Poradnik dłużnika: Spłacone długi - co dalej?

Kilka porad dla osób, które spłaciły zaległości finansowe i nie chcą ponownie popaść w długi. 

Poradnik dłużnika: Spłacone długi - co dalej?
Pętla zadłużenia – wychodzimy na prostą!

Zarządzanie budżetem domowym nie należy do najłatwiejszych zadań. Kredyty i pożyczki zaciąga się bardzo łatwo. Nietrudno natomiast znaleźć się na liście dłużników, zwłaszcza jeżeli spłacanie zobowiązań finansowych przeciąga się w nieskończoność.

Dobry plan działania będący podstawą w procesie oddłużania pozwoli ponownie uzyskać płynność finansową. W tym momencie należy jednak bardzo uważać na kolejną pułapkę: ponowne zadłużenie.
   

FINANSE POD KONTROLĄ

Po spłaceniu wszystkich długów warto przyjrzeć się wydatkom domowym i zminimalizować ryzyko ponownego zadłużenia. Jak to zrobić?

Przedstawiamy kilka praktycznych rad na mądre zarządzanie budżetem domowym:
 
  • unikanie nieprzemyślanych zakupów (tych dużych, ale też drobnych – tylko pozornie nieszkodliwych dla zawartości portfela),
  • stworzenie listy wydatków absolutnie niezbędnych, co pozwoli na lepsze zarządzanie dochodami oraz wydatkami,
  • rezygnacja z używania kart kredytowych,
  • opłacanie w terminie bieżących zobowiązań finansowych, np. czynszu, opłat za gaz czy Internet,
  • zawsze, gdy to tylko możliwe odkładanie niewielkich kwot pieniężnych na „czarną godzinę”,
  • unikanie zakupów na raty.
 

CZY MASZ „CZYSTE KONTO”?

Spłacenie wszystkich długów nie gwarantuje dłużnikowi automatycznego wyczyszczenia jego finansowej historii. Aby zniknąć z listy dłużników, często trzeba czekać kilka tygodni, a nawet lat. Warto upewnić się, że nie widnieje się na „czarnej liście”. Lepiej to sprawdzić i odetchnąć z ulgą, niż być niemiło zaskoczonym w najmniej oczekiwanym momencie.

Gdzie szukać informacji o spłaconych zobowiązaniach finansowych?

 

UPEWNIJ SIĘ, ŻE NIE WIDNIEJSZ NA JEDNEJ Z LIST

 

BIK

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane historii kredytowej, zarówno tej pozytywnej, jak i negatywnej. Każdy zaciągnięty kredyt czy pożyczka znajduje się w bazie BIK i podlega ocenie punktowej, która zależy od terminowego lub opóźnionego spłacania zobowiązań finansowych wobec danych instytucji.

Aby sprawdzić swoją ocenę punktową wiarygodności kredytowej, należy zarejestrować się na stronie BIK i wypełnić wniosek. Wszelkie informacje odnośnie generacji raportu BIK możemy uzyskać na stronie: sprawdzswojbik.pl oraz w naszym szczegółowym poradniku ⇒ Jak zrozumieć indywidualny raport BIK

 

KRD

Nie jest trudno trafić do Krajowego Rejestru Długów (dług o wysokości co najmniej 200 zł), a dodatkowo należy pamiętać, że z bazy danych KRD korzysta wiele instytucji, m.in. banki, agencje nieruchomości czy operatorzy telefonii komórkowej.

By mieć pewność, że nie figuruje się na liście KRD, dobrze jest wygenerować raport. W tym celu należy sprawdzić tzw. rejestr zapytań o siebie, dostępny na stronie krd.pl. Uzyskanie raportu jest bezpłatne. 

 

BRD

Bankowy Rejestr Dłużników stanowi podstawowe narzędzie przepływu informacji, głównie w celu analizy ryzyka kredytowego. Spis o klientach banków prowadzony jest w ramach Związku Banków Polskich, a usunięcie danych dłużnika następuje dopiero po 2 latach od daty uregulowania długu.  

Uzyskanie informacji na temat danych w Systemie BANKOWY REJESTR możliwe jest tylko poprzez złożenie pisemnego wniosku do Biura Obsługi Klienta ZBP. Wniosek musi zostać złożony osobiście lub listem poleconym (ZBP nie udziela informacji drogą telefoniczną bądź mailową). 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie