Studia podyplomowe: za i przeciw

Poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności to zadanie niełatwe, szczególnie w dobie ogromnej konkurencji na rynku pracy. Czy studia podyplomowe to dobry pomysł?

Studia podyplomowe: za i przeciw
Czy dodatkowy dyplom pomoże w budowaniu kariery?

Dyplom ukończenia uczelni wyższej z tytułem magistra na niewielu pracodawcach robi dziś wrażenie. Przepełniony absolwentami kierunków humanistycznych i związanych z zarządzaniem rynek pracy szuka u idealnych kandydatów na wybrane stanowiska już nie tylko dyplomu wyższej uczelni, ale i dodatkowych umiejętności, specjalistycznej wiedzy, ukończonych kursów, praktycznej znajomości języków obcych czy potwierdzonej zaświadczeniem o odbyciu stażu praktyki zawodowej.

Czy warto więc zdecydować się na studia podyplomowe w celu zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku pracy?

Studia podyplomowe? – Tak!

Chociaż wielu z nas kojarzą się z powrotem do uniwersyteckich ławek, studia podyplomowe coraz częściej obalają mity o średniowiecznym systemie feudalnym na nich panującym.

Studia podyplomowe to w końcu: 

  • praktyczne doświadczenie zdobywane na jedynie niezbędnych zajęciach,
  • wiedza w pigułce w związku z ograniczoną ilością godzin,
  • aktualne i ponadczasowe przykłady,
  • często młodsi lub bardziej otwarci wykładowcy, którzy łatwiej znajdują czas na konsultacje czy praktyczne porady,
  • nowsze metody nauczania czy zaliczania poszczególnych przedmiotów,
  • egzamin dyplomowy - coraz więcej uczelni wybiera też nowoczesne formy zwieńczenia edukacji inne niż standardowo pisana na koniec praca wzorowana na magisterskiej czy inżynierskiej.

Najważniejsza jest jednak motywacja, którą kierują się studenci podejmujący decyzję o studiach podyplomowych. Coraz częściej kierują nimi wspomniana konieczność o poszerzeniu umiejętności oraz wyróżnienie się spośród innych pracowników czy kandydatów. Na zajęciach znaleźć można przedstawicieli wielu grup wiekowych z różnych branż i o różnym doświadczeniu. Poszerzyć można zatem nie tylko wiedzę, ale również znajomości.

Odbywające się w weekendy zjazdowe zajęcia pozwalają na podjęcie nauki również osobom pracującym czy studiującym dziennie. Wykłady i lekcje praktyczne prowadzone są coraz częściej przez kadrę mającą realny wpływ na dziedzinę, której są przedstawicielami – nietrudno spotkać młodego biznesmena wprowadzającego w tajniki zarządzania projektami czy zasobami ludzkimi w firmie.

Uczelnie prywatne i państwowe mają coraz ciekawszy program zajęć faktycznie odzwierciedlających bieżące tendencje rynkowe, studia podyplomowe pozwalają więc uzupełnić wiedzę nabytą na studiach lub przez lata pracy na danym stanowisko o nowinki i aktualności z wybranej branży, często dając również szansę nabycia wiedzy z bardzo wąskiej specjalizacji – a to już potężny atut na przepełnionym rynku.

Studenci kierunków związanych z zarządzaniem spełniających europejskie standardy nauczania mogą też liczyć na nawet 40% dofinansowanie na pokrycie kosztów kształcenia. 

Studia podyplomowe? – Nie!

Studia podyplomowe wiążą się jednak z koniecznością wniesienia niemałych opłat, wynoszących przynajmniej kilka tysięcy złotych za kolejne semestry nauki.

Zajęć najczęściej nie jest dużo – odbywają się one bowiem jedynie w weekendy zjazdowe, a te przypadać mogą co drugi, a nawet co czwarty tydzień w zależności od przyjętego programu kształcenia. Standardowy tryb nauczania na tego typu studiach może nie wszystkim przypaść do gustu, szczególnie w perspektywie utraty dni wolnych po ciężkim tygodniu pracy. 

Teoretyczna wiedza może też nie w pełni spełniać nasze oczekiwania – być może wcale nie potrzebujemy tak obfitego wprowadzenia do praktyki w przypadku, gdy chcemy jedynie poznać najnowsze trendy i uzupełnić naszą wiedzę ogólną.  

Niemałe znaczenie ma również wybór studiów podyplomowych tak, aby nie przerodziły się w kolejny kwitek na liście posiadanych dyplomów. Oferujący całą gamę innych możliwości rynek pozwala na wybór tańszych kursów, bardziej specjalistycznych szkoleń czy poszukiwania informacji w Internecie. Tak zdobyta wiedza może być następnie przekuwana na praktykę na własną rękę bez konieczności wydawania pieniędzy, a te poświęcić musimy często nie tylko na czesne, ale również dojazdy w wybrane miejsce w Polsce.

Studia podyplomowe mogą z jednej strony okazać się furtką do nowych obszarów wiedzy, które chcielibyśmy zgłębić, z drugiej – sporym obciążeniem dla portfela. W czasach, gdy rynek oferuje całą masę szkoleń i kursów (często bezpłatnych, internetowych), sami możemy wybrać najlepszą dla nas drogę dalszego kształcenia i poszerzania umiejętności.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie