5 cech startupu ważnych dla inwestora

Zdobycie dofinansowania na nową firmę to podstawa sukcesu. Jakie cechy startupu wpływają na jego wycenę i mogą nam pomóc pozyskać inwestorów dla przedsięwzięcia?

5 cech startupu ważnych dla inwestora
Szukasz inwestorów? Sprawdź o co zadbać tworząc startup

Środki na rozkręcenie startupu zdobyć można z różnych źródeł, jednak to wsparcie doświadczonych biznesmenów jest jednym z najbardziej porządanych możliwości finansowania. Pozyskanie inwestorów to dla młodych przedsiębiorców często kwestia być albo nie być. Jak zainteresować swoim pomysłem na biznes, zaskarbiając sobie ich przychylność? Przybliżamy kryteria na co inwestorzy zwracają uwagę, wybierając projekt mający szansę na powodzenie na gruncie biznesu.

Jakie cechy startupu mogą okazać się kluczowe w zdobyciu środków?

 

1. Szansa na powodzenie startupu, czyli trafić w niszę

Inwestorzy ze szczególnym zainteresowaniem przyglądają się tym pomysłodawcom, którzy starają się zagospodarować nieczęsto uczęszczane obszary biznesu.

  • Pomysł na działalność w przestrzeni mogącej zgromadzić dużą liczbę klientów, ale wciąż nieodkrytą przez konkurencję, wiąże się z większą szansą na odniesienie sukcesu.

Aby zainteresować inwestora projektem należy sporządzić szczegółową analizę nie tylko wybranego sektora, ale i działających w nim firm i wykazać, dlaczego mamy szansę okazać się lepsi od ewentualnych rynkowych konkurentów.

2. To ludzie stanowią o sile startupu

Pomysł na startup to jedno. Dla wielu inwestorów równie ważnym, o ile nie ważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję o wsparciu wybranego projektu jest jednak również potencjał ludzki, a więc osoby, które zamierzają prowadzić własną działalność i wdrożyć pomysł w życie.

  • Szukając inwestorów dla swojego startupu nie zapomnijmy nakreślić szczegółowego opisu osób zaangażowanych w przedsięwzięcie, stawiając nacisk na kompetencje i posiadane umiejętności wyróżniające zespół spośród innych początkujących ekip.

Zaproszenie do współpracy osób z nawet niewielkim doświadczeniem w branży lub zaangażowanie kogoś z ugruntowanym know-how mogą okazać się kluczowe dla inwestorów.

3. Wymyśl i realizuj, czyli startup na drodze do klienta

Niezwykle ważnym elementem składającym się na zainteresowanie inwestorów startupem jest stan zaawansowania prac nad realizacją innowacyjnego pomysłu.

  • Na większą przychylność liczyć mogą ci, którzy przedstawiają nie tylko wstępną koncepcję projektu, ale i poczynili już pewne kroki w celu wdrożenia pomysłu w życie.

Pokażmy inwestorom, iż mamy już pierwszych klientów i zwolenników proponowanych rozwiązań. Przedstawmy badania konsumentów, którzy mieli okazję przetestować nasz produkt oraz jak zareagowali na naszą strategię.

4. W zgodzie z biznesplanem

Inwestorzy zainteresowani projektem bez wątpienia będą chcieli dogłębnie poznać nasz biznesplan.

  • Upewnijmy się, iż opisany w biznesplanie proces realizacji zadania, związane z nim ramy czasowe i finansowe, a także wszystkie ujęte w dokumentacji materiały, systemy i urządzenia rzeczywiście pomagają osiągnąć pożądane rezultaty prowadząc do realizacji założonych celów.

Weryfikacja stosowanych rozwiązań na reprezentatywnej grupie klientów pomoże uzyskać satysfakcjonujące odpowiedzi.

5. Dlaczego może nie wyjść?

Inwestor musi znać ryzyko realizacji pomysłu na startup i niepowodzenia przedsięwzięcia już w trakcie jego realizacji.

  • Skrojona na miarę analiza ryzyka, uwzględniająca nie tylko wskazanie potencjalnych zagrożeń, ale i sposoby zapobiegania ich występowaniu wraz z kosztorysem koniecznych działań i poziomem narażenia pomysłu na niepowodzenie zwiększy nie tylko wiarygodność, ale i atrakcyjność startupu.

Nie bójmy się zakładać najgorszych scenariuszy. Wczesne przygotowanie środków oraz zespołu na sytuacje kryzysowe może znacznie obniżyć ryzyko strat oraz pokazać inwestorom nasze zaangażowanie.

Im lepiej inwestor pozna koncepcję startup i precyzyjniej będzie w stanie go wycenić, tym chętniej zaangażuje się w jego realizację. Nie zaniedbujmy więc ważnych dla inwestorów elementów koncepcji startupu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie