Startup i jego wyzwania

Jeżeli nie boisz się ryzyka, masz głowę pełną innowacyjnych pomysłów i marzysz o własnym biznesie – startup jest strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj jednak o potencjalnych wyzwaniach i problemach.

Startup i jego wyzwania
Własny biznes? Przygotuj się na wiele wyzwań!

Słowo startup jest coraz bardziej popularne. Każdy marzy o tym, by startup założyć, wpisać startup do CV czy pomóc komuś go rozkręcić.

Przypomnijmy jednak, co to modne słowo oznacza. Teoretycznie można określić startupem młode przedsiębiorstwo. To jednak nie rozwiązanie zagadki. Okazuje się, że startup bardzo różni się od zwykłej firmy swoim celem. Nie chodzi bowiem tylko o zarabianie grubej forsy, ale pewnego rodzaju wdrożenie innowacji, pewnego rodzaju eksperyment.

⇒ Poznaj rządowy program Platform startowych i zdobądź dofinansowanie

Celem startupu jest poszukanie odpowiedniego modelu biznesowego, który przyniesie stabilizację.

Specjaliści od marketingu rozpowszechniają ciekawe zdanie dotyczące startupu: „Startup w DNA wpisaną ma porażkę”.

Skąd taka opinia? Otóż startup ciągle poszukuje. Nie ma swojego regularnego sposobu na zarabianie, wręcz przeciwnie – osoby zajmujące się startupem próbują znaleźć dobry model biznesu.

Droga poszukiwania nie należy do łatwych i trzeba być przygotowanym na wiele różnorakich pułapek. Jednak gra jest warta świeczki.
 

Jakie czekają nas wyzwania?

 

Innowacyjność

Aby założyć startup musimy posiadać jedną bardzo ważną cechę – zamiłowanie do innowacji. Potrzebna jest przede wszystkim do równej walki z konkurencją. To właśnie innowacja jest podstawą startupu.

Startup to świetny pomysł na biznes dla ludzi młodych, którzy nie mają doświadczenia ani pokaźnych środków na start. Prowadzenie własnego interesu, szukanie najlepszych rozwiązań, ciągła nauka i poznawanie nowych ludzi.

 

Ryzyko

„Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana” . To prawda, ale pamiętaj, że prowadząc startup tak naprawdę nie rozumiemy potencjalnego ryzyka.

Idea startup-u to właśnie umiejętność podejmowania wyzwań trudnych, których rezultaty ciężko przewidzieć. Mimo kilku błędów czy złych decyzji, nasz projekt będzie ciągle się rozwijał i kształtował, szukając najlepszego rozwiązania czy ścieżki na przyszłość. O to właśnie chodzi!

Ryzykiem jest również kwestia finansowa, która często staje na drodze młodych startupowców. Rozwiązań, dofinansowań (rządowych lub unijnych) czy potencjalnych inwestorów jednak nie brakuje na rynku - trzeba jedynie wziąć sprawy w swoje ręce, nie poddawać się w przypadku odmowy i uzbroić się w cierpliwość.

 

Wiele ról jednocześnie

Właściciele startupów muszą odgrywać wiele ról naraz. Zapomnijcie o stałej ciepłej posadce za biurkiem. Startup to ciągła zmiana pozycji, uczenie się nowych obowiązków i brak stałych godzin pracy. Trzeba dużo poświęcić, aby pomysł na biznes wypalił.

Startupy to również niewielkie zespoły ludzi, którzy nie boją się poszerzać swojej wiedzy. Warto zaangażować osoby, które mają doświadczenie w pomocnych branżach lub potrafią pracować z odpowiednimi narzędziami. Każdy z was będzie jednak musiał stawić czoła nowym wyzwaniom i nieznanym obowiązkom, przy których niejednokrotnie będziecie potrzebowali pomocy. Startup = wielozadaniowość.

 

Brak czasu

Niestety. Zapomnij o swoim wolnym czasie i wielu przyjemnościach. Startup to poświęcenie. Nieraz będziesz musiał zostawać do późna albo zrywać się o świcie, aby firma funkcjonowała, jak należy. Jeżeli jesteś miłośnikiem pracy od 8:00 do 16:00, startup nie jest pomysłem dla Ciebie.

 

Zmieniające się cele

Startup ma to do siebie, że nigdy nie jest linią ciągłą. Zmieniają się także cele, które rodzą się po drodze. Dobre firmy idą za potrzebami klientów i kreatywnie podchodzą do sprawy, wymyślając nowe cele. Często okazuje się, że startup idzie w zupełnie innym kierunku, niż planowano. Zmiany nie oznaczają wcale kłopotów, jeżeli są mądrze zarządzane. Analizuj osiągane rezultaty, wyciągaj wnioski i... ryzykuj. Płyń z prądem!

 
Pamiętaj, że startup to nie tylko wiele wyzwań i potencjalnych kłopotów, ale także wiele wartości, jakie można zyskać: wolność, satysfakcja, pieniądze i samodzielność.

 
DO PRZECZYTANIA:
Własny biznes: jak sfinansować startup? »
Rozwiń swój startup, poznaj inkubatory przedsiębiorczości »
Masz startup? Sprawdź czym jest mentoring »
Zalety i wady pracy w startupie »
TOP 10 światowych startupów »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie