5 prostych sposobów na zwiększenie oszczędności

Jak mądrze gospodarować każdą złotówką, czyli wprowadzamy oszczędności do domowego budżetu rodziny.

5 prostych sposobów na zwiększenie oszczędności
Mini-poradnik: wskazówki na podreperowanie domowego budżetu

Obecny kryzys gospodarczy nie sprzyja zawartości portfela. Wiele osób zastanawia się w jaki sposób podreperować swój budżet domowy. Najskuteczniejszym sposobem jest zwiększenie przychodów, lecz niestety, nie każdy takie możliwości posiada.

W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak oszczędne dysponowanie finansami domowymi. Podpowiadamy jak powiększyć swoje oszczędności, bez względu na posiadaną sytuację finansową.
 

DOMOWE OSZCZĘDNOŚCI POD KONTROLĄ

Zmniejszenie domowych wydatków to skuteczny sposób na zwiększenie swoich oszczędności. Wymaga to od nas dyscypliny i zmiany wielu nawyków, co początkowo może sprawiać trudności. Pamiętajmy jednak, aby nie popadać w skrajności.

Nadmierne wydawanie pieniędzy skutecznie uszczupla budżet domowy, a z drugiej strony jedynie cienka linia oddziela oszczędność od skąpstwa. Oszczędzajmy więc w sposób wyważony - z korzyścią dla siebie i swojego portfela tak, żeby wilk był syty i owca cała.


⇒ Praktyczny PoradnikNajlepsze aplikacje mobilne do zarządzania budżetem domowym​

 
  1. PRZEGLĄD ZAROBKÓW I WYDATKÓW

Zanim zaczniemy oszczędzać na dobre, musimy uświadomić sobie ile wydajemy i na co oraz jak to się ma do naszych zarobków. Bardzo ciężko jest wprowadzić jakiekolwiek oszczędności bez świadomości na co właściwie wydajemy pieniądze. Dogłębna analiza wydatków może poważnie zadziwić!
 
W tym celu należy wyrobić sobie nawyk zbierania wszystkich paragonów (nawet za „groszowe” zakupy) w celu sporządzenia listy wydatków. Lista może być prowadzona ręcznie bądź elektronicznie i uzupełniana pod koniec dnia lub jednorazowo pod koniec każdego miesiąca.

⇒ Nie przegapJak kategoryzować wydatki?

Istnieją również darmowe programy do prowadzenia budżetu domowego, które ułatwią podliczenia. Dzięki temu poznamy brutalną prawdę o tym, gdzie rozchodzą się zarobione pieniądze oraz które wydatki są drugorzędne bądź nawet zbyteczne.

 
  1. TANIE ZAKUPY

  • Nie bój się korzystać z marek własnych supermarketów i dyskontów. Pewne produkty marki własnej kosztują o wiele mniej, niż te markowe, przy czym ich jakość jest porównywalna.
  • Korzystaj z porównywarek cenowych, które pomogą w doborze najkorzystniejszej ceny produktu, który w danym momencie cię interesuje. Będzie to szczególnie opłacalne w przypadku większych zakupów, np. elektroniki czy sprzętu AGD. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych!
  • Kupuj w sklepach internetowych i na portalach aukcyjnych. Wybór jest ogromny, a ceny bardzo korzystne. Zaoszczędzisz i pieniądze, i czas.
     
 
  1. W GRUPIE SIŁA (OSZCZĘDZANIA)

Jeżeli planujesz zakup danego produktu, popytaj wśród rodziny, przyjaciół lub sąsiadów czy nie chcą przypadkiem skorzystać ze wspólnych zakupów. W przypadku mniejszych zakupów uda się zaoszczędzić na kosztach dostawy, a te większe dokonane grupowo mogą oznaczać korzystne zniżki bądź ciekawe bonusy. Jak to mówią: ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka.
   
  1. NIE WYRZUCAJ, NAPRAWIAJ!

Zniszczony but, wytarte nogawki spodni bądź uszkodzony aparat? Zanim zostaną wyrzucone, spróbujmy je naprawić. Być może za jedyne kilka złotych szewc naprawi podeszwę, krawcowa przemieni stare jeansy w modne szorty, a naprawa aparatu okaże się bardziej opłacalna niż kupo nowego sprzętu?

Istnieje też wiele stron, które podpowiadają w jaki sposób nadać drugie życie starym przedmiotom.    

 
  1. UNIKAJ JEDZENIA NA MIEŚCIE

Bardzo ciężko zmienić utrwalone przyzwyczajenia, dlatego pierwsze dni mogą być problematyczne. Rezygnacja z lunchu na mieście czy ulubionej porannej kawy serwowanej niedaleko biura będzie wymagać dyscypliny, ale też przyniesie oszczędności (nawet do kilkudziesięciu złotych tygodniowo).
 
Warto wstać nieco wcześniej (bądź położyć się później spać), aby przygotować do pracy sałatkę, kanapkę, koktajl bądź inne ulubione dania i przekąski. Skorzysta na tym również nasze zdrowie, gdyż tak przygotowane posiłki będą prawdopodobnie o wiele zdrowsze od tych serwowanych na mieście. Motywacja jest więc podwójna.

⇒ Polecamy4 zasady zdrowego odżywania poza domem 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie