Tani kredyt hipoteczny - prognozy na rok 2014

Czy w przyszłym roku będziemy mieć szansę na tani kredyt hipoteczny? Jakich zmian na rynku mieszkaniowym możemy się spodziewać?

Tani kredyt hipoteczny - prognozy na rok 2014
Tani kredyt hipoteczny w nadchodzącym roku?

Już od pierwszego stycznia na rynku mieszkaniowym mają zajść duże zmiany. Na tani kredyt hipoteczny w szczególności czekają młodzi ludzie, chcący wziąć udział w rządowym programie dofinansowującym zakup pierwszego lokum na rynku pierwotnym.

 

Tani kredyt hipoteczny bez dopłaty? Nowa Rekomendacja

 

Pozostali kredytobiorcy nadal mogą liczyć na tani kredyt hipoteczny, jednakże warunki jego otrzymania mają ulec zaostrzeniu. W związku z nową rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego od przyszłego roku banki nie będą mogły udzielać kredytu na całość wartości kupowanej nieruchomości. Oznacza to, iż występujący z wnioskiem o kredyt będzie musiał posiadać wkład własny, aby móc otrzymać od banku kredyt. Dla młodych ludzi może to stanowić problem, gdyż przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu, będą musieli zaoszczędzić pewną kwotę. 

 

Według analityków w roku 2014 będzie potrzebne 5% wkładu własnego, ale już w 2015 roku będzie to 10%. Tendencja wzrostowa ma się utrzymać i w kolejnych latach wartość procentowa wkładu własnego ma także rosnąć. W 2016 roku ma to być 15%, a w 2017 roku 20%.

 

Inną kwestię stanowi okres kredytowania. Zgodnie z nową rekomendacją banku, klienci nie będą mogli wziąć kredytu na okres dłuższy niż 35 lat. Banki mają rekomendować kredyty na 25 lat, a jedynie na wniosek kredytobiorcy mogą wydłużyć termin, ale nie może on przekraczać 35 lat.

 

Co z ratami?

 

Banki będą miały ponadto większą swobodę w ustalaniu maksymalnej wartości rat kredytu, a co za tym idzie zdolność kredytowa wnioskującego może się poprawić. Do tej pory suma rat nie mogła przekraczać 50% dochodu kredytobiorcy. 

 

Tani kredyt hipoteczny będzie jednak nadal możliwy do otrzymania, gdyż nie przewiduje się znaczących zmian stóp procentowym. Analitycy przewidują, że w związku z tym koszty kredytu nie wzrosną radykalnie.

 

Czytaj więcej:

Tani kredyt hipoteczny dla singla »

Tani kredyt hipoteczny - porównanie ofert »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie