Tanie linie lotnicze w Polsce

Jakie tanie linie lotnicze oferują przeloty z polskich lotnisk i dokąd można się udać na pokładzie ich samolotów?

Tanie linie lotnicze w Polsce
Jak podróżować po niższej cenie?

Linie lotnicze obsługiwane przez niskobudżetowych przewoźników pozwalają na naprawdę tanie latanie. Korzystając z wyszukiwarek atrakcyjnych ofert lotniczych i śledząc na bieżąco strony przewoźników, możemy podróżować nawet za kilkadziesiąt złotych. 

Z oferty jakich tanich linii możemy skorzystać w Polsce?

Tanie czyli osiągalne

Niskobudżetowi przewoźnicy wywalczyli sobie silną pozycję na rynku, oferując swoim klientom przeloty kilkakrotnie (o ile nie kilkanaście) razy tańsze od standardowych linii lotniczych. 

 • Polityka cięcia kosztów opiera się na wykorzystaniu jako bazy podróżnej tańszych i mniejszych lotnisk, często umiejscowionych w pewnych odległościach od centrów miast (np. Warszawa-Modlin, Paryż-Beauvais czy Hamburg-Lubeka). 
 • Tanie linie lotnicze ograniczyły również do niezbędnego minimum liczbę członków załogi, których obecność wymagana jest na pokładzie samolotów. 
 • Maksymalnie skrócony został czas postojów na lotniskach pomiędzy kolejnymi lotami, by wyrobić ich w ciągu dnia jak najwięcej. 
 • Check-in i wydrukowanie biletu to obowiązek pasażerów. Jedynie osoby podróżujące z dużym bagażem mają kontakt z obsługą naziemną.
 • Zrezygnowano również z wielu usług oferowanych w standardowej opcji przez innych przewoźników, takich jak posiłki dla pasażerów czy kompletna obsługa bagażu
 • Co więcej, za pasażerów wydających na przelot naprawdę niewiele często płacą na przykład ci, którzy na lot zdecydowali się w ostatniej chwili i w związku z tym nabyli bilet w znacznie wyższej cenie. 
 • Podróżującym z niskobudżetowymi przewoźnikami z pewnością rzuciło się też w oczy spore zagęszczenie miejsc siedzących w samolocie, nie pozostawiające wiele przestrzeni na rozłożenie nóg. Tanie linie lotnicze chcą zmieścić na pokładzie jak najwięcej osób. Korzystają też z ujednoliconej floty samolotów.

Dla wielu z nas podróżowanie tanimi liniami to jedna z najtańszych opcji odbywania podróży, niekoniecznie w dalekie zakątki świata. Coraz więcej przewoźników otwiera połączenia lokalne, konkurując tym samym z koleją czy popularnymi wciąż PKSami. 

Mimo iż komfort podróży tańszym kosztem nie należy do najwyższych, jest to jeden z głównych środków transportu wybieranym przez wielu Polaków.

Jakie linie lotnicze latają z Polski?

Ryanair

Irlandzki przewoźnik od lat lideruje europejskiemu rynkowi niskobudżetowych linii lotniczych. 

W Polsce obsługuje loty z jedenastu lotnisk (bydgoskiego, gdańskiego, katowickiego, krakowskiego, lublińskiego, łódzkiego, poznańskiego, rzeszowskiego, szczecińskiego, modlińskiego i wrocławskiego) w takich kierunkach jak: 

 • Hiszpania (Girona, Alicante, Barcelona),
 • Niemcy (Dusseldorf, Frankfurt), 
 • Wielka Brytania (Liverpool, Glasgow, Birmingham, Manchester, Bristol, Londyn),
 • Irlandia (Dublin), 
 • Norwegia (Oslo), 
 • Szwecja (Sztokholm), 
 • Portugalia (Lizbona),
 • Belgia (Bruksela) czy 
 • Francja (Paryż).

WizzAir

Węgierskie linie lotnicze działają przede wszystkim w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, stopniowo uzupełniając swoją ofertę o coraz więcej zachodnioeuropejskich destynacji. Obsługują również loty do Gruzji i Izraela. 

W Polsce z usług przewoźnika skorzystać można na lotniskach w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Katowicach i Wrocławiu (od września również w Lublinie). 

Węgierski przewoźnik zabierze nas m.in. do Norwegii (m.in. Bergen, Oslo, Stavanger, Molde), Hiszpanii (Barcelona, Alicante), Szwecji (m.in. Malmo, Sztokholm, Goteborg), Włoch (m.in. Mediolan, Rzym), Belgii (Bruksela), Holandii (m.in. Eindhoven, Maastricht), Niemiec (m.in. Dortmund, Kolonia), Wielkiej Brytanii (Doncaster, Aberdeen, Glasgow, Liverpool, Londyn, Belfast, Bristol), Portugalii (Lizbona), Izraela (Tel Awiw) czy na Ukrainę (Kijów).

easyJet

EasyJet to brytyjski tani przewoźnik zajmujący trzecie miejsce wśród największych światowych niskobudżetowych linii. 

Jedynym lotniskiem w Polsce, z którego odbyć można lot na pokładzie należącego do easyJet airbusa jest lotnisko w Krakowie, skąd przewoźnik obsługuje bezpośrednie loty między innymi do Hamburga, Belfastu, Lyonu, Paryża, Londynu, Bazylei, Liverpoolu czy Edynburga.

Germanwings

Germanwings to tanie linie lotnicze należące do największego niemieckiego przewoźnika - Lufthansy. 

Polskim pasażerom oferują głównie bezpośrednie loty do i z Niemiec (z Gdańska, Katowic, Krakowa czy Warszawy polecimy do Kolonii, Monachium, Lipska, Berlina, Hamburga czy Stuttgartu). 

Na pokładzie Germanwings możemy dostać się również do austriackiego Wiednia, szwajcarskiego Zurychu, stolicy Hiszpanii, greckich Salonik oraz tureckiej Antalyi. W opcji z przesiadką mamy jeszcze więcej możliwości wyboru wśród europejskich i pozaeuropejskich destynacji.

Norwegian

Skandynawski przewoźnik obsługuje loty z czterech polskich lotnisk: warszawskiego, szczecińskiego, gdańskiego i krakowskiego. Na pokładzie tych linii polecimy m.in. do Norwegii (Oslo, Bergen i Stavanger), Danii (Kopenhaga), Włoch (Rzym) oraz Hiszpanii (Alicante, Malaga).

Vueling Airlines

Hiszpański tani przewoźnik oferuje loty z lotniska w Krakowie i w Warszawie. 

Vueling zabierze nas z Polski do Barcelony. Stolica Katalonii jest portem bazowym i głównym węzłem przesiadkowym hiszpańskich linii lotniczych. 

Wybierając tanie linie lotnicze możemy spodziewać się niższych cen jednak pamiętajmy, iż wielokrotnie musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami za bagaż czy posiłki na pokładzie. Podróżujący jedynie z walizką podręczną, zaopatrzony we własne przekąski, może jednak liczyć na spokojny transport do celu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Prawa pasażerów linii lotniczych »
4 sposoby na tanie podróżowanie »
Kosztowne podróże według Business Insider »
Pomysł na wakacje: Work and travel »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie