Wiosenne porządki: Ile zapłacisz za sprzątanie mieszkania?

Wiosenne porządki to te często te najbardziej kompleksowe w ciągu, na które nie każdy z nas ma czas i ochotę. Ile kosztuje sprzątanie mieszkania przez zewnętrzne firmy?

Wiosenne porządki: Ile zapłacisz za sprzątanie mieszkania?
Rozwiązanie dla leniwych czy tylko bogatych?

Nadejście Wielkanocy i pierwszych wiosennych dni wielu z nas kojarzy się z koniecznością przygotowania mieszkania lub domu na symboliczny nowy początek. Pod koniec marca często urządzamy gruntowne sprzątanie, wyjmując z szaf lżejsze ubrania, wietrząc pościele, pucując okna i myjąc dywany.

Zapracowanym dorosłym trudno jednak wygospodarować w ciągu tygodnia parę chwil na choćby podstawowe porządki. Niektórzy pracują tak dużo, że wieczorami i w weekendy pragną już tylko świętego spokoju na kanapie w towarzystwie książki. Innym sprzątać po prostu się nie chce.

Niezależnie od powodów, jakie kierują zlecającymi wiosenne porządki innym, sprzątanie domu przez wynajęte do tego ekipy jest coraz popularniejszym zabiegiem stosowanym już nie tylko przez instytucje, szkoły, urzędy czy bogaczy, ale i przeciętnie zarabiające rodziny. Ile zapłacimy za wiosenne sprzątanie mieszkania?
 

Profesjonalne usługi sprzątania

 

Kompleksowe sprzątanie mieszkania

Ile kosztuje zlecenie firmie sprzątającej lub osobie prywatnej wykonania dokładnych wiosennych porządków?
W wielu przypadkach cena zależeć będzie albo od metrażu mieszkania (im ono większe i bogatsze w różnego rodzaju wyposażenie, tym cena będzie wyższa) albo od zakresu prac.

Niektóre firmy oferują klientom zestaw, w skład którego wchodzą wszystkie podstawowe czynności porządkowe w określonej cenie, do którego dobierać można ewentualne usługi dodatkowe. Jeśli nie chcemy skorzystać z takiej opcji, możemy dowolnie wybierać wśród tych prac porządkowych, na których nam zależy, tworząc listę czynności i określonych cen za nie.

Wiosenne sprzątanie całego mieszkania może kosztować nawet około 500 złotych w dużych miastach, jeśli zdecydujemy się skorzystać z usług osób prywatnych. Firma może zażyczyć sobie nawet dwa razy tyle.

 

Czysta łazienka czy prasowanie?

Tworząc własną listę usług, z których chcemy skorzystać wynajmując osobę do uporządkowania mieszkania na wiosnę, powinniśmy wziąć pod uwagę średnie ceny obowiązujące w okolicy miejsca naszego zamieszkania. Warto pamiętać, iż w cenę porządków wliczany jest często również koszt dojazdu do klienta, dlatego lepiej szukać w niezbyt oddalonych regionach.

Największą popularnością wśród prac zlecanych na wiosnę zewnętrznym firmom jest mycie okien. Najczęściej zapłacimy albo za liczbę umytych okien, albo za umytą powierzchnię. Ceny metra kwadratowego to zwykle koszt około 3 złotych, w przypadku silniejszych zabrudzeń możemy jednak zapłacić nawet dwa razy tyle.

Płacąc za liczbę okien musimy wziąć pod uwagę zróżnicowanie cen ze względu na podział na okna pojedyncze, podwójne czy balkonowe. Cena umycia tych pierwszych może wynieść około 15 złotych za okno, tych ostatnich nawet 20 złotych.

Pranie dywanów to zwykle koszt około 10 złotych za metr kwadratowy powierzchni. Zewnętrznym firmom możemy zlecić również umycie tapicerki mebli – ceny zależą najczęściej od liczby sztuk wymagających mycia i mogą wynieść około 30 złotych za tapicerkę tapczanu i około 10 za tapicerkę krzesła.

Ścieranie kurzy wraz odkurzaniem, myciem podłóg i czyszczeniem łazienek to koszt około 100 złotych u osoby prywatnej i nawet 250 w firmie sprzątającej.

Zlecić możemy również prasowanie – ceny zależeć mogą od liczby sztuk odzieży bądź ich rozmiarów, oscylując wokół 5 złotych za standardowe ubranie, a 10 złotych za prześcieradło czy poszewkę na kołdrę.

Środki czystości najczęściej wliczone są w cenę usług, pamiętajmy jednak, by upewnić się u zleceniobiorcy, czy nie zostaniemy obarczeni kosztem ich zakupu.

 

Wiosenne sprzątanie... portfela

Usługi kompleksowego sprzątania mieszkania nie należą do najtańszych, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę minimalny koszt przeprowadzenia prac porządkowych na własny rachunek. Jeśli tylko uda nam się wygospodarować choćby pół godziny dziennie przez tydzień, z pewnością będziemy w stanie doprowadzić mieszkanie do porządku. Za środki do czyszczenia zapłacimy góra 100 złotych i to tylko w przypadku, gdy nie mamy absolutnie żadnych otwartych i wciąż nadających się do użycia na domowej półce.

Koszt profesjonalnych usług sprzątania może zostać obniżony jeśli korzystamy z nich regularnie - udostępniając nasze mieszkanie lub dom raz na tydzień lub dwa z reguły da nam prawo do zniżki stałego klienta.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie