Jak wybrać tani a bezpieczny nocleg?

Znalezienie atrakcyjnej miejscówki na wakacje czy długi weekend niesie ze sobą często ryzyko. Jak wybrać bezpiecznie, aby nocleg był nie tylko tani ale także pełen udogodnień?

Jak wybrać tani a bezpieczny nocleg?
Wskazówki turystyczne dla każdego kochającego podróże

Okres wakacyjny, długi weekend majowy to okresy, na które wielu z nas odlicza już dni. Niestety czekają na to również internetowi oszuści, którzy już zacierają ręce, oferując bardzo tani nocleg, często w fikcyjnym hotelu. Jak się ustrzec przed taką sytuacją i o czym pamiętać?
 

Weryfikacja noclegu, czyli co, gdzie, za ile i czy na pewno?

Po pierwsze radzimy dobrze sprawdzić nocleg. Aktualnie szukanie noclegu jest bardzo łatwo dostępne. Internet pęka w szwach od ofert tanich hotelów i pensjonatów. Właściciele ośrodków turystycznych oferują często atrakcyjne zniżki i dodatkowe usługi. Jeżeli zainteresuje nas dane ogłoszenie, zawsze lepiej jest je dodatkowo sprawdzić.

Uwaga! Bądź ostrożny, jeżeli oferta nie zawiera numeru telefonu stacjonarnego i strony internetowej. Ośrodki i hotele z wyższej półki posiadać będą także adres mailowy na swoim opłaconym serwerze, a nie darmowej domenie. Miej także świadomość, że za nocleg nie powinno się wpłacać zaliczki wyższej niż 50% kosztów całego potencjalnego pobytu.

 

1. Centralny Wykaz Obiektów Hotelarskich

Jeżeli nigdy o nim nie słyszeliście, polecamy sprawdzenie oficjalnej strony systemu, który obsługuje nie tylko obiekty hotelarskie, ale także prowadzi ewidencję organizatorów imprez turystycznych oraz pośredników, a także przewodników i organizatorów szkoleń.

System oferuje szczegółowe opisy hoteli, moteli, pensjonatów, kempingów, a także schronisk młodzieżowych itd. Znajdziecie tam nie tylko dane teleadresowe, ale także dokładna lokalizację i informacje o dodatkowych usługach.

Serwis znajdziecie pod adresem turystyka.gov.pl/cwoh/index

Jeżeli znajdziecie, że dany nocleg nie jest bezpieczny, zgłaszajcie nieprawidłowości na adres: turystyka@msport.gov.pl lub pod numerem telefonu (22) 2443172.

 

2. Wydziały Turystyki i Promocji, Wydziały Ewidencji Działalności Gospodarczej, Urząd Marszałkowski, urzędy miast lub gmin

Jednostki administracyjne mogą być świetnym miejscem, gdzie jesteśmy w stanie sprawdzić i potwierdzić, że dany hotel prowadzi działalność gospodarczą. Bardzo często posiadają one listy lokalnych pensjonatów i mogą również polecić bezpieczny nocleg.

 

3. GoogleMaps, czyli uliczny widok

Aby sprawdzić, czy miejscówka jest prawdziwa i wygląda tak, jak na zdjęciach w ofercie, radzimy skorzystać z map Google i funkcji Street View. Jest to darmowe i fantastyczne narzędzie do weryfikacji stanu faktycznego danego obiektu.

 

4. Fora internetowe oraz opinie na stronie

Aby mieć pewność, że nocleg jest bezpieczny, warto poczytać fora internetowe i zapoznać się z opiniami o danym hotelu. Portale internetowe, które publikują oferty, często udostępniają miejsce na pozostawienie opinii na temat pobytu, które mogą być bardzo pomocne.

 

Gdzie szukać taniego noclegu?

Polecamy zapoznanie się z ofertą popularnych serwisów:
 
Portale te nie tylko pośredniczą w rezerwacji miejsc noclegowych, ale także samodzielnie prowadzą selekcję i gwarantują bezpieczeństwo. Dodatkowo można poczytać opinie o danych hotelach i pensjonatach.

 

Couchsurfing, czyli szukaj kanapy

Bardzo popularny portal społecznościowy jest także ciekawą opcją dla tych, którzy pragną poznać nowych ludzi i kulturę. Wbrew pozorom nie jest to bardzo ryzykowna forma podróżowania, ponieważ istnieje bardzo rozbudowany system referencji. Wystawiane są one nawzajem: host, czyli osoba, która oferuje nocleg, a także couchsurfer, czyli podróżnik.

Wybierajmy osoby, które posiadają pełen profil o referencje nie tylko od osób z jego miasta czy kraju. Unikniemy w ten sposób ryzyka, że opinie te pochodzą jedynie od znajomych.

Couchsurfing to inaczej „poszukiwanie kanapy”, a z pomysłu korzysta już ponad 3 miliony ludzi na całym świecie.

Poznajcie portal, udając się na stronę internetową www.couchsurfing.com
 

Na koniec rada stara jak świat: Przezorny zawsze ubezpieczony.

Uważajcie na siebie i przestrzegajcie podstawowych zasad, dzięki temu wakacje będą bezpieczne i pełne niezapomnianych wspomnień!

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie