcji w strukturach federacji FBI i IRS-CI o łapówkarstwo, wymuszenia haraczu, pranie brudnych pieniędzy i malwersacje finansowe.

I choć prezydent FIFA Sepp Blatter tłumaczył, że trudno jest utrzymać w ryzach tak ogromną organizację, on sam oskarżony został o rozliczne działania stojące w sprzeczności z interesami federacji, m.in. podpisanie niekorzystnego dla FIFA kontraktu z Karaibską Unią Piłkarską w 2005 roku oraz nielegalne przekazanie dwóch milionów franków szwajcarskich prezydentowi Europejskiej Unii Piłkarskiej, Michelowi Platiniemu.
 

Upadek gwiazdora

Opinię publiczną w 2015 roku wzburzyła afera, która wybuchła nagle wokół cenionego przez dekady aktora, producenta i przedsiębiorcy Billa Cosby’ego.

Nieskalany dotąd wizerunek amerykańskiego komedianta, którego medialna wartość oscylowała wokół szczytowych pozycji w Hollywood, zburzyły niczym domek z kart wyznania dziesiątek kobiet oskarżających aktora o podawanie im narkotyków, gwałty i seksualne wykorzystywanie, a także seksualną przemoc względem dzieci. Cosby przyznał się w toku prowadzonego przeciwko niemu postępowania do zakupu silnie odurzających środków nasennych w celu późniejszego wykorzystania seksualnego kobiet.
 

Das Auto. Das problem.

Wizerunkową katastrofę w 2015 roku zaliczył również niemiecki Volkswagen.

We wrześniu marka została oskarżona o świadome zaprojektowanie silników uwalniających normatywne ilości tlenków azotu jedynie podczas laboratoryjnych testów, podczas gdy w rzeczywistości, jak wykazała amerykańska Agencja Ochrony Środowiska, emisja tlenków azotu w jeździe ulicznej mogła być nawet 40-krotnie większa. Volkswagen płaci więc wysoką karę, nie tylko finansową, ale również wizerunkową.
 

Dobre jedzenie, dobre życie

Skandal nie ominął również szwajcarskiej firmy Nestle, gdy w sierpniu marka została oskarżona o produkcję kocich przysmaków Fancy Feast z ryb dostarczanych przez tajskich dostawców znanych z wykorzystywania niewolniczej pracy na swoich kutrach połowowych. Mieszkańcy Kalifornii, poruszeni swoim nieświadomym uczestnictwem we wspieraniu wykorzystania niewolniczej pracy, wysunęli zbiorowy pozew wymierzony w szwajcarską markę.
 

Liczbowe problemy Toshiba

W prawdziwym rankingu skandali nie może zabraknąć problemów z księgowością. W 2015 roku okazało się, iż technologiczny gigant Toshiba od lat zawyżał zyski spółki - w ciągu ostatnich 7 lat (2008 - 2014) fałszowania danych księgowych, wyniki firmy zostały powiększone o 1,2 mld dolarów.

W skandal zaangażowani byli trzej prezesi, którzy manipulowali rezultatami głównie przez stawianie przed poszczególnymi działami firmy nierealnych do wykonania biznesowych celów, nazywając je "wyzwaniami". Żaden z pracowników nie mógł sprzeciwić się podejmowanym praktykom, które wpisały się niejako w politykę zarządzania spółką. W konsekwencji skandalu, z funkcji prezesa zrezygnował Hisao Tanaka, który dzień po ujawnieniu prawdy przyznał się do winy.
 

Wśród głośnych skandali 2015 roku nie brakuje i tych związanych z bankowymi manewrami mającymi na celu manipulację kursami walutowymi dla korzyści banków, odkrycia zawartości metali ciężkich w wodzie pitnej w Hong Kongu czy masowego wykorzystania seksualnego nieletnich chłopców w pakistańskim dystrykcie Kasur.

Co jeszcze poruszyło Was w 2015 roku?

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie