Jak przygotować skuteczną listę zakupów?

Wybierasz się na cotygodniowe zakupy? Zanim wejdziesz do ulubionego supermarketu, chwyć za ołówek, kartkę i przygotuj listę potrzebnych produktów!

Jak przygotować skuteczną listę zakupów?
Przed wyjściem na zakupy, sporządź przydatną listę

Przygotowanie listy zakupów ma niebagatelne znaczenie dla organizacji wydatków i skutecznego zarządzania domowym budżetem. Dzięki wcześniej opracowanemu spisowi niezbędnych nam rzeczy jesteśmy mniej podatni na działanie wszelkich haseł reklamowych, promocji, a nawet kuszących zapachów i zachęcających do sięgania po zupełnie nam niepotrzebne towary kolorowych opakowań.

Jak napisać dobry spis potrzebnych produktów?

 

Domowa spiżarnia

Punktem wyjścia dla przygotowania skutecznej listy zakupów może stać się sporządzenie spisu stanów magazynowych. Kiedy tylko znajdziesz trochę czasu, postaraj się wyszczególnić, jakie rzeczy już posiadasz i co zalega na twoich półkach w szafkach kuchennych czy łazienkowych.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele pieniędzy pochłania gromadzenie niepotrzebnych zapasów – na przykład zakup dziesiątej puszki groszku konserwowego tylko dlatego, że objęty był wspaniałą promocją w pobliskim supermarkecie.

Szczególnie bezpodstawnym jest gromadzenie żywności o krótkim terminie przydatności do spożycia, ryzykujemy bowiem, że zanim spożytkujemy zgromadzony zapas, jedzenie będzie już przeterminowane. Świadomość, co i w jakich ilościach przechowujemy w naszym domu sprawi, że listę zakupów stworzymy w oparciu tylko i wyłącznie o produkty, których faktycznie nam brakuje.

Menu na cały tydzień

Wcześniejsze zaplanowanie menu (lub chociaż najważniejszych i wymagających najdłuższych przygotowań posiłków) na najbliższy tydzień pozwoli sporządzić listę zakupów w oparciu o produkty niezbędne do wykonania posiłków.

Pamiętajmy, że niektóre z podanych w przepisach składników skutecznie zastąpimy innymi – warto skorzystać z tych, które mamy akurat w szafie i uniknąć kupowania ich substytutów. Wiele aplikacji na urządzenia mobilne umożliwia tworzenie list zakupów właśnie na podstawie przepisów dodawanych przez nas do ich bazy.

Przewidujmy

Sporządzając listę zakupów, wybiegnijmy nieco w przyszłość i postarajmy się na podstawie posiadanych w domu zapasów konkretnych produktów przewidzieć, kiedy zabraknie nam płynu do mycia naczyń czy proszku do prania, by uniknąć sytuacji, w której mamy tych środków więcej niż trzeba, ale też nie zostać z niczym. Jeśli kończący się produkt będzie akurat na promocji, możemy dodatkowo oszczędzić.

Wybierzmy najlepszą formę

Wybór sposobu przygotowania listy zakupów zależeć będzie od indywidualnych preferencji każdego z nas – niektórym łatwiej będzie korzystać z kartki, innym z aplikacji mobilnej. Standardowe sposoby tworzenia spisu niezbędnych do kupienia rzeczy można urozmaicić, tworząc listę wszystkich produktów, jakie regularnie nabywamy, i odhaczanie tych właśnie zakupionych – pozwoli to na jednoczesną kontrolę zakupów i stanu zapasów.

Niezależnie od wybranej formy przygotowania listy zakupów, trzymanie się jej ustaleń podczas wizyty w sklepie może przynieść zauważalne korzyści dla naszego budżetu w naprawdę krótkim czasie.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie