Średnie koszty utrzymania studenta

Jakie są przeciętne koszty utrzymania polskiego studenta, czyli ile pieniędzy przygotować, idąc na studia.

Średnie koszty utrzymania studenta
Ile student wydaje na życie?

Wybierając się na uczelnię do innego niż rodzinne miasta warto wcześniej zaznajomić się z przeciętną wysokością wydatków, z jakimi zmuszony będzie zmierzyć się student. Wiedząc, ile mniej więcej wydaje polski żak, będziemy mogli rozplanować własne wydatki i pomyśleć o ewentualnych dodatkowych źródłach dochodu.
 

Ile wynoszą średnie koszty utrzymania polskich studentów?

 

Najdrożej w dużych miastach

Nikogo nie powinno dziwić, że najtrudniej utrzymać się studentom w największych miastach Polski.

Warszawa jest znacznie droższa od Poznania czy Łodzi, Poznań i Łódź natomiast od Bydgoszczy czy Torunia. Wybierając uczelnię i nową ścieżkę uczelnianej kariery warto zastanowić się nie tylko nad preferowanym kierunkiem studiów czy poziomem kształcenia na danej uczelni, ale również kosztami utrzymania się związanymi z życiem w różnych polskich miastach.

 

Mieszkanie

Opłata za mieszkanie, pokój czy stancję to największy wydatek, jaki przełknąć będą musiały studenckie kieszenie.
 
  • Miejsce w akademiku może kosztować od 220 do nawet 450 złotych miesięcznie w zależności od miasta zamieszkania, uczelni i liczby osób dzielących wspólną przestrzeń.
  • Za wynajem jednopokojowej kawalerki w Łodzi zapłacimy niecałe 800 złotych miesięcznie, taka sama kawalerka w Warszawie może nas już jednak kosztować 1500 złotych miesięcznie.
  • Pod uwagę wziąć należy również dodatkowe koszty, jakie w akademikach są już najczęściej wliczone w cenę, a więc opłaty za wodę, gaz czy zużycie prądu.
     
 

Wyżywienie i inne wydatki

Statystyki pokazują, że przeciętny polski student wydaje na jedzenie, kosmetyki i chemię od 400 do 500 złotych miesięcznie. Koszty często zależą od miejsca zamieszkania - student mieszkający samotnie w kawalerce lub akademiku wyda inną kwotę niż osoba wynajmująca pokój w większym mieszkaniu z innymi lokatorami. 

Zapasy żywieniowe uzupełniane są przez żaków podczas częstych wizyt w domu rodzicielskim, co skutecznie obniża miesięczne wydatki na wyżywienie.

 

Komunikacja miejska

Wynajmowane z dala od centrów miast tańsze mieszkania czy pokoje często zmuszają studentów do zainwestowania w kartę komunikacji miejskiej lub bilet miesięczny, uprawniający do korzystania z najczęściej wybieranych tras.

Bilet ulgowy może kosztować od 20 kilku złotych miesięcznie w przypadku tych uprawniających do korzystania z wybranych linii do nawet 60 złotych za kartę dającą prawo do przejażdżek wszystkimi trasami.

Wynajem z dala od uczelni czy centrum może jednak obniżyć koszty samego mieszkania a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na rozrywki. Biorąc pod uwagę nieregularny rodkład zajęć studentów, mamy szansę na uniknięcie godzin szczytów i łatwy dojazd na uczelnię. 


Do powyższych kosztów dodać należy te zależące w dużej mierze od indywidualnych upodobań studenta. Dla niektórych niewyobrażalnym będzie nie wygospodarować choć niewielkiej kwoty z comiesięcznego budżetu na ulubione ubrania czy buty, innym trudno będzie przeżyć bez cotygodniowych wizyt w kinie czy weekendowych wypadów do pubu.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie