Jak sprzedać samochód przez internet?

Dowiedz się, jak powinno wyglądać wirtualne ogłoszenie, by bez problemów sprzedać samochód przez Internet.

Jak sprzedać samochód przez internet?
Jak przygotować ogłoszenie o sprzedaży samochodu w internecie?

Coraz więcej osób, chcących oddać swoje auto w dobre ręce, decyduje się na jego sprzedaż przez Internet. Standardowe metody sprzedaży, takie jak wystawienie samochodu w autokomisie, często niepotrzebnie wydłużają czas transakcji, pozbawiają nas wpływu na wybór ostatecznego nabywcy (a to, dla szczególnie do swoich pojazdów przywiązanych właścicieli, ma ogromne znaczenie), wreszcie uzależniają nas od pośrednika.

Internet to z kolei miejsce, w którym aut szuka coraz więcej zainteresowanych kupnem, doceniając możliwość swobodnego wyboru pomiędzy najróżniejszymi ofertami.

Jak sprzedać samochód przez Internet?

Darmowych stron, umożliwiających wystawienie swojej własności na sprzedaż w internecie nie brakuje. Istnieją portale ogólnotematyczne, ale również skupione na określonych branżach czy tematyce, takich jak motoryzacja. Oprócz strony, należy również przygotować swój samochód, jego opis oraz wszelkie odpowiedzi i dane o pojeździe, które mogą zainteresować potencjalnych kupców.

Gotowi? Zaczynamy!

Wybierz stronę, na której opublikujesz ogłoszenie

I nie ograniczaj się do jednej! W sieci istnieje wiele stron oferujących darmową publikację ogłoszeń, które po upływie terminu bezpłatnej publikacji można po prostu zlikwidować lub przenieść w inny wirtualny zakątek.

Im więcej witryn odwiedzisz, tym większą szansę będziesz miał na szybką i skuteczną sprzedaż auta. Wybierać możesz między stronami poświęconymi wyłącznie pojazdom (np. kuppanauto.pl) czy ogólnopolskimi platformami transakcyjnymi, na które zagląda prawie każdy (allegro.pl).

Zadbaj o wygląd auta!

Nie ulega wątpliwości, że pierwszym elementem, na jaki zwracamy uwagę przeglądając różne ogłoszenia, jest wygląd pojazdu.

  • Zadbany, lśniący samochód ukazany z kilku korzystnych perspektyw z pewnością przykuje uwagę potencjalnych nabywców.
  • Pamiętaj więc, by przygotować zestaw fotografii, a przed ich wykonaniem dokładnie umyć samochód (również jego wnętrze!).
  • Nie rób zdjęć nocą, unikaj też ostrego słońca i nadających samochodowi beczułkowaty kształt ujęć z bliska.
  • Zadbaj o to, by otoczenie nie odwracało uwagi od samego auta.
  • Nie zapomnij o fotografiach wnętrza pojazdu.

Przygotuj precyzyjną ofertę…

Większość ogłoszeń zawierających informacje jedynie o marce i modelu samochodu jest przez potencjalnych nabywców omijana szerokim łukiem. Pozbawione detali ogłoszenie jest traktowane jako niewiarygodne, a właściciel pojazdu w oczach zainteresowanego kupnem zdaje się mieć coś do ukrycia.

Zadbaj więc o to, by w ogłoszeniu znalazło się jak najwięcej wartościowych informacji.

  • Poinformuj nabywców o przebiegu auta, rodzaju nadwozia, zużywanym przez niego paliwie, odbytym ostatnio serwisowaniu (możesz zamieścić zdjęcia książki serwisowej na potwierdzenie prawdziwości treści opisu).
  • Dodaj pełną listę wyposażenia, szczególny nacisk kładąc na te elementy, które wydają się tobie największymi atutami samochodu.
  • Nie ukrywaj informacji o tym, ilu auto miało właścicieli lub czy uległo wcześniej wypadkowi. Prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw, a podanie nieprawdziwej informacji może wywołać falę negatywnych opinii wystawianych przez oszukanych klientów.

Bądź uczciwy!

…ale zachowaj elastyczność

W ogłoszeniu zawrzeć powinieneś oczywiście informację o cenie pojazdu, ale w celu zwiększenia zainteresowania ofertą warto dodać, że jesteś otwarty na negocjacje lub cena jest jedynie sugerowana i może ulec zmianie.

Pamiętaj, że dzięki Internetowi kupców możesz znaleźć nawet wśród mieszkańców najbardziej oddalonych zakątków Polski, gotowych przejechać setki kilometrów, by odebrać wymarzone auto. Zadbaj więc o to, by oferta była autentyczna i wiarygodna, a klient w pełni usatysfakcjonowany.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Jak bezpiecznie kupić używany samochód? »
Na co można przeznaczyć kredyt samochodowy? »
Samochód używany na kredyt - komplet potrzebnych dokumentów »
Rodzaje zabezpieczeń kredytu samochodowego »