7 łatwych strategii jak oszczędzać pieniądze w 2016

Poznaj 7 praktycznych sposobów jak oszczędzać pieniądze bez większego problemu. Im wcześniej zaczniesz, tym więcej oszczędzisz. Do dzieła!

7 łatwych strategii jak oszczędzać pieniądze w 2016
Oszczędnościowe postanowienie noworoczne

Prawda jest jasna jak słońce: Nikt z nas nie lubi oszczędzać.

Odkładanie pieniędzy kojarzy nam się z koniecznością prowadzenia list posegregowanych wydatków, wyrzeczeniami i brakiem przyjemności. Sposobów na oszczędzanie jest jednak mnóstwo a złotym środkiem jest wybranie tej najlepszej dla nas.

Zaplanowany budżet domowy to jednak ogromna pomoc w zarządzaniu dostępnymi środkami. Najważniejszym krokiem jest stopniowe wprowadzanie zmian i oszczędzanie na wielu aspektach naszego codziennego życia jednocześnie: zakupach, podatkach, rachunkach. Z poniższą stategiczną listą zaczniesz wydawać mniej bez większych wyrzeczeń czy radykalnych zmian. 

Jak oszczędzać pieniądze w 2016

 

1. Przygotuj listę osobistych celów

Trzymaj się swoich postanowień - wyznacz tygodniową lub miesięczną kwotę, którą będziesz odkładać. Pamiętaj, że może to być nawet symboliczne 5 czy 10 złotych! Nie próbuj na siłę wyznaczyć kwoty, której nie będziesz w stanie oszczędzić. Sprawdź czy Twoje konto osobiste lub oszczędnościowe pozwala Ci na automatyczne odkładanie wyznaczonej kwoty. Możesz również wrócić do starego sprawdzonego sposobu i kupić skarbonkę.
 

⇒ Trzy ciekawe sposoby regularnego oszczędzania:

  1. Za każdym razem, gdy w sklepie otrzymasz resztę w monecie 5-złotowej - wrzuć ją do słoika lub skarbonki! Piątki nie są tak popularne jak inne monety, ich przechowywanie to jednak całkiem dobry sposób na odłożenie pieniędzy.
  2. Jeśli Twoi współlokatorzy lub członkowie rodziny mają nieco niemiłe lub uciążliwe nawyki, możesz zaproponować obowiązkowe wrzucanie 50 groszy do wspólnego słoika przy każdej okazji powrotu do przyzwyczajeń. Pamiętaj żeby samemu również dołączyć do wprowadzania zmian.
  3. Popularnym sposobem jest również cotygodniowe odkładanie kwoty zgodnej z numerem tygodnia w roku: w pierwszym tygodniu odkładamy złotówkę, w drugim dwa złote itd. Pamiętajmy jednak, iż co prawda pierwsze miesiące nie będą należały do trudnych, perspektywa odłożenia ponad 200 złotych w grudniu może być większym wyzwaniem. Na koniec roku możemy jednak cieszyć się oszczędzoną kwotą 1378 złotych! Może warto?
 

2. Obowiązkowa lista zakupów

Przed każdym, nawet spontanicznym, wyjściem na zakupy do spożywczaka, przygotuj listę i trzymaj się jej w trakcie spacerowania po markecie. 
 

3. Ekonomia elektryczna

Wymień swoje stare żarówki na te elektrooszczędne lub ledowe. Żarówki nowszej generacji nie muszą być już kojarzone z zimnym światłem, możesz znaleźć różne kształty, odmiany czy kolory. Pamiętaj, że wymiana wszystkich żarówek może przynieść nawet 30% oszczędności na rachunku za prąd.
 

4. Wyeliminuj niepotrzebne wydatki

Styczeń do miesiąc zeszłorocznych podsumowań. Przygotuj listę wszystkich niepotrzebnych rzeczy, które zostało zakupionych w 2015 i nie spełniło swojej funkcji lub zdarzyło Ci się wykorzystać raptem dwa razy. Lekka samokrytyka to sposób na unikanie podobnych błędów w przyszłości.
 

5. Tankowanie low-cost

Wiadomo, na tankowanie wydajemy sporo. Może warto zatem rozejrzeć się w okolicy i znaleźć nieco tańszą stację benzynową
 

6. Mądra karta kredytowa

Jeśli nadal nie masz pewności jak kupować z kartą kredytową i na tym korzystać, zostaw plastik w domu przed wyjściem na zakupy. 
 

7. Pamiętaj o datach PIT

Złożenie poprawnie wypełnionej deklaracji podatkowej w terminie pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych kar i kosztów.
 


DO PRZECZYTANIA:
5 mitów o oszczędzaniu »
Jak oszczędzać: Zmywarka czy zmywanie tradycyjne? »
3 proste sposoby jak oszczędzać pieniądze »
Co wybrać: samochód, rower czy transport publiczny? »
Jak rozmawiać z dzieckiem o finansach? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie