Jak korzystać z systemu BLIK?

BLIK pozwola na dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i online bez użycia karty płatnicznej. Pomoże też wygenerować czek i wypłacić pieniądze z bankomatu. 

Jak korzystać z systemu BLIK?
Nie potrzebujesz już karty płatniczej do zakupów. Płać telefonem.

BLIK to powstały w wyniku współpracy jednych z najpopularniejszych banków w Polsce (między innymi PKO BP, ING, mBanku i Millennium) system pozwalający na dokonywanie płatności bez użycia karty płatniczej a dzięki urządzeniom mobilnym. 

BLIK umożliwia nie tylko wykonywanie transakcji bezgotówkowych w sklepach (zarówno tych tradycyjnych, jak i internetowych), ale również pobranie pieniędzy z bankomatu (również przy użyciu tzw. czeków BLIK).

Jak korzystać z mobilnej aplikacji BLIK?

W celu dokonania płatności z wykorzystaniem systemu BLIK wystarczy: 

  • zalogować się w aplikacji banku, w którym posiadamy konto złotówkowe i odnaleźć opcję, dzięki której wygenerowany zostanie dla nas specjalny kod składający się z sześciu cyfr. 
  • Uzyskany w ten sposób kod należy następnie okazać sprzedawcy, a później potwierdzić transakcję. W przypadku zakupów online, kod wpisujemy w odpowiednie pole na stronie internetowej i zatwierdzamy transkację na telefonie. 

PAMIĘTAJ: Nie wszystkie sklepy obsługują płatności dokonywane przy pomocy urządzeń mobilnych, dlatego warto sprawdzić wcześniej listę miejsc. Najczęściej będą to sklepy obsługiwane przez eService, które taką opcję swoim klientom oferują. Lista punktów partnerskich BLIK dostępna jest na stronach banków, np. PKO BP.

Dodatkowe funkcje BLIK

Wypłata gotówki z bankomatu

W podobny sposób wypłacić można pieniądze z bankomatu. 

  • W aplikacji BLIK wybieramy opcję pobrania gotówki, przy czym w większości przypadków nie ma znaczenie z bankomatu jakiego banku chcemy dokonać wypłaty. 
  • Podobnie jak w przypadku płatności, aplikacja wygeneruje dla nas specjalny sześciocyfrowy kod. Musimy go podać, a wypłatę zatwierdzić na urządzeniu przenośnym. 

W zależności od banku wypłaty przy użyciu BLIK mogą być bezpłatne lub podlegać dodatkowej opłacie (sprawdźmy wcześniej w tabeli opłat i prowizji, jak to wygląda w naszym banku).

Czek BLIK

Za pomocą aplikacji BLIK możemy też wygenerować specjalny czek, któremu odpowiadać będzie dziewięciocyfrowy kod. 

  • Możemy dowolnie manewrować jego wartością oraz datą ważności. Określona kwota zostanie zamrożona na naszym koncie w momencie generowania kodu i pobrana z niego w chwili realizacji czeku.

BLIK to bez wątpienia system, który ucieszy wszystkich tych, którzy lubią nowinki techniczne i zawsze mają przy sobie telefon lub inne urządzenie przenośne z dostępem do Internetu.

Czytaj więcej:
Bankowość mobilna: co dają klientom aplikacje polskich banków? »
Co to jest bankowość mobilna? »
Korzyści bankowości internetowej »
Prawa konsumenta w banku, czyli obowiązki kredytodawcy »
Jak płacić za zakupy online - przelewem czy kartą kredytową? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie