Stałe a zmienne oprocentowanie kredytu

Oprocentowanie kredytu to wynagrodzenie pobierane przez bank za udostępnienie klientowi pieniędzy. W zależności od jego rodzaju wielkość odsetek może być stała lub zmienna.

Stałe a zmienne oprocentowanie kredytu
Od czego zależy wysokość odsetek?
  • oprocentowanie kredytu
  • wysokość odsetek
  • WIBOR

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata, dlatego decydując się na jego zaciągnięcie powinniśmy szczególnie dokładnie przemyśleć, na jakich warunkach chcemy pożyczyć pieniądze. Skupiamy się na okresie spłaty i odpowiednim zabezpieczeniu, ale niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że istnieją banki, które oferują klientom możliwość wyboru odpowiadającej nam formy oprocentowanie kredytu.

 

Co to jest stałe i zmienne oprocentowanie kredytu?

 

Oprocentowanie kredytu to z punktu widzenia banku "wynagrodzenie" pobierane od klienta za możliwość korzystania z udostępnionych mu pieniędzy

 

Oprocentowanie stałe

najczęściej stosowane w przypadku umów o kredyt krótkoterminowy, pozostaje na jednakowym poziomie przez cały okres trwania spłaty zadłużenia. 

 

W przypadku oprocentowania zmiennego 

wysokość odsetek może się od siebie różnić w każdym kolejnym miesiącu spłaty, zależy bowiem od ustaleń Rady Polityki Pieniężnej dotyczących zmian stóp procentowych oraz aktualnej stawki wskaźnika WIBOR definiującego wysokość oprocentowania kredytów na rynku międzybankowym.  

 

UWAGA: W przypadku zastosowania przez bank oprocentowania zmiennego w umowie powinna zostać zawarta szczegółowa informacja odnosząca się do warunków zmiany wysokości odsetek – może to być na przykład zapis, że w każdym miesiącu bank będzie weryfikował bieżącą sytuację rynkową i w przypadku zmiany wielkości wskaźnika WIBOR o ustaloną w umowie wartość wyrażoną w punktach procentowych zaktualizuje również nasz plan spłaty kredytu, podnosząc lub obniżając odsetki

 

Kredyt krótko- i długoterminowy

 

Większość banków oferujących kredyty o długich terminach spłaty narzuca klientowi zmienne oprocentowanie kredytu, zakładając, że na przestrzeni 20-30 lat sytuacja rynkowa podlegać będzie wielu wahaniom i ustalenie stałej wysokości oprocentowania w całym okresie spłaty byłoby dla kredytodawcy niekorzystne

 

Wśród wielu ofert znaleźć można jednak również takie, które zakładają obowiązywania stałego oprocentowania kredytu przez pierwsze 2-5 czy 10 lat spłaty (w zależności od banku i oferty kredytowej) i późniejsze przejście na oprocentowanie zmienne na pozostałą część okresu kredytowania.

 

Negocjując z bankiem warunki kredytowania warto ustalić wszelkie kwestie przez podpisaniem umowy. W razie wątpliwości, nie bójmy się zapytać doradcy lub spróbować wynegocjować inne ustalenia, szczególnie przy zobowiązaniach długoterminowych.

 

Sprawdź również:

WIBOR i LIBOR, czyli operacje międzybankowe »

Raty równe czy malejące – którą formę spłaty wybrać? »

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie