ABC superfood

Superfood to nie tylko modne, zagraniczne produkty spożywcze, ale również ich polskie odpowiedniki. To żywność, która wspomoże duszę i ciało. 

ABC superfood
Produkty spożywcze, które są nie tylko smaczne, ale i wartościowe.

Superfood to produkty spożywcze, które coraz częściej pojawiają się na sklepowych półkach. Nie każdy jednak wie czym są i dlaczego wszędzie o nich mowa? Z kolei niektórzy spożywają je każdego dnia, nie będąc tego świadomym. Wiele produktów z tej kategorii jest nam znanych od lat, z kolei inne przywędrowały z daleka, a na talerzach Polaków pojawiają się od niedawna. Dowiedz się więcej o żywności, która zapobiega wielu chorobom oraz wspomaga ich leczenie.   
   

CZYM JEST SUPERFOOD?

Superfood to po polsku super żywność, a na jej miano zasługują produkty spożywcze, które w swym składzie zawierają wyjątkowo dużą ilość drogocennych dla organizmu składników (antyoksydanty, minerały czy witaminy). Super żywność jest ponadto całkowicie naturalna i nieprzetworzona.  

Powyższe cechy odróżniają super żywność od tzw. żywności funkcjonalnej, która również jest skoncentrowanym źródłem cennych składników, jednak najczęściej pochodzi ze specjalnych hodowli lub wyselekcjonowanych upraw (postać tradycyjna) bądź posiada dodatki składników bioaktywnych (które naturalnie nie występują w danym produkcie, tzw. modyfikacja technologiczna).
 
  • Przykłady superfood to: jagody goji, spirulina, czosnek, siemię lniane, kasza jaglana, natka pietruszki, nasiona chia, młody jęczmień, quinoa (komosa ryżowa), jarmuż, olej lniany, czarnuszka, borówki, pyłek pszczeli.
 
  • Przykłady żywności funkcjonalnej to: margaryny witaminizowane i wzbogacane w kwasy omega-3, margaryny wzbogacone w sterole, jogurty zawierające szczepy bakterii fermentacji mlekowej oraz wzbogacane w ściśle określone szczepy bakterii o działaniu probiotycznym, jaja wzbogacane w kwasy omega-3, napoje i soki wzbogacane w witaminy.

Nie należy również mylić superfood z produktami ekologicznymi, gdyż super żywność może pochodzić z upraw ekologicznych, ale nie musi. Oczywiście, jeżeli wybrany produkt, zaliczany do grupy superfood jest przy tym ekologiczny – tym lepiej!

 

CZY WARTO SPOŻYWAĆ SUPER ŻYWNOŚĆ?

Zdecydowanie tak! Co prawda te produkty często nie stanowią bazy diety, jednak są wartościowym dodatkiem, który może pokryć w całości dzienne zapotrzebowanie na daną witaminę czy składnik mineralny.   

Super żywność wywiera wiele pozytywnych właściwości na nasz organizm, przykładowo:
 
  • działa przeciwnowotworowo,
  • wzmacnia układ odpornościowy,
  • wspiera w leczeniu alergii,
  • niweluje bezsenność,
  • wspomaga w leczeniu wielu chorób, np. nadciśnienia i cukrzycy,
  • poprawia samopoczucie,
  • niweluje stres,
  • usprawnia myślenie.
 

UWAGA NA REKLAMY WPROWADZAJĄCE W BŁĄD

Nie należy jednak ślepo wierzyć reklamom zapewniającym, że superfood wystarczy, aby osiągnąć obrany cel: zrzucić zbędne kilogramy, wyglądać młodziej czy też wyleczyć daną chorobę. Producenci żywności korzystając z mody na dany produkt, reklamują go w samych superlatywach i obiecują rzeczy, które niekoniecznie stanowią całą prawdę.  

Miejmy świadomość, że jedynie dbając o swój codzienny jadłospis poprzez spożywanie zbilansowanych, pełnowartościowych posiłków (regularnie uzupełnianych o super żywność), dbając o codzienną dawkę ruchu oraz wysypiając się, zagwarantujemy sobie sukces. Te wszystkie czynniki razem wzięte są niezbędne do zapewnienia komfortu psychicznego i fizycznego, a super żywność jest tylko jednym z nich.    

 

CENA SUPERFOOD

Lista superfood jest bardzo długa i zawiera wiele produktów obcego pochodzenia (np. nasiona chia, quinoa), jak i produkty rodzime (np. siemię lniane, kasza jaglana). Wysokość ceny zależy więc głównie od rodzaju interesującego nas produktu. Każdy może pozwolić sobie na zakup super żywności w zależności od zawartości swojego portfela.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie